Ojenin Altındaki Tehlike

Konusu 'Tırnak Cilaları, Ojeler' forumundadır ve dids tarafından 22 Mart 2008 başlatılmıştır.

  22 Mart 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Ojenin altındaki tehlike​


  Rengarenk ojeli, manikürlü tırnaklar� İlk bakışta bakımlı ve güzel görünseler de, ojenin altında hastalıklı ya da tedaviye muhtaç tırnaklar yer alabiliyor. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü�nden Dr. Ahmet Arpacı, tedavisi çok da kolay olmayan tırnak hastalıkları ve yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:

  Tırnaklar için et ve süt..

  Vücutta meydana gelen demir, çinko, folik asit ve B 12 vitaminlerinin eksikliği durumlarında tırnaklarda bir takım bozukluklar meydana gelmektedir. Tırnaklarda kırılma, kabalaşma, çatlama ve tabakalaşma gibi durumlara neden olabilen bu eksiklikleri gidermek için beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Kırmızı et, süt ve süt ürünleriyle deniz ürünlerinin tırnak sağlığı için yenmesi şart. Fakat beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda bu eksiklikleri karşılamak amacıyla vitamin takviyesi de yapmak gerekir.
  Tırnağın yüzde18�i sudan oluşmaktadır. Su yapısını dengelemek için de nemlendirici balsam türü krem ve solüsyonların kullanılması önerilmektedir. Ayrıca kişinin elini çok fazla deterjanla temas ettirmemesi de gerekmektedir.

  Manikür pediküre dikkat

  Tırnak hastalıklarının önüne geçmek için manikür ve pediküre de dikkat etmek gerekir. Çünkü tırnak hastalıklarının büyük bir çoğunluğu manikür ve pedikürden geçmektedir. Tırnak bakımını yaptırdığınız yerin hijyen kurallarına uyup uymadığını kontrol etmeniz ve mümkün olduğu kadar tırnaklarınızla oynamamanız gerekmektedir.

  Oje tırnağı havasız bırakır

  Kozmetik ürünlerinin çok büyük bir kısmı cilde zarar vermektedir. Oje de bu ürünlerden biridir. Her ne kadar ojeler güzel bir görünüm sergileseler de; tırnağı havasız bırakır ve bazı enfeksiyonların oluşmasına fırsat tanır.

  Beyaz noktacıklardan korkmayın

  Tırnakların üzerinde bazen beyaz noktacıklar görünebilir. Halk arasında vitamin eksikliği olarak değerlendiren bu durum tırnağın içerisine hava kabarcıklarının girmesiyle oluşur.
  Fakat bunun vitamin eksikliğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Endişe edecek bir durum da oluşturmamaktadır. Sadece görüntü itibariyle insanları tedirgin etmektedir.
  Hatta bazen tırnağın tamamen beyazladığı durumlar dahi olabilir. Fakat bu beyazlanmadan korkulmamalıdır, bu durumun da herhangi bir zararı yoktur.

  Şeytan tırnağı deyip geçmeyin

  Şeytan tırnağı kişinin yapısı ve tırnakla çok oynanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Gerekli tedavi yapılmazsa mikrop kapıp dolamaya dahi dönüşebilir. Antibiyotik tedavisi ya da lokal anesteziyle steril bir şekilde kesilerek parmağa müdahale edilebilir.

  İç hastalıkları tırnak bozulmalarına neden olabilir


  Bazen iç organ hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda, kalp, karaciğer ve akciğer hastalıklarında tırnaklarda bazı bozulmalar olabilir. Tırnağın bazen de genetik olarak küçük kalması ya da batık çıkması durumu söz konusudur.

  Tedavisi en zor, tırnak mantarları

  Tırnağı hastalandıran en önemli nedenlerin başında mantarlar gelmektedir. Tırnak hastalıklarının yüzde 60�ı mantarlardır. Tırnağın serbest kenarından girer. Islaklık, nemlilik, karanlık, kapalılık, dar ayakkabı, travma ya da sıkışmayla, başkasının ayakkabısını giymekle, ve manikür- pedikürde vücuda girmektedir. Şayet kişinin vücut direnci düşükse, şeker hastasıysa, uzun süre antibiyotik kullandıysa ya da kortizon kullanmışsa bu mikropların vücuda girmesine ortam hazırlar. Bu mantarlar tırnakta kalınlaşma, kırılma, sararma ve çizgilenme yapar. Mantarların batması durumunda ise dolama oluşmaktadır. Bu tür mantarlar elden çok ayakta görülmektedir. Tedavisi en zor olan mantar, tırnak mantarlarıdır. Sedef ya da sıkıntı hastalıklar da tırnak bozukluklarına neden olabilir. Bu durumda yüksük tırnak denilen noktacıklı bir görünüm ortaya çıkar, enine ya da boyuna çizgilenme, tırnak yatağının üzerinde kamburlaşma ve bombeleşme meydana gelebilir.

  Sağlıklı tırnaklar için�

  - Tırnakları kısa kesmek gerekmektedir.
  - Manikür ve pediküre dikkat etmek şart
  - Elleri ve ayakları nemli bırakmamak gerekir.
  - Tırnak yemek enfeksiyonlara ortam hazırlar.
  - Aşırı antibiyotik ve kortizon tüketimi tırnak yapısını bozar.
  - Başkalarının terlik ya da ayakkabılarını giymek sakıncalıdır.
  - Beslenmeye dikkat etmek, et, süt ve balık ürünlerinden tüketmek gerekmektedir.  (aıntıdır)
   
 2. 23 Mart 2008
  Konu Sahibi : dids
 3. deruş

  deruş Guest

  şeytan tırnagı ne ben onu anlamadım bir türlü bu arada.. benimde küçükken tırnaklarımda beyaz lekeler vardı ve tırnaklarım hem ayak hem el olmak üzere kardeşiminde aynı sürekli dolama olurdu iltihaplanır ve tırnak düşer ayrıca tırnak yeniden cıkardı allahtan şimdilerde olmuyor.. tırnaklarında dolama olanlar direk doktora gitsin arkadaslar.. bide hakkaten şu şeytan tırnagı denilen olay ne..???
   
 4. 27 Mart 2008
  Konu Sahibi : dids
 5. BenLiLa

  BenLiLa Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.212
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  148
  paylaşım için teşekkürler...
   
 6. 30 Mart 2008
  Konu Sahibi : dids
 7. yaseminsen

  yaseminsen rabbım sen evladımı koruu Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.499
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  106
  seytan tırnagı tırnagın yanlarından cıkan ınce ve keskın tırnaktır arkadasımm bıldıgım kadarıyla :kahve:
   
 8. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : dids
 9. EU1

  EU1 Guest

  seytan tirnagi kadar kötü ve aci veren bir sey daha bilmiyorum ben ya ya bu kadar mi insanin caqnini acitir bir yere takilinca :mymeka:
   
 10. 14 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : dids
 11. kanikey

  kanikey ablan star bebeğimm Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.638
  Beğenildi:
  1.557
  Ödül Puanları:
  123
  benimde ayak baş parmagımda batma oluyordu dayanılmaz acı veriyordu sonunda doktara gittim ve halletti paylaşım için tşk :sm_cool: