ok gec diye bir zaman yoktur (!)

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve bekolim tarafından 21 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  21 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : bekolim
 1. bekolim

  bekolim Gecmis tozdur üfle gitsin... Pro Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.061
  Beğenildi:
  42
  Ödül Puanları:
  148
  Okudum ve cok begendim sizlerle paylasmak istedim, buyrunuz... :eek:


  Okulun ilk günü, ilk derste profesörümüz, önce kendini tanıttı, sonra "Bu yıl, yepyeni bir öğrencimiz var. Çok ilginç biri, bakalım bulabilecek misiniz? dedi...

  Ayağa kalkıp etrafa bakmaya başlamıştım ki yumuşak bir el omzuma dokundu.. Döndüm.. Yüzü iyice kırışmış bir yaşlı hanımefendi bana gülümseyerek bakıyordu... "Ben Rose" dedi... "Benim adım Rose yakışıklı... 87 yaşındayım. Madem tanıştık seni kucaklayabilir miyim?." Güldüm.. "Tabii" dedim.. "Hadi sarıl bana.." Öyle sımsıkı sarıldı ki... "Bu kadar genç ve masum yaşta üniversiteye niye geldin?" diye şaka yaptım... Minik bir kahkaha ile yanıtladı: "Buraya zengin bir koca bulmaya geldim. Evlenip birkaç çocuk doğuracağım. Sonra emekli olup dünya turuna çıkacağım.." Dersten sonra kantine gidip, birer sütlü çikolata içtik. Hemen arkadaş olmuştuk.

  Ertesi gün ve ertesi üç ay sınıftan hep birlikte çıktık ve hep kantinde lafladık.. Öyle akıllı ve öyle deneyimliydi ki onu dinlemekle, derslerden daha çok şey öğrendiğimi hissediyordum. Sömestr boyunca Rose kampusun ilahesi oldu. Nereye gitse etrafı çevriliyor, çok çabuk arkadaş ediniyordu. ıyi giyinmeyi seviyor, diğer öğrencilerin ilgisini çekmeye bayılıyordu. Rose hayatını yaşıyordu.. Hepimizden daha canlı, daha dolu yaşıyordu..

  Sömestr sonunda, Futbol Balosu'na davet ettik Rose'u, konuşma yapması için... Orada bize verdiği dersi unutmama imkan yok... Konuşmasını önceden hazırlamış ve bir yığın karta kocaman kocaman yazmıştı. Elinde bu deste ile kürsüye yürürken, kartları elinden düşürdü. Konuşma darmadağın olmuştu. Şaşkın, biraz da utanmış mikrofona doğru eğildi... "Ne kadar beceriksizim, değil mi? Özür dilerim... Buraya gelmeden önce heyecanım yatışsın diye bir duble viski attırdım. Sonucu görüyorsunuz.. Şimdi bu kartları toplasam bile onları yeniden sıraya koymam mümkün değil... Onun için en iyisi ben size aklımda kalanları söyleyeyim, olur mu?" Biz kahkahalarla gülerken, o bardaktan bir yudum su aldı ve konuşmasına başladı:

  "Yaşlandığımız için, eğlenmekten, oynamaktan, yaşamaktan vazgeçmeyiz.. Eğlenmek, oynamak ve yaşamaktan vazgeçtiğimiz için yaşlanırız. Genç kalmanın, mutlu olmanın ve başarıya ulaşmanın sadece dört sırrı vardır: Her gün gülmek ve yaşama katacak mizah bulmak... Bir rüyanız olmalı mutlaka... Rüyalarınızı kaybettiniz mi, ölürsünüz. Etrafımızda dolaşan pek çok kişi aslında ölü ve bundan kendilerinin bile haberi yok... Yaşlanmakla, büyümek arasında çok büyük bir fark vardır… Eğer 19 yaşındaysanız ve bir yıl hiç bir şey yapmadan, hiç bir şey üretmeden bir yıl sırtüstü yatarsanız, sadece bir yaş yaşlanır, 20 olursunuz... Ben 87 yaşındayım ve ben de bir yıl hiç bir şey yapmadan, hiç bir şey üretmeden sırtüstü yatarsam, 88 yaşımda olurum. Herkes bir yılda bir yaş yaşlanır. Bunun için özel bir yetenek yada bilgiye ihtiyaç yoktur. Oysa bir yaş daha büyümek için, mutlak bir şeyler yapmak, üretmek, kendini geliştirecek fırsatları bulmak ve kullanmak gerekir. Asla pişman olmayın... Biz yaşlılar, genelde yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan pişman oluruz çünkü.. Ölümden korkan insanlar, pişman olanlardır... Pişman olmaktan korktukları için hiçbir şey yapmayanlardır..."

