öğretmen olup ağustosta doğum yapanlar yapacaklar

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve hasankeyf tarafından 22 Haziran 2010 başlatılmıştır.

22 Haziran 2010
    Konu Sahibi : hasankeyf
  1. hasankeyf

hasankeyf Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    61
    Ödül Puanları:
    113
    arkadaşlar ağustosta doğum yapacağım ve doğum öncesi iznimin 5 haftasını doğum sonrasına aktarabilir miyim bilmiyorum bu konuda bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun eğer 5 haftamı doğum sonrasına aktarabiliyorsam ne yapmalıyım teşekkür ederim

2. 22 Haziran 2010
  3. matematikci45

matematikci45 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    doğum öncesi 5 haftanı doğum sonrasına aktarabilirsin canım ama resmi olarak mutlaka hastaneden 5 hafta daha çalışabilir diye rapor alman gerekiyor.5 haftan dolduğu zaman da doğum iznine ayrılmak için tekrar rapor alacaksın.

4. 22 Haziran 2010
  5. Berra1

Berra1 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86

Doğum izni süreleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104'üncü maddesinde düzenlenmiştir. Bu madde 14.7.2004 tarih 5223 sayılı Kanunun 1 inci maddesi ile değiştirilmiştir. Değişikliğe göre maddenin son hali şu şekildedir:

"Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki sekiz haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır."

Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 108 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında da "Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir." hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 657'nin Yıllık İzinleri Kullanılışı başlıklı 103'üncü maddesinde "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izliyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.
    Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
    Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir" hükmü yer almaktadır.

Bu maddelere göre,

İznin doğum sonrasına aktarılabilmesi için belirli şartların bir arada bulunması gerekmektedir. Bunlar; a) Tabip onayı, b) Memurun isteği, c) İşyerinde çalışması hususlarıdır.

Öğretmenler, Ağustos ayında izinli sayıldıklarından tabip onayı ve memurun isteği şartları karşılanmış olsa dahi işyerinde çalışma şartı gerçekleşmemiş olacaktır. Bu nedenle Ağustos ayındaki doğum öncesi iznin çalışmadığı için doğum sonrasına aktarılması söz konusu değildir.

6. 22 Haziran 2010
  7. Berra1

Berra1 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86

Öğretmenler, Ağustos ayında izinli sayıldıklarından tabip onayı ve memurun isteği şartları karşılanmış olsa dahi işyerinde çalışma şartı gerçekleşmemiş olacaktır. Bu nedenle Ağustos ayındaki doğum öncesi iznin çalışmadığı için doğum sonrasına aktarılması söz konusu değildir.

8. 22 Haziran 2010
  9. yasminsu

yasminsu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşım bende ağustosta doğum yapacağım inşallah.ama doğum öncesi izin sonraya aktarılamıyormuş okul kapalı olduğu için ilçe milli eğitimden öyle söylediler.

10. 22 Haziran 2010
  11. yyagmurr

yyagmurr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Berra1 bu şekilde izinlerini eylüle aktaran arkadaşlarım oldu. sorun yaşamadılar. ben arkadaşın iznini doğum sonrasına ekletebileceğini düşünüyorum, geçen yaz bi arkadaşım aynı şekilde izin kullandı.

12. 22 Haziran 2010
  13. yyagmurr

yyagmurr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bu konuda da illere göre farklı uygulamalar yoktur umarım :KK43:

14. 22 Haziran 2010
  15. matematikci45

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benim beklenen doğum tarihim 1 ağustos ve haziranın 4ünde 5 hafta aktarmak için raporumu aldım hiçbir problem de çıkmadı.ama o 5 hafta doğumdan sonraki 8 hafta ile 13 ediyo yani kendimden örnek verecek olursam ekimin sonuna kadar kullanabileceğim. ama ben 31 ağustosa kadar yaz tatilindeyim doğum iznimi 1 eylülden başlatayım deme şansımız yok.doğum olduğu gün izin işlemeye başlar.benim bildiğim bu şekilde.

16. 22 Haziran 2010
  17. hasankeyf

hasankeyf Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    61
    Ödül Puanları:
    113
    aktarabiliyorsam ne zaman rapor almalıyım şu an 30 haftalık hamileyim rapor alınınca okula mı veriliyor ne yapacağımı hiç bilmiyorum beni yönlendirirseniz çok sevinirim

18. 22 Haziran 2010
  19. matematikci45

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben 31+6 da almıştım,raporun aslını okula verirsin fotokopisi de sende kalsın ne olur ne olmaz,5 haftan dolunca 36+6da doğum izni için tekrar hastaneden rapor alacaksın.raporu okula ver mutlaka izne dönüştürülmesi için