öğretmen arkadaşlar doğum izni ve ücretsiz izin

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve diloks tarafından 14 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : diloks
 1. diloks

  diloks ben oğlumla doğdum Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.447
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar meraba.Bu konuda bir kaç sorum var.Aslında henüz gidip kurumumla görüşmedim.Burada da paylaşmak istedim.

  doğum kasımın 9 u olarak görünüyor.doğum öncesi 8 hafta izin okullar açıldıntan 2 hafta sonraya denk geliyor(eylülün 2. haftası gibi).o sırada burada olmayacağım.Şimdi ben bu 2 hafta için raporu görev ilime gönderip yine hiç gelmeden hemen akabinde doğum iznimin raporunu görev yaptığım ile gelmeden gönderebilir miyim?

  2.sorum:doğum sonrası 8 haftalık izin bitince üzerine rapor alıp sonra ücretsiz alabilir miyim.Yoksa doğum izni biter bitmez mi ücretsiz izin almalıyım?
  Çünkü doğum iznim ocak başı bitiyor.şubat tatiline kadar 3 hafta gibi rapor almayı düşünüştüm.Ücretsiz izi de 2. dnem başlayınca alırım diye düşündüm.Acaba oluyor mu.bilgisi olan var mı arkadaşlar.
   
 2. 15 Haziran 2008
  Konu Sahibi : diloks
 3. dell26

  dell26 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba diloks şimdi sorununa tam cevap olur mu bilmiyorum ben şöyle bir yol izleyceğim sana da tavsiyem bu.benim doğum 1 kasım görünüyor.32 haftayı doldurduğum tarih de 6 eylül.30 ağustosta 20 günlük rapor almayı planlıyorum.bu arada 6 ylülde de 5 haftayı doğum sonrası kullanacağıma dair raporu alcam.daha sonra bir 20 günlük rapor daha alıp ekimin 2. haftasını bulurum. o arada doğum iznine ayrılcam inşallah.ocakta da 2009un raporlarını kullanma hakkımız var ya bir 20 gün daha yada heyet rapouyla ilk dönemi komple kapatıp ikinci döneme geçmeyi planlıyorum :) tabi herşey yolunda giderse sana tavsiyem de bu yönde .rapor haklarını kullan yoksa bebeğin çok küçükken onu bırakmak zorunda kalacaksın emen bir bebekten ayrılmanın zorluğunu arkadaşlardan biliyorum feci vicdan azabı çekyolar bebek aç kalıyor diye :KK43: umarım yazdıklarım işine yarar bu arada daha ii fikri olan arkadaşlar varsa lütfen yazın sonuçta bu rapor olayları da adamı deli edeiyor.
  cvp1
  görev yerine gitmeden doğum iznine ayrılırsın tabi.
  2)ücretsizi bilmiyorum ama doğum bitince alırsın tahminimce çünkü bu senin hakkın istediğin zaman kullanma hakkın var diye tahmin ediyorum
   
 4. 15 Haziran 2008
  Konu Sahibi : diloks
 5. diloks

  diloks ben oğlumla doğdum Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.447
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  dell26 cevabın için teşekkür ederim.oldukça mantıklı.Ancak bir bölüme kafam takıldı.doğum öcesi 5 haftayı sonra kullanmak için rapor alınabiliyor mu böyle bir hakkımız var mı bunu ben de hafta içi kurumuma soracağım.
  teşekkür ederim.sen ücrtsiz düşünmüyorsun sanırım.ben emin değilim.o zaman karar vereceğim sanırım.
   
 6. 15 Haziran 2008
  Konu Sahibi : diloks
 7. misskokulumm

  misskokulumm Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.697
  Beğenildi:
  41
  Ödül Puanları:
  148
  arkadaşlar doğum öncesi 8 haftadeğil de 3 hafta kullanmak için biliyosunuz ki 32.haftamızda çalışabilir raporu alıyoruz ve bu rapordan dolayı da 37.haftaya kadar herhangi bi nedenden dolayı rapor alırsanız doğumizninizi kullanmış oluyosunuz yani doğumdan önce alınan raporlar doğum iznine işleniyo benim arkadaşım tüp bebekle dünyaya getirdi kızını doğumdan önce 7 ay heyet raporu kullandı 2 ay ise doğum izni olduğu için heyet raporu çıkaramadı yasal değilmiş yani
   
 8. 15 Haziran 2008
  Konu Sahibi : diloks
 9. AnlamadanDinlemeden

  AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  11.705
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  196
  Canım doğum öncesi 5 haftayı rapor alarak doğum sonrasına kaydırırsın.

