Öğrenim kredisi borcunuz ve Aile desteği?

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve idealist_m35 tarafından 28 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

28 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : idealist_m35
  1. idealist_m35

idealist_m35 aynı ben.. Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar,benimde ailemle ilgili sorunlarım var,babam çok sorumsuz bulduğu parayı içkiye kumara yatıran bir adam emekli oldu,aldığı toplu parayı bitirdi bizim geleceğimiz için hiç bişey ayırmadı.ayrıca bunu üstüne 2 kere 12.000 tl lik kredi çekti maaşından kesiliyor eve hiç bişe gelmio anlıcağınız saolsun annem ev temizliğine gidioyorda eve 3 5 kuruş geliyor.ben de yardım ediyorum çalışıyorum allahtan evimiz kira değil yoksa halimiz ne olur ne olur bilmiyorum.ben 2 yıllık myo okudum öğrenim kredisi aldım babadan hiç bi destek görmedim ama okumam gerekiyorudu ve direttim.okul bitti iş de bulamadım hemen neyse şükür 1 yıldır çalışıyorum 3 ten aöf işletme ile devam ediyorum çeyizimi kendim alıyorum.okul harç paramı kendim yatırıyorum şimdi 3.000 tl lik öğrenim kredi borcum var onu ödemeliyim ancak babam ben ödemem kendin öde diyor ben hangisini yapayım çeyiz mi ,okul harc parasıımı, eve katkımı, öğrenim kredisi borcunu ödemek mi? desteğinizi bekliyorum kızlar çok kötüyüm,benim durumum da olan arkadaşlarım var mı?

2. 28 Mayıs 2009
  3. cimcime eses

cimcime eses Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    196
    o zaman açık açık konuş canım ödersem eve katkım olmaz de... Çünkü bu ödenmesi gereken bir ücret ödemediğin takdirde daha çok sıkıntıya girebilirsin...Babanda eve katkı yapamadığını görünce belki biraz kendine gelir...

4. 28 Mayıs 2009
  5. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Canım nişanlımısın?? Eğer değilsen çeyiz işine biraz ara ver.... Eve katkını da biraz azalt, yada ev masraflarınızda daha tasarruf yapın... Böylelikle öde borcunu, zaten taksitlendiriyorlar bu borcu....

6. 28 Mayıs 2009
  7. idealist_m35

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    cnm nişanlı değilim ama ciddi bi ilişkim var şimdiden alıyorum ilerde eksik olmasın die

8. 28 Mayıs 2009
  9. nesliss54

nesliss54 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım bence ilk önce öğrenim kredini öde bizde evlendik ailesinden az bi destek görerek ve eşimin 5,500 öğrenim kredisi borcu vardı yavaş yavaş ödemeye çalışıyoz bakalım nezaman bitecek ikimizde çalışıyoruz ama zorlanıyoruz başka borçlarda oluyo çünkü onunda ailesi sormuyo bile ne yaptınız ne ettiniz diye sadece okuttuk biz demesini biliyolar.zorr çokk zorr

10. 28 Mayıs 2009
  11. idealist_m35

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    evet cnm gerçekten çok zor bi destek görmeden kendi ayaklarının üzerinde durmak.

12. 28 Mayıs 2009
  13. firstday

firstday Canlarım ve ben Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    ben babamdan 1 kuruş bile almadan öğrenim ve katkı kredimi yatırdım, evlenmeden önce tamamladım..Ama şanslıydım maaşım iyiydi...
    Ancak, şunu söylemek istiyorum, evlenmeyeceksen yakın zamanda çeyiz işini ertele...
    kredini öde, kalırsa biriktir, zamanı gelince alırsın evine ne lazımsa...

14. 28 Mayıs 2009
  15. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    ciddi bir ilişkin bile olsa sonuçta evlilik tarihi konmamış, gerekirse evliliği 1 yıl ertelersin ama öğrenim kredisi borcunu ödemen lazım... Şimdi çeyiz alman mecburi değil, ama kredini ödemen mecburi....
    Kimse çeyiz almadın diye seni cezalanndırmaz ama kredi borcunu ödemezsen faiz işliyor....
    Ayrıca çeyiz dediğin nedir ki, alıp evlendikten sonra da ödeyebilirsin, şuan aciliyeti yok bence...

16. 28 Mayıs 2009
  17. mutnojmet

mutnojmet Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    153
    canım öğrenim kredini ödemezsen faiz biner şimdi bi de icraya vermeye başlamışlar ödemeyenleri

önceliğini kredine ver eve katkıyı azalt lafı olursa da bu kadar oluyor dersin çeyizi de daha az alırsın bir süre ya da küçük şeyleri alırsın idare edersin bir süre

18. 28 Mayıs 2009
  19. Arora

Arora Pretty woman :) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Öğrenim kredisi alırken babanızın da ismi geçti mi? Geçtiyse eğer, sizin gücünüzün yetmediği yerde ödemekle yükümlüdür.. Yok geçmediyse ilk sıranızda bu borcu ödemek olsun ki ileride faiz binip sizi zor durumda bırakmasın..