Okul Sorunumuz Başladi

Konusu 'İlköğretim' forumundadır ve xuxmitliyim tarafından 13 Eylül 2007 başlatılmıştır.

13 Eylül 2007
    Konu Sahibi : xuxmitliyim
  1. xuxmitliyim

xuxmitliyim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIMCI OLUN .....
    Oğlum okula başladı ama yanından bizim ayrılmamızı istemiyor yanından ayrılınca ağlamaya başlıyor hiç kendinden beklemediğim tepkiler gösteriyor ona nasıl yaklaşacağımı şaşırdım lütfen başından bu tür şeyler geçen anneler yardımlarınızı bekliyorum...........senağlamasenağlama

2. 13 Eylül 2007
  3. Aidanu

Aidanu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    zamanla alışır fisfisfis rehber öğretmeninden de yardım alsanız belki yararı olabilir a.s benim kardeşimde öyle zamanla alışmıştı a.s

4. 13 Eylül 2007
  5. rapsodi

rapsodi Kardelen Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    eğer büyümüş olmak oğlunun hoşuna gidiyorsa, madem sen büyüdün bana büyüdüğünü ispatla bakalım sınıfında tek başına ve biz yanında olmadığında ağlama gibi onu yüreklendirici cümleler kurabilirsin.ve asla yüz verip yumuşak davranmayın okula gitmek ve orda sizsiz kalmak zorunda olduğunu kararlı bir dille belirtin.üzülmeyin bence hepimiz öğrenci olduk biz ve bir başka çocuklar nasıl alışacaksa o da öyle alışacak.ki daha çok yeni güzel bir iki arkadaşlık da kurdumu kendine tamam dır:)

Allah yardımcınız olsun.

6. 13 Eylül 2007
  7. eceda2003

eceda2003 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    aynı sorun bizde de var maalesef.Kızım ilk gün sınıfa girmişti ama şimdi yanımdan ayrılma diye ağlıyor.Bütün çocuklar sınıfa alıştı birtek benim kızım kalıyor dışarıda ne yapacağımı şaşırdım bugün çok üzüldüm ve çok sinirlendim.Herkes alışır diyor ama diğer çocuklar gibi neden hemen alışmıyor peki.acaba öğretmeni tutsa o anda ben hemen gitsem kalıcı bir psikolojik sorun yaratırmı?bilen arkadaşlar yardım edin lütfen.

8. 14 Eylül 2007
  9. ece73

ece73 uzman öğretmen Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    merhabalar!anaokulu ve 1.sınıf başlangıçlarında çoğu ailenin yaşadığı zorluklar bilinçli bir şekilde yaşandığında iz bırakmadan kolay bir şekilde atlatılabilinir.
    sevgili ateş ve su öncelikle çocuklarımızın ağlamasını (duygu ifadesi ise) engellemiyelim büyümenin bedeli ağlamamak olmamalı değilmi o zaman çocuğa büyükler ağlamaz mesajı vermiş oluruz ağlamak güzeldir bırakın ağlasın.onun endişelerini anldığımızı anlatmamız gerek.''biliyorum ki benden ayrılmak istemiyosun ama bu yaşa geldiğinde (6-7)kendi yaşıtlarınla vakit geçirip yeni şeyler öğreniceksin.yeni arkadaşlıklar kurucaksın ve çok güzel oyunlar oynuycaksınz.evet yabancıların içinde olmak seni tedirgin edip endişelendiriyordur bende okula yeni başladığımda okadar çok heyecanlanıp korkmuştumki annemin eline sıkı sıkı yapışmıştım ama sonra gördümki okul öok eğlenceli bi yer ve bir sürü arkadaşlarım oldu yeni şeyler öğrendim ve okula çok mutlu gitmeye başladım.''gibi bir duygu yansıtması yaparak onu yaşadığı şeyleri sizinde yaşadığınızı belirtin.bu hem bu durumu daha kolay atlatmasını sağlıyabilir,hem aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirir.
    okula başlamadan önce hazırlamak da çok önemli okula önceden ziyaret etmek alıştırmak gerekli.gelelim ilk güne onu asla bırakıp ağlata ağlata gitmeyin.uzmanlar bu durumun çocuğu çok yıprattığını söylüyorlar.çocuğun yanında sınıfta bir süre bekleyip daha sonra o izin verince koridorda bekliceğinizi söyleyin.bu süreci atlattığı zaman bahçede bekliceğinizi söyleyin.
    ihtiyacı olduğunda orda olduğunuzu söyleyin ve orda bekleyin en fazla bir hafta bu şekilde geçirin alışma ve kaynaşması için yeterli olur.daha sonra artık okulda bekliyemiyeceğinizi ama okulun çıkış zamanında mutlaka gelip alıcağınızı belirtin ve sakın geçkalmayın.her çocuğun tepkisi ve davranışı farklıdır sizin çocuğunuzda kendine özgüdür sakın başka çocuklarla kıyas yapmayın bak şu nasıl kalıyo da sen kalamıyosun diye...farklı zamanlarda alışırlar biraz sabırla aılmıycak bir problem değildir.
    sevgilerimle

