Öğretmenlere sağlıklı ses önerileri

Konusu 'Öğretmenlik ve Genel Paylaşım' forumundadır ve 1BukeT tarafından 31 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Yeterli solunum desteği sağlamadan konuşmak boyundaki ses tellerini kontrol eden kaslara ek yük getirir. Konuşma sırasında bir nefeste gerektiğinden fazla kelime söylemeye çalışmak da zararlıdır. Konuşma sırasında cümleler bölünmemeli, önemli sözcüklerden önce duraklanmalı, yazılı metinlerde de virgüllerde yeni bir nefes almaya özen gösterilmelidir.

  Birçok kişi en alt perdeden konuşarak, sesini kalınlaştırır ve sesine otoriter bir hava vermeye çalışır. Bazı insanlar da normalden daha yüksek perdeden konuşurlar. Oysa insanların belli bir ses perde aralığı vardır ve normalde konuşmalarının yüzde 70’ini bu ses aralığında yaparlar. Belli eğitim almadan bu aralığın sınırları dışına çıkmak, sesi olumsuz etkiler. Bu nedenle normalde kullanılan ses perde aralığının dışına çıkılmamalı ne kalın, ne de çok ince sesle konuşulmalıdır.

  Bunlara ek olarak, sigara içilmemeli, kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durulmalı, hapşırma isteği engellenmemeli, uzun süre fısıltılı konuşulmamalıdır.
   
 2. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. tulay

  tulay Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  :nazar:maşallah çok güzel bir site:)oldukça kaliteli görünüyor.bu konuyla ilgili bir kaç cümlede ben söylemek istedim arkadaşlar.bende müzik öğretmeniyim ve inanın ben bile sesimin hergün kısılışı karşısında birşey yapamıyorum.ama otokontrol yöntemini elden bırakmayarak birazda kendimizi şartlayarak derse girersek inanın çok yararlı oluyor.ben uygulamaya başladım tavsiye ederim.daha kontrollü ses kullanımına davet ediyorum sizleri sevgili meslekdaşlarım.selam ve sevgilerimle:)