Öldüren haplar internette!

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve Fahriye tarafından 4 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  4 Eylül 2007
  Konu Sahibi : Fahriye
 1. Fahriye

  Fahriye Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  288
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  108
  Öldüren haplar internette!

  [​IMG]

  Bakanlığın izni olmamasına rağmen internette kapış kapış satılan zayıflama ilaçları ölüm saçıyor..


  Önceki gün bitkisel bazlı zayıflama hapı alıp öldüğü iddia edilen 19 yaşındaki gençle, tartışma alevlendi. Bu haplar arasında başı çeken Lida içinse adı geçen iki bakanlığın da izni olmadığı ortaya çıktı.

  Eczanelerde satılması yasak bir bitkisel bazlı zayıflama hapını internetten satın alıp kullanan 19 yaşındaki Burak Çarboğa'nın ölümü, bu sınıftaki zayıflama hapları hakkında tartışmayı alevlendirdi. Gözler bu tür ilaçların en bilineni Lida'ya çevrildi.

  Tarım ve Köy ışleri Bakanlığı, Lida adlı zayıflama kapsülüne 28 Kasım 2006'da 9 bin 500 kutu için izin verildiğini ancak Sağlık Bakanlığı'nın halk sağlığını tehdit ettiğine yönelik uyarısı üzerine kutuların toplatılması için harekete geçildiğini ama piyasaya sürülen ürünlerin hepsinin satıldığını tespit ettiklerini açıkladı. Bakanlık, tartışma yaratan zayıflama kapsülüne yönelik şu açıklamayı yaptı:

  "28 Kasım 2006'dan sonra Sağlık Bakanlığı'nın bahse konu ürünlerin içinde 'sibutramin' adlı etken maddenin olabileceği yönünde bakanlığımıza bilgi vermesi üzerine, bakanlığımızca söz konusu ürünlerin bileşimlerinde 'sibutramin' olup olmadığı yönünde denetimler ülke genelinde yapılmıştır. Bu denetimler sonucunda 9 bin 500 kutunun hemen tamamının satışının tamamlandığı ve piyasada bakanlığımızca izin verilmiş bir ürünün bulunmadığı tespit edilmiştir. Bakanlığımızdan gerekli izinleri almayan ürünlerin yurda girişinin ve reklam tanıtımının önlenmesi için konu Gümrük Müsteşarlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na da iletilmiştir."


  Bakanlık halktan ihbar bekliyor
  Tarım ve Köy ışleri Bakanlığı, halen internetten açıkça ve çok kolay bir şekilde satışı yapılan Lida ve bakanlıktan onay belgesi olduğunu iddia eden Li-Da hakkında da "Gerekli izinleri almamış ve yurda kaçak giren ürünlerin denetimleri 81 tarım il müdürlüğü tarafından yapılmış ve yapılmaktadır. Bakanlığımızca bu tür ürünlerin ithal izinleri ikinci bir talimata kadar askıya alınmıştır. Günümüz itibarıyla piyasada bulunabilecek 'Lida' adlı ürünlerin tamamıyla izinsiz ve kanuni olmayan yollardan girdiği anlaşıldığından, bakanlığımızca izinli olmayan bu ürünlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Halkımızın bu tür ürünleri bulunduran işyerlerini bakanlığımıza bildirmesi denetimlere güç katacaktır" açıklamasında bulundu.

  Sağlık Bakanlığı da uyarmış
  Sağlık Bakanlığı yetkilileriyse söz konusu kapsül ilaç olmadığı için herhangi bir denetim ya da izin yetkisine sahip olmadıklarını belirterek, "Biz gelen şikâyetler üzerine analiz yapıp halk sağlığını tehdit ediyorsa ilgili bakanlığa uyarıda bulunuyoruz. Bu kapsül için de aynı uygulamayı yaptık, Tarım ve Köy ışleri Bakanlığı'na yazı yazarak, ürünün içeriğinde tehlikeli bir madde bulunduğunu ve imhasının gerektiğini bildirdik" diye açıkladı.

  Li-Da adlı kapsülün internet satış sitesinde 'Tarım ve Köy ışleri Bakanlığı'ndan onay alınmıştır' ifadelerine yer vererek halkı yanıltmaya çalıştığını söyleyen bakanlık yetkilileri bu iznin eski olduğunu, artık böyle bir izin bulunmadığını belirterek, bu konuda gerekli yasal işlemleri de yapacaklarını belirtiyor.

  ıstanbul Eczacılar Kooperatifi'nin kendileri üzerinden eczanelere dağıtım izni verilmediği açıklamasını yaptığı ürüne internetten kolaylıkla ulaşılabiliyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fak. Endokrin, Diyabet ve Metabolizma Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. ılhan Yetkin, "Zayıflama amaçlı 50'den fazla diyet-destek maddesi, 125'ten fazla Sağlık Bakanlığı ilaç denetim birimlerinden izin almamış, kullanıcıların ilaç statüsünde düşündüğü ama ilaç olmayan zayıflama ürünü piyasada" diyor.

  ınternetten veya telefon siparişiyle eve kadar teslim edilen ürünlerle ilgili olarak ıstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Kaplan da "Sağlık Bakanlığı'nın birinci geri çekme uyguladığı ürün internetten alınabiliyorsa bu suçtur. ınternet suçu iyi tanımlanıp ceza yasalarına girmiş değil. Kesinlikle reçeteli olarak verilmesi ve eczacıların kontrolü olmadan satılmaması gereken bu ürünleri evinize kadar getirtebiliyorsunuz" diye konuşuyor.


  Kaçağa engel olunamıyor
  Piyasada yüzde 6 oranında sahte ilaç olduğunu vurgulayan Kaplan, "Toplatılan, kaçak giren veya Tarım Bakanlığı'nın onayladığı ürünler var. Ama bakanlığın bunu araştıracak laboratuvarı yok, meslekten dahi olmayan insanlar kâğıt üstünde onay veriyor. Sağlık Bakanlığı'ndaki uzun prosedürden kaçmak için reçetesiz, bitkisel ilaç, gıda desteği gibi adlarla çok sayıda ürün pazara giriyor" diye konuştu.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2009
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.