  Son soruna gelince(Emin olmamakla birlikte) Doğumdan sonra göreve başlayıp rapor alırsan tekrar ücretsiz izne ayrılamazsın diye biliyorum.
  Eşime sordum o da alabilir bu şelide dedi ama sen yinede bunu iyi bir kaynaktan öğren.Ben daha önce doğum yapmış arkadaşlara bu soruyu bir sorayım istersen.


  Bende doğuma 3 hafta kala rapor alıp 5 haftayı doğum sonrasına aktarmayı düşünüyorum.Şubatın başında iznim bitiyor.Şubatı ve hatta gerekirse martı da raporla geçirmeyi düşünüyorum.
  Ücretsiz izin şimdilik düşünmüyorum.

   
 10. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : diloks
 11. ecemim2001

  ecemim2001 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.019
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar sanırım burada tüm sorularımızın cevabı var faydası olur inşallah  Doğum izni süreleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104'üncü maddesinde düzenlenmiştir. Bu madde 14.7.2004 tarih 5223 sayılı Kanunun 1 inci maddesi ile değiştirilmiştir. Değişikliğe göre maddenin son hali şu şekildedir:
  "Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki sekiz haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır."

  Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 108 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında da "Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir." hükmü yer almaktadır.

  Diğer taraftan, 657'nin Yıllık İzinleri Kullanılışı başlıklı 103'üncü maddesinde "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izliyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.
  Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
  Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir" hükmü yer almaktadır.


  İZNİN DOĞUM SONRASINA AKTARILMA ŞARTLARI NELERDİR?

  Bu maddelere göre, İznin doğum sonrasına aktarılabilmesi için belirli şartların bir arada bulunması gerekmektedir.
  Bunlar; a) Tabip onayı, b) Memurun isteği, c) İşyerinde çalışması hususlarıdır.


  Bu konuda öğretmenler özelinde daha önce hazırlamış olduğumuz habere bakmak için buraya, diğer memurlar açısından geçerli olan duruma bakmak için şuraya tıklayınız.

  Doğum sonrası 657 sayılı Kanunun 108 inci maddesinin 3 üncü fıkrası alınan ayıksız izin azami süresi belirlenmiş olup en az ne kadar alınacağına ilişkin bir düzenlemeye yer verilmemiştir. Adı geçen 104 ve 108 inci maddelerin belirtilen hükümleri uyarınca doğum tarihini takip eden 8 veya 13 (8+5) haftadan itibaren başlamak suretiyle 1 yıl süreyle aylıksız izin verilmesi mümkündür. Belirlenen bu sürenin için kalmak suretiyle idare bir yılı ve bu süreleri aşmamak şartı ile istediği kadar aylıksız izin vermesi takdirinde bulunmaktadır.

  TEK HEKİMLER KAÇ GÜNE KADAR İZİN VEREBİLİR?

  Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim Ve Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde "3 ncü maddenin (b) fıkrası uyarınca tek hekimler tarafından düzenlenen hastalık raporlarında gösterilen zorunluluk üzerine kendilerine kısım kısım veya bütün olarak aynı fıkradaki en çok süre kadar hastalık izni verildiği halde ilk hastalığın devamı veya başka bir hastalığa yakalanma sebebiyle görevlerine başlayamayan memurların müteakip muayene ve tedavileri resmi yataklı tedavi kurumlarınca yapılır ve bunların hastalık raporları adı geçen kurumların sağlık kurullarınca düzenlenir.
  Ancak o yerde resmi yataklı tedavi kurumu bulunmaması ve hastanın tıbbi sebeplerle veya ulaşım şartlarının elverişsizliği yüzünden resmi yataklı tedavi kurumu bulunan bir yere gönderilmemesi halinde tek hekimler düzenleyecekleri hastalık raporlarında en çok 20 gün daha hastalık izni verilmesini zorunlu gösterebilirler.
  Hastanın nakline engel olan tıbbi sebeplerin hekimce belirtilmesi, ulaşım şartlarının elverişsizliğinin de mahalli mülki amirlikten alınan bir yazı ile belgelendirilmesi zorunludur.
  İkinci fıkra uyarınca düzenlenen hastalık raporlarının geçerli sayılabilmesi için, bunların kurumun veya İl Sağlık Müdürlüğünün belirliyeceği sağlık kurullarınca onaylanması şarttır."hükmü yer almaktadır.

