Önce eş mi; yoksa anne mi olmalıyım?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve husel tarafından 22 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  22 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 1. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Önce “eş” mi; yoksa “anne” mi olmalıyım?
  Isterseniz önce şöyle bir soru yönelteyim. Siz önceliği annelik rolünüze mi, yoksa eşlik rolünüze mi veriyorsunuz? Toplumumuzda genellikle anneliğin daha ön planda olduğu ve hanımların yaşadıkları annelik güdüsünün yogunlugu sebebiyle eş olma rollerini geri plana ittikleri görülür. Kimi hanımlar ise “acaba öncelik çocuklarımın mı yoksa eşimin mi olmalı?” bocalamasını yaşarlar.
  Aslında sorunun cevabı oldukça basittir. Kiminle muhatapsanız o rolde olmalısınız.Yani eşinizle muhatap iken konuştuğunuz konu çocuklar bile olsa annelik rolünüzü ön plana çıkartıp eşinize farklı davranmak yerine ona eş olma saygınlığı içinde davranmalısınız. Bazı hanımların eşlerini çocuklarına karşı ilgisiz olmakla suçladıkları ve bu sebeple eşlerine karşı negatif şartlandıkları görülür. Bu negatif şartlanma annelik duygusallığı ile oluşur.
  Hanımların çocukları ile ilgili olarak eşlerinden destek beklemeleri, dahası bunu farklı platformlarda dile getirmeleri normaldir. Ancak bundan dolayı tavır almak ve bunu eş olma rolüne yansıtarak tepkisel davranmak evliliği ve dolayısıyla aileyi yıpratacaktır.  Hanımların unutmaması gereken noktaların başında, çocuklarının kişisel ve psikolojik sağlıkları için ve annelik rolünün daha sağlam bir biçimde açığa çıkartılabilmesi için eşlerinin desteğine yani çocuklarının babalarının desteğine ihtiyaçlarının olduğu gelir.

  Eşler arası bağ ne denli kuvvetli olursa kadının psikolojisi, sorunlarla baş edebilme gücü o denli kuvvetli olur. Ayrıca kadının eşinden aldığı maddi ve manevi destek annelik rolünü de besler.
  Bu sebeple hiçbir kadın anne olduktan sonra eşini ihmal etmemeli ve eşinin desteğini her daim almaya çalışmalıdır. Ancak bu yanında hanımın çocuklarının yanında da bütünüyle anne olması beklenir. Bu şekilde olabilirse kadınlarda daha mutlu ve hayatlarından tatminkar olabilirler. Hem çocukları ve hem de eşleri aynı ortamdaysa kadınların yapması gereken her iki tarafı da rencide etmemektir.
  Bu durumda da gerek ifade ve gerekse davranışta çocuğa hissettirmeden evvela eş olmak önemlidir. Böylece erkeğin eşiyle birlikte aile huzuruna katkı sağlayacağı görülür.
   
 2. 22 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 3. annecik82

  annecik82 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  124
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  ya aslında zor bi soru olmuş.ama ben ilk öce eş derim.evlat tabiki çok önemli.onun için canımı bile veririm.ama önce eşim derim yinede.evlat biyerde gidiyor.hangimiz anamızla kaldıkki.ama eş hep yanımızda.her anımızda.son nefesimize kadar yanımızda.allah evladımada eşimede sağlıklı uzun ömür versin.tabi evladımın sevgisi daha yoğun bunuda belirtim:)
   
 4. 22 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 5. babuba

  babuba Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  85
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok iyiyimsersin annecik:) ama boşanma oranlarını da göz önünde tutmak lazım. kimse kimsenin hayatında baki değil. adı üzerinde el oğlu, ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz. önce gelmesi gereken evlat derim ben.
   
 6. 22 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 7. ayşenur

  ayşenur Guest

  tabiki evladım. annelik bu değilmidir zaten sınırsız ve beklentisiz bir sevgi ucu bucağı yok. nede olsa el oğlu koca ne yapacağı bellimi olur ya
   
 8. 22 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 9. annecik82

  annecik82 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  124
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  elbette öle evladım çok önemli.canımı veririm ona okadar önemli.aslın da orarsanız eşim için canım verirmiyim bilemem.ama evladıma canımı feda ederim
   
 10. 22 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 11. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  annemden örnek vereyim çocuğum olmadığı için.o hem iyi bir anne ,hem iyi bir eş,hemde iyi bir öğretmendir(emekli oldu).sen iki seçenek sunmuşsun ben üç nasıl yapıyor bunu bilmiyorum,ama başarıyor.
   
 12. 22 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 13. deniz_gunes

  deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.204
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  198
  Kadın olarak hem iyi bir eş, hem iyi bir anne, hem iyi bir aşcı, hem iyi bir temizlikçi, hem iyi birtatlicadiarzu...... devam edeyim mii ????

  Arkadaslar kadın bunların hepsini aynı anda olmalı.. gerçekçi olalım...
   
 14. 23 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 15. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  herşeyi dengeli yapmak gerekira.s.iyi anne olacağım diye, sevdiğim adamı ihmal edemem.
   
 16. 23 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 17. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  Herşey bir yana ben bir ''anneyim''..Eşimi çok seviyorum,saygı gösteriyorum ama iş anneliğe geldi mi,akan sular durur benim gözümde..
  Ama eşiyle anlaşamayan,her daim sıkıntı içinde boğulan anne,çocuğuna ne derece faydalı olur,ne derece annelik yapar bu da tartışılır...

  İkili ilişkide aradığı huzuru bulamayan anne,iyi bir anne mi,yoksa iyi bir eş olmalı derseniz??Çocuk,eşin önüne kesinlikle geçer..
   
 18. 23 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 19. sudenaz17

  sudenaz17 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  88
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben henüz anne değilim ama bence bi kadın hepsini birden olmalı allah bize öyle güzel yetenekler vermişki bunları kullanabiliriz diye düşünüyorum.Zaten tüm dengeyi sağladığınızda gercekten huzur dolu bir yuvanız olmuyor mu?