Öksürüğe Karşı Bal Reçeteleri

Konusu 'Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri' forumundadır ve DagCicegi tarafından 21 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  21 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DagCicegi
 1. DagCicegi

  DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.212
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Balın faydalarını hepimiz biliriz. Aslında annelerimizin öksürük olduğumuzda içirdiği ya da yedirdiği bal boşuna değilmiş. İşte bal ile ilgili yapılmış yeni bir araştırma bunu ortaya koyuyor.

  Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Dr. Paul ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışma, çocuklara yatmadan önce verilecek bir tatlı kaşığı balın öksürüğü hafifletebileceğini ortaya koydu. Dr. Paul, balın klasik öksürük ilaçlarından daha iyi sonuçlar verdiğini de bildirdi. Araştırmacılar, balın, tahriş olmuş boğazı kaplayarak yumuşatabileceğini bunun da öksürüğün fizyolojik olarak azalmasına katkıda bulunduğunu da vurguladılar. “Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine” dergisinin güncel sayısında yayımlanan araştırma sonuçlarıyla ilgili yorumlarını aktaran Dr. Paul, birçok ailenin bu yaklaşıma güveneceklerini ve “Annelerimiz haklıymış” diyeceklerini söyledi. Araştırma, üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan 105 çocuğun bir bölümüne uygun dozda bal tadı verilmiş öksürük şurubu, diğerlerine yalnızca bal verilerek bir yapıldı. Çalışma hakkında ebeveynlerin onayı alındı ve sonuçların nasıl takip edileceği ve geri bildirimde bulunulacağı açıklandı. Çalışmanın sonunda, bal verilen çocukların daha iyi uyuduğu ve öksürüklerinin anlamlı şekilde azaldığı bildirildi. Hiçbir yan etkisi olmamasının yanında, önemli besleyici maddeleri de içinde barındıran balın, son derece yararlı ve etkili bir üst solunum yolu enfeksiyonu ilacı olarak değerlendirilmesi gerektiği de doktorların tespitleri arasında.

  UYARI : Ancak bilindiği gibi, bir yaşın altındaki çocuklarda bazı riskler oluşturabileceğinden dolayı bir yaşına kadar çocuklara bal verilmemesinin ugun olacağı belirtiliyor.

  ♥Annemin♥ bal ile uyguladığı ÖKSÜRÜK reçeteleri: (Özellikle çocukluk döneminde gece yatınca başlayan (kuru) öksürük için çok faydalıdır.)

  ♥Bir çay bardağı ılık suya (sıcağa yakın) iki çay kaşığı bal katılarak karıştırılır bal suyun içinde eriyince içilir.

  ♥Bir fincan ılık suya bir çay kaşığı bal ve yarım limon sıkılır karıştırılır.Bal suyun içinde eriyince içilir.

  ♥Bir miktar bal ( 2 mama kaşığı ) çay tabağına konulur. Havan yardımıyla 1 mama kaşığı çörek otu ezilir.Balın içine karıştırılır.Kaşık yardımıyla bir yada iki çay kaşığı yenilir.

  ♥ 2 mama kaşığı bal çay tabağına konulur.Üzerine 2 çay kaşığı kadar zencefil ( sarı toz şeklinde) eklenir.Bal ile iyice karıştırılır. Gün içinde 2-3 mama kaşığı yiyebilirsiniz. Yalnız zencefilin tadı biraz acı oluyor. Bunu hissetmemek için çiğnemeyin veya ağzınızda bekletmeyin hemen yutun.