Olum 14 yasinda, iletisim kuramyorum.

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve dilara tarafından 10 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

10 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : dilara
  1. dilara

dilara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Kizlar 14 yasinda oglumla anlasamiyorum .Birbirimize abisine ve bana öyle zit ki resmen bize meydan okuyor gunden gune deyisiyor icine kapaniyor ters cevaplar veriyor sabirli olmaya calisiyorum üstüme üstüme geliyor ben ne dersem zit cevaplar veriyor kaba saba konusmalari karsi gelmeleri yasinin getirdigi durumlar diyorum ama gittikce uzaklasiyor sanki bizden kafasina göre hareketle felan ne yapacagimi sasirdim iletisim kuramiyorum nasil yaklasacagimi sasirmis durumdayim .Acaba diyorum bi pisikologami gitsek nasil karsilar onuda bilmiyorum , ne kadar zormus ya kizlar böyle sorun yasayanlar varmi nasil bir cözüm yolu tavsiye edersiniz .Yardimci olusaniz sevinirim fikirlerinize tavsiyelerinize ihtiyacim var.Babasi ile karsi karsiya getirmek istemiyorum ama sonunda mecbur kalacam galiba .

2. 12 Mayıs 2008
  3. EU1

EU1 Guest

benim oğlanda 15 yaşında aynı problemleri yaşıyorum kardeşlerini mahvediyor evde ben de sabrediyorum ama olmuyor çıldırmak üzereyim bu böyle sürmez gibi geliyor fazla dayanamam piskoloğa götürürüz bu gidişle

4. 8 Ocak 2009
  5. bohemienne

bohemienne Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    çocuğunuz bir ergen. 14 yaşında bir genç için bunlar çok normal davranışlar. ailesiyle iletişimi, hisleri ne olursa olsun, bir ergen aileden uzaklaşma ihtiyacı duyar. sizinle bir problemi olduğu anlamına gelmez bu. problem, uzaklaşmasına izin vermediğinizde başlar. kendisi birey oluyor ve çocukluktan çıkma, ebeveyn ve çocuk arasında olan o çok yakın bağı koparma döneminde. bu bağın biraz olsuın kopmasına izin vermezseniz o zaman bunalıp size karşı olumsuz duygular beslemeye başlayabilir. karakterini oluşturması ve yetişkin olabilmesi için bu uzaklığa ihtiyacı vardır. bulamazsa sağlıklı yetişmesi daha zordur.

6. 14 Ağustos 2009
  7. DESNi

DESNi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    inanın aynı sorunları yaşıyorum oğlumla 13 yaşınd a ve bende artık onu kaybetmekden korkuyorum kardeşleri ile olan ilişkisi bile değişdi onalrı isteiyor sanki tk o varmış gibi hareket ediyor ve sabıretmek gün geçdikce zorlaşıyo inş. rabbim hepimiizn yardımcısı olur .. amin .

8. 15 Ağustos 2009
  9. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    çok zor gerçekten de allah size kolaylık versin.oğlunuz ergenlik döneminde.
    arkadaşlar çok güzel tavsiyeler vermişler.ben de size bir kitap önereyim.
    ayten durmuş yazarı.kitabın ismi ergenlik dönemi.
    muhakkak okumanızı öneririm.
    ergenlikte nasıl davranmalıyıım,oğluma nasıl yaklaşmalıyım ? vb . bilgileri içeren kitaplar okursanız faydalı olacağı kanaatindeyim.

Son düzenleme: 14 Eylül 2009
  10. 28 Ağustos 2009
  11. Çxoxpçxux

Çxoxpçxux Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    148
    yukardaki yazılanları okuyunca kendi oğlum aklıma geldi bende bütün bunları fazlasıyla yaşayan annelerden birtanesiyim ve nasıl davranacağımı bilmiyorum
    önerdiğin kitabı mutlaka alıp okuyacağım teşekkürler

12. 14 Eylül 2009
  13. cigdem72

cigdem72 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    aynı problemi bende oğlumla yaşıyorum. hiç iletişim kuramıyoruz artık sabırlı davranmaya ve umursamamaya karar verdim.ne yaparsa yapsın sert bişekilde karşılık vermiyorum. sizlerin de denemenizi isterim böylece kimse gerilmiyor.

14. 15 Eylül 2009
  15. lxoxliz

lxoxliz 7 bela Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Oğullarımız büyüyor arkadaşlar ve bunlar çok doğal.Ben bir eğitim psikoloğu olarak bir okulda rehber öğretmen olarak çalışıyorum ve her gün onlardan onlarcası ile beraberim.Sabırlı olmak çok doğru bir yaklaşım toleranslı ve hoş görülü davranmak ona hareket etme ve insiyatif kullanma alanı bırakmak çok önemli şu anda size,öğretmenlerine daha doğrusu tüm otoriteye isyan halinde .Bu yaşlarda onu baskılamak ve sindirmek kişiliğinde derin yaraalar açar ve daha önemlisi yanlış yerlerde yanlış insanlara güvenmesine neden olur.Aynı şey onu önemsememek için de geçerli.Yürümeye yeni başladığı günleri düşünün ona bir şey olacak diye ödünüz kopuyordu ama yürümesine engel olmadınız.Şimdide hayat yolnda ilk ciddi yürüyüşüne çıkıyor ona engel olmayın siz sadece sivri sert yerlerden koruyun onları düştüğünde tutmak için yanında olun size geri dönecektir.