Ömür Boyu Bitmeyen Mesai Ev Hanımlığı

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve beyza75 tarafından 7 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  7 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : beyza75
 1. beyza75

  beyza75 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  77
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Ömür Boyu Bitmeyen Mesai Ev Hanımlığı

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ömür Boyu Bitmeyen Mesai Ev Hanımlığı

  Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bir açıklamasıyla yeniden zihinlerde can bulan bir söylem oldu ev hanımlığının önemi. Peki, neden hatırlatılması gereken bir söylemdi bu? Ne zaman unutulmuştu ya da ne olmuştu da biz kadınlar kendi kendimizin bile farkında olmaktan vazgeçmiştik? Gelişen zaman içerisinde fakirleşen toplumumuzun kadına dayattığı çalışma zorunluluğu, kadını kadınlığından utanır hale mi getirmişti?
  Nedeni tam olarak söylenemese de, kadınların gün geçtikçe yaradılış mayalarını bozdukları, hatta kadını saygın yapan meziyetleri aşağılanma kabul ettikleri bir gerçek. Ev hanımlarının üretmeyen, evde oturup pembe dizi seyreden boş insanlar olduğu inanışı ise, gün geçtikçe dişi kuşların yuvalarını yapmaktan vazgeçmesini sağlıyor. Evde yaptığı işlerden saygı göremeyen kadın, saygıyı iş hayatında arıyor. Belki de “kariyer sevdası”na tutulmuş kadınların sayısı, bize ne kadar çok kadının evinde yeterince saygı göremediğini vurguluyor.
  Ev hanımları olmasaydı...
  Sabah uyandınız… İşinize gitmek için bir saat içinde evden çıkmanız gerekiyor. Eşiniz de erkenden kalkmış, işe gitmek için hazırlanıyor. Siz de koşuşturmaya başlıyorsunuz. Giyiniyorsunuz sonra bir bardak kahve içmek için mutfağa koşuyorsunuz. Kahvenizi hazırlıyorsunuz. Kahvaltı edebilecek ya da eşiniz için hazırlayabilecek vaktiniz yok çünkü otobüsü kaçırmamanız lazım. Koşarak evden çıkıyorsunuz. Bu sırada dadıları çocukları –eğer çocuk sahibi olabilmiş iseniz- okula gitmek için hazırlıyor. Çocuklar anne ve babalarına mesafeli ama dadılarını çok seviyorlar. Tabi sizin çocuklarınıza ayırabilecek çok vaktiniz de yok. Gerçi hiç önemli değil çünkü kariyer sahibisiniz!
  Bütün gün işlerinizin peşinde koşturup duruyorsunuz. Gün içerisinde eşinizin sesini duyabilmek için bir telefon edebilecek enerjiniz bile yok. Bu kadar yorgunluğun üzerine bir de çocukların okulundan arıyorlar. Yarınki veli toplantısını hatırlatıyorlar. Siz de hemen dadılarına haber veriyorsunuz. Tabiî ki toplantıya siz gidemeyeceksiniz ama önemli değil. Çünkü çalıştınız, kazandınız, onlara iyi bir dadı buldunuz. Gözünüz arkada kalmayacak!
  Dert paylaşacak vakit yok
  Akşam oluyor. Siz yorgun argın eve dönüyorsunuz. Eve gelirken akşam yemeği için dışarıdan hazır yiyecekler alıyorsunuz. Siz geldiğinizde çocuklar evde yalnız. Siz hemen aldıklarınızı sehpaya koyuyorsunuz. Çocuklar bir yandan televizyon izlerken karınlarını doyuruyorlar.
  Sizin ardınızdan eşiniz geliyor eve. O da sizin gibi yorulmuş. Ama birbirinizin dertlerini dinleyecek, gününü paylaşacak haliniz yok. En iyisi dadıları çocukları yatırdıktan sonra televizyonun karşısında yatma vaktini beklemek… Ertesi gün ve bir ertesi gün bu telaşlı koşturmaca devam ediyor…
  Evi yuva yapan bizleriz
  Çok mu karamsar bir tablo çizdik dersiniz? Bilmem… Belki öyledir, belki de değildir… Ama kesin olan bir şey var ki, o da çalışan kadının ister istemez kadınlık meziyetlerini yitirdiği…
  “Yuvayı yapan dişi kuştur” der ya atalarımız. Aslında ne kadar da doğru. Gerçekten evi yuva haline getirenler biz bayanlarız. Belki birçoğumuz farkında değiliz ama sabah eşimizi işe gitmesi için uyandırarak, ona kahvaltı hazırlayarak, o evde yokken evi toplayarak, ütü yaparak, bulaşıkları yıkayarak, gün içerisinde ona telefon ederek, çocuklara bakarak, yemek yaparak hatta eşimiz evde yokken onu özleyerek, evimizi yuva haline getiriyoruz. Ve sırf bu yüzden de ev hanımları paha biçilemez değerleri koruyan yegâne insanlardır!
  Piyasa değeri 131 bin 471 dolar
  Yapılan bir araştırmaya göre, çocuk sahibi ev kadınları yaptıkları her bir iş ve fazla mesaileri için piyasa değerinde ücret alsa, aylık maaşları 21 bin YTL'yi buluyor.
  Son üç yıldır "Bağdat gibi diyar olmadığını" keşfetmeye doymayan Amerikalılar, yaptıkları hesapta "Ana gibi yar olmadığını" da kanıtladı.
  Anneler günü öncesinde, çocuk sahibi ev kadınlarının her gün verdikleri fiziksel ve zihinsel emeğin maddi değerini belirlemeye çalışan Amerikalı uzmanlar, ortaya çıkan tablo karşısında şaşkına döndü. Buna göre; çocuk sahibi ev kadınları, evde çocuklarına ve eşlerine karşı üstlendikleri birbirinden zorlu sorumlulukların her biri için "piyasada değerinde" ücret alsalar, fazla mesai ücretleriyle birlikte yıllık gelirleri tam 131 bin 471 doları (yaklaşık 181.824 YTL) buluyor. Başka bir deyişle, öğretmenlik, temizlikçilik, aşçılık, CEO'luk (yöneticilik), hemşirelik, genel bakım işçiliği ve hatta şoförlük gibi görevleri aynı anda yürüten annelerimiz, bu dallarda verdikleri her bir "hizmet" karşılığında ücret alsalar, aylık gelirleri 15 bin doları (yaklaşık geçiyor 21 bin YTL) geçiyor.
  Paha biçmek imkansız
  ABD'deki iş-ücret oranlarının sürekli kaydını tutup listeleyen salary.com internet sitesinde yayınlanan araştırmada özellikle annelerin "mesaisinin" 24 saati bulduğuna dikkat çekiliyor.
  Buna göre, annelerin haftada 40 saati normal mesai saatlerine denk gelen işlerinden kazanmaları gereken para 43 bin 461 dolar iken, 60 saati bulan fazla mesai ücretleri ise 88 bin doları aşıyor. Araştırmayı yürüten internet sitesinin yöneticilerinden Bill Coleman, "Aslında annelerin yaptığı iş o kadar değerli ki, paha biçmenin imkânsız olduğu söylenebilir" diyor. Araştırma, özellikle ev kadınlığını ve anneliği bir "kariyer" olarak görmeyip küçümseyen "çağdaş" yaklaşıma da çok açık ve net bir cevap niteliği taşıyor.
   
