Olağanüstülüğüm Varsa Bu Türk Olmamdır

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve pinknymph tarafından 19 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  19 Eylül 2007
  Konu Sahibi : pinknymph
 1. pinknymph

  pinknymph Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  193
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Zamanının ünlü yaşamöyküsü ustası Alman Emil Ludvig 1934'de Atatürk'ün yaşamını yazmak için Ankara'ya gelmişti. Yapıtları arasında geçmişin ve yaşanılan dönemin iz bırakmış nice kişiliği vardı. O günlerde de Polonya Cumhurbaşkanı, çok ünlü bir piyanist, bir virtüöz olan Ignas Jan Paderavski'nin yaşamını yazıyordu. Mustafa Kemal kendisini kabul ettiğinde önce gövde özelliklerini uzun uzun incelemesi Genel Yazman (Sekreter) Hikmet Bayur'un dikkatini çekmişti. Nitekim soyu sopu üzerinde bilgiler edindikten sonra Hikmet Bayur'a Ata'nın müzik ve özellikle keman ya da piyanoyla ilgilenmediğini sormuş; Bayur'un bu soru üzerine şaşkınlığını görünce şu açıklamayı yapmıştı.

  "Açıklayayım. Atatürk'ün parmakları daha çok bu müzik araçlarıyla uğraşanların belirgin özelliklerini taşımaktadır. Örneğin Paderavski'ninki böyledir. Size rica edeceğim. Bana bir elinin parmaklarını bir kağıda çizer, verir misiniz?"

  Atatürk, bu isteğe gülümsemiş, sürekli ince ev iyesi (sahibi) olarak dileği yerine getirmiş ancak tarihin yanlış hüküm vermemesi için şu açıklamayı yapmıştı :

  "Bana barkımda (ailemde) yengi (zafer) kazanmış büyük komutanlar olup olmadığını sormuştunuz. Size 'Yoktur.' yanıtını vermiştim. Şimdi parmaklarımı yaşamı savaş alanlarında geçmiş bir süerde (askerde) yadırgadığınızı seziyor gibiyim. Size kestirmeden bir açıklama yapacağım. Bende kimi olağanüstülükler görüp buluyorsanız bunları yalnız ve yalnızca Türk olmama, Türklüğüme bağlayınız. Bu ülkenin bütün insanları temelde benzer yapı içindedir. Üstelik kusurlarımızda bile. Biz bu aynı kaynağın kök sağlamlığıyla ulusluk ve devlet yapısını koruyabilmiş eşsiz ulusuz. Yalnızca ben değil tarihte bu büyük ulusa kendi alanlarında hizmet edebilmişler varsa tümünün esin kaynağı aynıdır."
   
 2. 19 Eylül 2007
  Konu Sahibi : pinknymph
 3. Lereenim

  Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.226
  Beğenildi:
  170
  Ödül Puanları:
  353
  Pinkcim teşekkürler anlamlı bir paylaşımdı .İyiki Türk'üz ve Atatürk gibi yeri doldurulamıyacak bir lidere sahibiz .Ne mutlu türküm diyene .
   
 4. 19 Eylül 2007
  Konu Sahibi : pinknymph
 5. EU1

  EU1 Guest

  a.s.a.s.:teytey::teytey:
   
 6. 19 Eylül 2007
  Konu Sahibi : pinknymph
 7. fely

  fely Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  779
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  çok hoş bir yazı bunun üzerine ancak NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! denir a.s.
   
 8. 19 Eylül 2007
  Konu Sahibi : pinknymph
 9. Aysecik

  Aysecik Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.130
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Canim emeklerine saglik harika bir paylasim, Ataturk ile ne kadar gurur duysak az, Ne Mutlu Turkum Diyene, Ne Mutlu Bizlere Ataturk'u olanlara
   
 10. 27 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : pinknymph
 11. FeArLeS_gRiL

  FeArLeS_gRiL Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  651
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK qibi bir öncü Lider başmızda oLmasaydı biz şimdi başka bir miLLetin bayrağı aLtında yaşıyor olacaktık..ne mutlu MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ne mutlu TÜRKÜM DİYENE.:teytey::teytey::teytey: