omega-3 deposu

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve nbatur55 tarafından 8 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 1. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Omega 3 deposu olan semizotu, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıyor, kanı temizliyor, bol idrar söktürüyor, böbreklerdeki taşı döktürüyor.


  Sinir krizlerini önleyip beyin yorgunluğunu da atan semizotu, yeşil salata olarak yenmesi halinde diyabet hastalarının susuzluğunu azaltıp şişmanlara kilo verdiriyor. Karaciğerin şişliğini de giderme özelliğine sahip olan semizotu, sarılığı önlüyor, böbreklerdeki kumu ve taşı döküyor. Halk sağlığı uzmanı Elif Tuncer, ayda en az 2 kez tüketilmesi tavsiyesinde bulunuyor. Tuncer, "Doğada doğal şartlarda yetiştiği için son derece zengin bir vitamine sahip." dedi. Samsun Akademi-Duyum Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Dinçağ ise semizotunu bol yiyen, fast food türü beslenmeyi tercih etmeyen, yürüyüş yapan insanların daha sağlıklı olduğunu söyledi. Dinçağ, "Bunlara ilave olarak az yağlı besinler tercih edilmeli, sigara içmemeli, alkolden uzak durulmalı, az tuz ve şeker tüketilmeli, uyku düzenine dikkat edilmeli ve stresten uzak durulmalı." ifadelerini kullandı.
   
 2. 18 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 3. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Omega-3, derin deniz balıklarında bol miktarda bulunan bir yağ asididir. Yapılan ilk araştırmalar, Eskimo'ların kalp hastlalıklarına, insanı şaşırtacak kadar az düzeyde yakalanmasının, sürekli derin denizlerden gelen; yani Omega-3 bakımından zengin balıklarla beslenmelerinin neden olduğunu ortaya koymuştur. Üstelik günümüzde Omega-3'ün aşağıda belirtilen birçok alanda da sağlığımıza yararlı olduğu bilinmektedir...

  Bebek ve çocukların gelişiminde

  Kadın sağlığında

  Kalp ve damar sağlığında

  Zihin sağlığında

  Eklem sağlığı ve romatizmal hastalıklarda