10. 14 Eylül 2007
  11. eceda2003

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    ece73 merhaba diğer arkadaşa verdiğiniz cevabınızı okudum.Benim kızımda benimle sınıfta göz teması kurarsa duruyordu ama artık velilerin sınıf kapısında beklemesi diğer çocuklarıda etkiliyor diye benide bekletmeyince kızım sınıfta içeri girmedi mecburan ona haber vermeden saklandım.Çook ağladı ama inatla sınıfa girmedi.Müdür odasında oturdu sekretaryada oturdu ama sınıfa girmedi sınıfla yemeğe bile girmedi.Sizce bu çocuk okula alışırmı ve nasıl davranmalıyım.Kızmak kötü etkilermi.Yanlız bu onuın genel olarak huyu herşeyi çok büyük uğraşlardan sonra yapıyor maalesef

12. 14 Eylül 2007
  13. eceda2003

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    kızım 4 yaşında ne anasınıfına verdim

14. 15 Eylül 2007
  15. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.678
    Ödül Puanları:
    163
    aynı sorunları yaşayan biri olarak size tek tavsiyem çocuklarınızla okula gitmeyin inanın bir iki gün ağlayacaklar ama mutlaka alışacaklar, hatta onları okula bile götüren siz olmayın ne kadar çocuğunuzu okula sissiz yollarsanız o kadar kolay alışır

16. 15 Eylül 2007
  17. ece73

ece73 uzman öğretmen Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    merhabalar özgürdü!anladığım kadarıyla kızın anaokulunda kendi yaş grubuyla eğitim alıyor anasınıfı eğitimi değil öylemi?
    kızını davranışları çok normal senden ayrılmak istemiyor ve destek almak için yanında olmanı istiyor.her sınıfta sizin gibi ayrılmak istemiyen bir çift olur.bunun için daha sabırla ve anlayışla yaklaşılmalı öğretmeni tarafından ,çocuğu ağlata ağlata ayrılmanın faydadan çok zararı var çünki.bi defa çok iyi anlatıp durumu açıklamalısınız yukardaki yazımda ayrıntılı anlattım.adım adım her gün biraz daha ileri giderek alıştıra alıştıra bu durumu aşmalısınız tahmin edersinizki onun için de çok zor bi durum.kendisini yalnız ve terkedilmiş hissetmemesi için elinizden geleni yapın konuşun.yarım gün çalışmıyorsanız bu yaş grubu için kanımca daha sağlıklı!kesinlikle kızarak,hırçın davranarak yaklaşırsanız annem beni başında savıyo,beni artık sevmiyo gibi düşünmesine neden olabilirsiniz.böyle bi durumda aranızdaki bağı zedelenir ya sizin üzerinize daha çok düşerek yada uzaklaşarak tepkisini göterir.eğer siz daha önceki isteklerinde boyun eğip kabul ettiyseniz direnç gösterebilir her istediğini elde eden bir çocuğa yeni kuralları benimsetmek daha zordur.sormak istediğiniz kafanıza takılan bişey olursa ben burdayım!
    önce çocuklar!
    sevgilerimle!

18. 15 Eylül 2007
  19. xuxmitliyim

xuxmitliyim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    hepinize teşekkür ederim arkdaşlar her yolu denedim ve bu hafta başarısız olduk pazertesiye söz verdi inşallah tek başına girecek sınıfa ne kadar zormuş ya bu ilk okul heyecanı