 2. 28 Ekim 2008
  Konu Sahibi : beyza75
 3. 27Eylul

  27Eylul RABBİM SENDEN İSTİYORUM Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2008
  Mesajlar:
  607
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bence ev hanımlarınada devlet maaş baglamalı diye düşünüyorum çünkü ev hanımlarıda topluma,devlete iyi bireyler yetiştirip büyütme çabasında diğer görevleride var tabii.sesimizi duyurmalıyız bence arkadaşlarr.
   
 4. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : beyza75
 5. mavinur

  mavinur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Mart 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  3,5 aYLIK EVLİYİM VE 1,5 AYDIR ÇALIŞIYORUM GERÇEKTEN HEM ÇALIŞIP HEM EVİ İDARE ETMEK ZOR OLUYORMUŞ. BÖYLE OLACAĞINI DÜŞÜNMEMİŞTİM. AMA ŞUDA BİR GERÇEKKİ ÇALIŞAN KADINLAR DAHA PLANLI PROGRAMLI VE PRATİK OLUYORLARsengözlerimebaksanab
   
 6. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : beyza75
 7. fxixrtxixnanxixnkxixzxix

  fxixrtxixnanxixnkxixzxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Mart 2008
  Mesajlar:
  5.004
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  ev hanımlığı , çalışan içinde çalışmayan içinde mecbur yapacakları bir meslek türü malesef..
   