  Hastalık raporlarını, tek hekimler, farklı zamanlarda 20 günü aşmamak üzere 40 güne kadar hastalık raporu verebilmektedirler. Tek hekimler azami süre olan 20 gün rapor üzerine hastalık izni verildiği halde ilk hastalığın devamı veya başka bir hastalığa yakalanma sebebiyle görevlerine başlayamayan memurların müteakip muayene ve tedavileri resmi yataklı tedavi kurumlarınca yapılır ve bunların hastalık raporları adı geçen kurumların sağlık kurullarınca düzenlemesi gereklidir. Belirtilen usul ve esasa uymayan hastalık izinlerinin anılan yönetmeliğin 9 uncu maddesi hükmü uyarınca izne çevrilmesi imkanı bulunmamaktadır. Bu çerçeve de tıp fakültesinde görevli prof. lardan alınan ikinci 20 günlük raporun tıp fakültesi sağlık kurulunda onaylatılması gerektiği değerlendirilmektedir. Onaylatılması halinde tamamı kullanılabilir.

  Burayı özetleyecek olursak;
  a- Memurun tek hekimden farklı zamanlarda 20 günü aşmamak üzere 40 güne kadar hastalık rapor alması mümkündür.
  b- Memur 20 günlük rapor aldıktan sonra göreve başlıyamıyor ve hastalığın devamı veya başka bir hastalıktan dolayı yeniden tedavi oluyorsa bu halde müteakip muayene ve tedavileri resmi yataklı tedavi kurumlarınca yapılır ve bunların hastalık raporları adı geçen kurumların sağlık kurullarınca düzenlemesi gerekir.

  ÖĞRETMENLER YILLIK İZİNLERİNE DENK GELEN HASTALIK İZİNLERİNİ DAHA SONRA KULLANABİLİRLER Mİ?

  657 sayılı Kanunun 103 üncü maddesinin 2 inci fıkrasında "Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez." hükmü yer almaktadır.

  Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim Ve Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmeliğin yıllık izinde hastalanma hali başlıklı 6 ncı maddesinde "Yıllık izinlerini kullanırken hastalanan memurlar hastalık izinlerini ve kullanmakta oldukları yıllık izinlerinin kalan kısmını bulundukları yerde geçirerek görevlerine başlarlar.
  Hastalık izinlerinin süresi kullanmakta oldukları yıllık izin süresinden fazla olan memurlar hastalık izinlerinin bitiminde görevlerine başlarlar.
  Bunların hastalanmaları sebebiyle kullanamadıkları yıllık izinlerinin süresi 657 sayılı Kanunun değişik 102 nci maddesi gözönünde bulundurularak hesaplanır ve bu süre aynı Kanunun 103 ncü maddesine göre kullandırılır." denilmektedir. Öğretmenlerin yıllık izinde hastalanması halinde kullanılmayan yıllık izinin bilahare kullanılmasına ilişkin 657 sayılı Kanunun 103 üncü maddesinde yer alan hüküm uyarınca mezkur Yönetmeliğin 6 maddesi hükmünün uygulanması imkanı bulunmamaktadır.
   
 12. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : diloks
 13. AnlamadanDinlemeden

  AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  11.705
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  196
  Yani arkadaşımız 8+5 haftadan sonra rapor almadan direkt ücretsiz izne ayrılcak.

   
 14. 17 Haziran 2008
  Konu Sahibi : diloks
 15. cemre2581

  cemre2581 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Haziran 2008
  Mesajlar:
  16
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  okul açıldığı için sevkini okulundan alman gerekiyor,raporuda okulun bulunduğuil sınırları içinde almalısın .doğum sonrası iznimn bitince rapor alabilirsin ama üzretsiz izne ayrılacaksan lütfen dilekçeni en az 20 gün öncesinden müdürüne ver.
   
 16. 20 Şubat 2011
  Konu Sahibi : diloks
 17. asubegum

  asubegum Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  arkadaşlar merhaba;
  ben yeni üye oldum ve ilk defa yazıyorum.benim şöyle bir sorunum var.ikinci çocuğuma hamileyim ve buda ağustosa denk geliyor.ne öncesi nede sonraki izinlerimi tam olarak kullanamıyorum.sonrasında sadece 1 ay 1hafta kullanacağım büyük ihtimal.kendi 40 günlük raporumu kullanırım birde heyet raporu alırım diyorum ama almak zormu?herhangi bir fikriniz varmı?teşekkürler...