  Ders yılı sonunda Rose yıllarca önce başlayıp, yaşam mücadelesi içinde ara vermek zorunda kaldığı üniversiteyi derece ile bitirdi... Mezuniyet töreninden bir hafta sonra, uykusunda, huzur içinde öldü. Cenaze törenine iki binden fazla üniversite öğrencisi katıldı. "Yapabileceğimiz her şeyi yapmak için asla geç olmayacağını" hepimize, hem de nasıl öğreten bu muhteşem kadının anısına layık bir törendi bu... Rose'un öğretisi aslında dünyanın bütün üniversitelerinde zorunlu ders olmalıydı: "Çok geç diye bir zaman yoktur!.."

  Alintidir*
   
 2. 21 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : bekolim
 3. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  Bende böyle düşünüyorum hayatta hiç bir konuda hiç birzaman geç kalınmış değildir. ınsan nefes aldığı süreece yapmak istedikleri için yada hatalarından dönmek için kısacası hiç bir şey için geç kalmamıştır
   
 4. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : bekolim
 5. i.talia

  i.talia Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bence bazen geri dönüşü olmuyor.bazen herşey için geç kalınılabiliniyor.yani ben öyle düşünüyorum.yada kendime çok güvenmiyorum diyelim.mesela çocuklarım 3 ve 6 yaşında.ama eşimden sırf onlar için ayrılamıyorum.kavga falan yok.ama mutsuzum.6 sene önceye dönebilirmiyim düşünmeden?
   
 6. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : bekolim
 7. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  teoride evet bazı şeyler için asla geç değildir, her insan kendi yolunu yeni baştan çizebilir diye düşünüyorum; ama pratikte her defasında yanıldığımı görüyorum mafoldumben
   
 8. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : bekolim
 9. cocostar

  cocostar azimli,sabırlı,kararlı Üye

  Katılım:
  10 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.057
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  çok hoşuma gitti paylaşım için teşekkürler
  geç kaldım diye düşünüp durmaktansa, bir an önce hedefe ulaşmayı planlamak ve harekete geçmek.. işte hepsi bu...
   
 10. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : bekolim
 11. mawro

  mawro biraz ayrılık biraz hüzün Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  691
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  begendım baya hos bı yazı...
  bu arada su katsayı kalktı ya bende öss ye gırecem ne umut verıcı elıme geometrı kıtabımı alınca bi heyecanlandım....
   
 12. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : bekolim
 13. cimbomlu

  cimbomlu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.666
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  çok etkilendim ben bu hikayeden
  bunu hayatıma uygulamaya çalışıcam
  en umutsuz anımda umut oldu bana
  sağol arkadaşım
   
 14. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : bekolim
 15. Ally

  Ally Vadideki Zambak Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.072
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  148
  Gerçekten çok güzel ve umut verici bir hayat dersi... Hikayede bahsi geçen kadın 87 yaşında olmasına rağmen üniversiteyi bitirmiş,hayallerinden vzgeçmemiş ben neden vazgeçiyorum diye kendi kendime sormadan edemedim... Galiba ben o kadından daha yaşlıyım :mymeka:
   
 16. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : bekolim
 17. Aylin

  Aylin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  177
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86

  nefes almaya devam ettiğimiz sürece hayatta hiç bir şey için geç kalınmış sayılmaz..
  hayatlarımız aile eş çocuk iş vs ile bloke altına alınmış gibi yaşıyoruz.. hangimiz bir cok şeyi sırf kendimiz istedik diye yaşayabiliyoruz ki..bilmiyorum.. ama bildiğim şey hayatı ertelememek ve dolu dolu yaşamaya çalısmak..
  hiç bir şey için geç kalınmış sayılmaz....
   
 18. 30 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : bekolim
 19. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Bu öyküyü daha önce de okumuştum.Bir kez daha okumak da güzeldi....ınsanlar yaşlanınca anlıorlar maalesef hayatın kıymetini.Ben 48 yaşıma geldim ama birkaç yıldır,hiç bir saatimi boş geçirmemek için kendimle mücadele ediyorum.Sanırım hayatın kıymetini tam anlamı ile yeni anladım.Geçen her gün bir gün eksiltiyor yaşamımızdan...O yüzden dolu dolu yaşamaya çalışıyorum.Yarınlar bizler için çok uzak değil artık,bilakis çok yakın.
  Zaman dediğimiz şey de çok göreceli.Bir çocuğa göre üç gün sonrası asır gibi.Ama bana göre göz açıp kapayana kadar geçiyor.