Omzunuz ağrıyor veya kütlüyor mu?

Konusu 'Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon' forumundadır ve burbuk tarafından 24 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  24 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 1. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.830
  Beğenildi:
  1.665
  Ödül Puanları:
  163
  Eğer omzunuz ağrıyor ve kütlüyorsa
  Kütleyen omuz nedir ve nasıl bir tedavi uygulanır? Omzunuzdan kütleme sesi geliyor ve sebebini bilmiyorsunuz... İşte nedenleri, teşhis ve tedavi seçenekleri...
  Bebeğin Başkent Üniversitesi’nde bugün ameliyat edilmesi bekleniyor.  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Koyuncu “Kütleyen omuz nedir ve nasıl bir tedavi uygulanır?” sorularına cevap verdi.

  Rahatsız edici olabilir
  Omuzda kütleme sesi neden duyulur? Birincisi kürek kemiği ile göğüs duvarı arasında veya kol kemiği arasındaki yumuşak doku (kas gibi) değişikliklerinden, ikincisi kemikler arasındaki uyumun bozulmasından. Her iki durumda sürtünme sesi duyulur. Gerek kemik parçalarının birbirine sürtünmesiyle gerekse anormal hale gelmiş dokuların birbirlerine baskı uygulamasıyla bu sesler farklı şiddette duyulur. Kolun yukarı, öne ve arkaya hareketi sırasında ya da kürek kemiğinin yukarı, aşağı, öne arkaya hareketinde ses kişi tarafından işitilir. Kütleme az ya da çok, hafif veya şiddetli derecede kürek kemiği ile göğüs arasında toplumun yüzde 70'inde duyulur. Omuz ekleminde ise oran daha azdır.

  Ameliyat gerekir mi?
  Yapılan tetkiklerde kemik ve yumuşak doku kitlesi, şişlik, yırtık ve kırık varsa, ameliyat uygulanır. Eğer böyle bir durum yoksa fizik tedavi uygulanır. Sıcak ve masaj uygulamaları yararlıdır. İş ve evde ergonomik düzenlemeler hasta sorunlarını en aza indirir. Hastaların kötü duruşu düzeltilir.

  Kütleyen omuzun sebepleri neler olabilir?
  Kol ve omuz çevresi kasları hareketleri yaptıramayacak derecede zayıf olur. Egzersiz eksikliği: Düzenli spor yapmayanlarda bu bölgenin normal şekli bozulur. Kötü duruş: Omuz düşüklüğü olanlarda sık rastlanır.

  Ağır yük taşıyanlarda da dokuların zorlanmasıyla ses duyulmaya başlanır. Bunların dışında, düşmeler, kürek kemiğinin şeklinin bozulması, göğüs duvarının şeklinin değişmesi, kemik kırıklarının yanlış kaynaması, anatomik bozukluklar da sebeplerdendir.

  ALINTIDIR
   
 2. 24 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 3. penbeli

  penbeli Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  226
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  paylaşımın için teşekkürler..arkadaşlar benimde omzumla birlilkte sol kolum ağrıyordu masajın da faydası olmuyordu.. sonradan anladım ki silikon yastığımdan kaynaklanıryormuş.şimdi daha sert bir yastık kullanıyorum omzumda ve kolumda hiçbir ağrı yok..
   
 4. 25 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 5. BUKKETT

  BUKKETT Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz benimde boynum kütürdüyor çevirdikçe hemen doktora gitmek lazım anlaşıldı
   
 6. 4 Nisan 2009
  Konu Sahibi : burbuk
 7. kate_34

  kate_34 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2009
  Mesajlar:
  4.878
  Beğenildi:
  891
  Ödül Puanları:
  238
  Omuz ağrısının ne demek olduğunu çok iyi biliyorum çünkü benimde omuzum ağrır yılda 2 yada 3 kere.Ve başladımı da bir hafta sürer kas gevşeticiler içerim ağrı kesiciler falan tabiiki doktorun verdiği ilaçları kafama göre değil ama sadece bir an için uyuşturuyo tekrar deam ediyo bir çaresini bulamadım henüz bu ağrının ama çok fena bişey mahvediyor insanı.
   
 8. 5 Nisan 2009
  Konu Sahibi : burbuk
 9. dertlisezen

  dertlisezen Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2009
  Mesajlar:
  2.319
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  katılıyorum arkadaslar.benım de bu aralar baya agrılarım var.ozellıkle sol tarafım cok agrıyor. bı ceket gıydıgımde sol kısmım boyle bı dar gıbı gelıyor sankı o tarafım sıs gıbı