 8. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : beyza75
 9. çamaxsxxixrsuyu

  çamaxsxxixrsuyu ♥etmiyorum eyvallah♥ Üye

  Katılım:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.520
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  geçen gün yorgun argın işten dönüyordum....apartmanda oturan sevdiğim bir abla var, beni görünce en zor iş ev hanımlığı dedi...haklı tabi ama...işte aması var......ben de abla doğru söylüyorsun ama hem çalışıp hem ev hanımı olanlar da var dedim....bana hemen sizin daha çocuğunuz yok, tencere de pişir, kapağında ye dedi....ben de ama hep çocuksuz mu kalacağız dedim, o zaman işlerim daha da zorlaşacak dedim...aman çalışan bayanlar, planını programını yapıyor, idare ediyor dedi....eve hanım tutuyorlar falan dedi...doğru haklı ama sonuçta bayan da tutsak, planlı da olsak programlı da olsak, o işleri yine de biz yapmıyor muyuz? sonuçta ev hanımı olupta temizliğe bayan alanlarda var...bilmiyorum ev kadını da olsa, çalışan ev kadını da olsa bence kadın olmak zor................
   
 10. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : beyza75
 11. neno

  neno Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  46
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  valla ben bu maaş bağlansın konusunu pek benimsedim olsa keşke .
   
 12. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : beyza75
 13. _vanilla_

  _vanilla_ o bir anne:) Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2008
  Mesajlar:
  5.516
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  Çok zor iş gerçekten. geçen ay rahatsızlandım doktor 1 hafta yatmam gerektiğini söyledi..Eşim ben sana bakarım 1 hafta işe gitmem hem bende evde dinlenirim dedi:eek:klava:KK43: bu dinlenirim kelimesine bozulmuştum) peki dedim. İlk gün sabah kahvaltıyı hazırladı güzeldi bulaşıkları mutfağa bırakıp yanıma geldi. Ben hemen uyardım tabi ,bulaşıkları yıka mutfağı toparla diye. Söylediğimi yaptı sonra yine geldi yanıma dedimki ortalığı toparlamalısın evi süpürmelisin. Söylene söylene onuda yaptı sonra çocuğun okul saati geldi(öğlenci) okula götürdü. neyse geldi uzandı başladı çok yoruldum bi oturamadım demeye bende dedimki daha çamaşır yıkamadın, ütü yapmadın, yemek yapmadın, alışeriş ve evi sadece süpürmekle olmaz tozları alıcaksın tuvalet banyo ciflenecek aman dedi ertesi gün annemi alıp geldi..Ev hanımlığı en zor meslek gerçekten Allah kolaylık versin bize ve çalışan bayanlara onlrın işi daha zor..
   
  Son düzenleme: 29 Ekim 2008
 14. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : beyza75
 15. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  827
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Ben bu yazıya katılmıyorum. Yanlış anlaşılmasın elbetteki ev hanımlarınında yükü ağır. Fakat alıntıda belirtilen işlerin hepsini çalıştığım halde ben evde yapıyorum. Ayrıca çocuğuma kreşe vermeden önce babaannesi baktığı çok ta sevdiği halde kızım en çok ailede bana düşkündür.
   
 16. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : beyza75
 17. calikusumuz

  calikusumuz Aklım egede kaldı...... Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Bencede evhanımlığı çok zor. Oysa bekarken hep evhanımlarının ne kadar rahat
  olduklarını canları istediği gibi davrandıklarını falan düşünürdüm. Evlenip evhanımı
  olunca anladım öyle değilmiş. Helede çocuklar olup onların okul dönemi başladığında
  sorumluluk dah da artıyor. Birde çalışıp bunları yapan hanımlar var Allah onlara kolaylık versin.
   
 18. 29 Ekim 2008
  Konu Sahibi : beyza75
 19. _vanilla_

  _vanilla_ o bir anne:) Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2008
  Mesajlar:
  5.516
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  Ben çalışan bayanlarında mesleği+ev hanımlığı olarak değerlendiriyorum. Şu an çalışmıyorum ama 2 sene hem çalışıp hem ev hanımlığı yaptım..Arada bi fark vardı çalıştığım zaman şimdiki kadar ev işi yapmıyordum ev daha temiz oluyordu hafta içi süpürüp, yemek, bulaşık işleri dip köşe temizliğini haftada bir hafta sonu yapıyordum. Ama şimdi işim hiç bitmiyor. Baştada belirtdiğim gibi çalışan bayanlarda ev hanımı kategorinde olduğuna inanıyorum..