Önce Mutluluk Sonra Çocuk - Stress Kısırlık İlişkisi (Alıntı Yazı)

Konusu 'İnfertilite / Kısırlık' forumundadır ve nevrosky tarafından 20 Aralık 2008 başlatılmıştır.

20 Aralık 2008
    Konu Sahibi : nevrosky
  1. nevrosky

nevrosky Doruk Paşa Sen Çok Yaşa Pro Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    196
    Kısırlık başlıbaşına bir stres nedeni... Ancak stres de gebe kalamama nedenleri arasında yer alıyor. Mutlu ve kaygısız çiftler daha kolay bebek sahibi oluyor...

Kısırlığın erkekten kaynaklanması’ fark etmiyor, tüp bebek uygulamalarında da tedavinin yükünü kadınlar çekiyor. Tıpkı hamilelikte olduğu gibi... Tedavi süresi uzadıkça kaygı ve stres artıyor. Bu noktada da kadına düşen pay daha büyük oluyor. Uzmanlar bu durumun tedavinin olumlu sonuç vermesine engel olabileceği uyarısında bulunuyor.

"Stres hamile kalma olasılığını da etkiliyor." Çocuğuna zarar verebileceği gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen bir kadının anlattıkları da bu iddiayı destekliyor: "15 yıl kısırlık tedavisi gördüm. Umudumuzu yitirince bir kız çocuğu evlat edindik ve tedaviyi kestik. Çok mutluyduk. Çocuk yapma stresi üzerimizden kalkmıştı. Evlat edindiğimiz çocuk 2 yaşına geldiğinde adetim kesildi. Doktor ‘Hamilesin’ dedi. İnanamadık. Ve bir hamilelik daha. Üçünü birarada büyüttük."

GEBELİK ŞANSINIZI ARTIRMANIN YOLLARI

Kısırlık bir yetersizlik ya da zayıflık değil, yalnızca bir sağlık sorunu. Bu sorun strese neden olyor. Stres de bir şekilde kısırlığa neden olabiliyor... Stres kortizol ve prolaktin hormonlarında dengesizlik yaratıp yumurtalıkların normal çalışmasını engelleyebilir ve sperm kalitesini olumsuz etkileyebilir.

İşte size bu stresi azaltacak küçük ipuçları :

• Kısırlık hakkında çok şey öğrenin ve çevrenizi de bu konuda aydınlatın.
    • Duygularınızı eşinizle, yakın çevrenizle ya da bir danışmanla paylaşın.
    • Korku ve kaygılarınızı düzenli olarak eşinize anlatın, aranızdaki dostluğu ve yakınlığı geliştirmeye çalışın.
    • Zaman zaman depresyon ve kaygı dönemleri yaşayabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.
    • Kendinizden hoşlanın ve bol bol gülün.
    • Tedavi döneminde stresli ortamlardan uzak durun.
    • Çevrenizdeki kişilerle açık, dürüst ve girişken ilişkiler kurun.
    • Öfkenizi kontrol etmeyi, sakinleşmeyi öğrenin.
    • Gevşeme, iletişim ve stres azaltma tekniklerini öğrenmeniz başarı oranını arttıracaktır. (Bu alanda yapılan bir araştırma psikolojik müdahalenin gebelik oranını yüzde 20 ila 60 oranında arttırdığını ortaya koydu.)
    • İşyerinizde arkadaşlarınız ya da patronunuz sizin duygusal iniş-çıkışlarınızı, işe ara verme ihtiyacınızı anlamayabilir. Çevrenizdekilere içinde bulunduğunuz durumu anlatın.
    • Tedavi süresince eğlenceye ve kendinize zaman ayırın, kendiniz için güzel şeyler yapın.
    • Hamileliğin garanti olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

2. 30 Aralık 2008
  3. elif_sena

elif_sena gobusume mutluluk kondu .. Üye

Beğenildi:
    34
    Ödül Puanları:
    148

her seyin basi stres stres stres
    sadece kisirligin degil bir cok hastaligin nedenide stres
    Rabbim yardimcimiz olsun ...

Son düzenleme: 8 Kasım 2009
  4. 31 Aralık 2008
  5. sedef-27

sedef-27 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ancak bu sözler duygularıma tercuman olabilirdi

6. 2 Ocak 2009
  7. cemre18

cemre18 az kaldı Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    evet kızlar stres çok etkili bence ben de tedavi gördüm ilaçların dozunu dr hep artırmıştı 2 . kere tedavi görürken ilaç dozu düşükken bile etkili oldu ama tedaviyi bıraktık şimdi ise tedavi görmedim 3 hafta moralim çok iyiydi mutluydum okulda bazı stres yaşatan insanlardan da uzaktım hamile olduğumdan şüpheleniyorum inşallah öyledir

8. 12 Ocak 2009
  9. ahsenecem

ahsenecem BENDE ANNE OLSAM Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    stresssssssssssssssssss.n e kadar ondan kaçsamda nefesini ensemde hissediyorum.stres yok diyosun ,ama sadece diyosun tv izlerken bile aklını hep bu belirsizlik ler kaplıyo yine sıkılıyorum bu sefer tsh yükseliyor ben boğuluyorum.....içindn çıkamıyorum bu durumun ben takmıyorum peki içimde bu fırtınaları koparan kim*:çok üzgünüm:

candy123 bunu beğendi.
  10. 14 Ocak 2009
  11. elif_sena

elif_sena gobusume mutluluk kondu .. Üye

Beğenildi:
    34
    Ödül Puanları:
    148

daraldigim anlarda Allah var imkan var deyip rahatlamaya calismak en guzeli
    eslerimiz bizim bu dunyadaki alabilecegimiz en buyuk hediyelerimiz bunuda unutmamaliyiz

iyiki varlar iyiki yanimizdalar

Son düzenleme: 8 Kasım 2009
  12. 14 Ocak 2009
  13. qusel

qusel İnci Tanem Üye

Beğenildi:
    58
    Ödül Puanları:
    148
    of cnm gece gece bozma moralını ya

14. 5 Mart 2009
  15. NIRSEN81

NIRSEN81 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Nevrosky yazdıklarından dolayı çok duygulandım ve hatta ağladım aynı şeyleri evet belkide daha fazlasıyla bende yaşıyorum.allaha şükür eşim ve kayınvalidem şimdilik anlayışlılar eleştirmiyorlar ama beni kahreden üst katımda oturan eltim 2 aylık bebeği var ve benim içinde bulunduğum durumu bile bile gece gündüz demeden bağıra bağıra çoçuğunu bana nispet seviyor,duydukça sabrediyorum ama bazen canıma tak ediyor.cahil olsa üzülmeyeceğim hemde eğitimci.bu ne biçim eğitim diyesim geliyor.tüm hamileği boyunca türlü türlü nispetler yaptı aldırmamaya çalıştım,ama artık dayanamıyorum.benim için de dua edin bu imtihandan anlımın akıyla biran evvel çıkayım.allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun...

16. 6 Mart 2009
  17. eylul07

eylul07 bigün bende anne olacağım Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Aminnnnn. Hepimize....çok zor bir durumdayız ama bazen düşünüyorum nice mutsuz,stresli hertürlü sıkıntılara maruz kalan ve çocuğu olan insanlar var...hele hele günümüz türkiyesinda artık stressiz insan yok..bütün hastalıkların nedenleri ve tedavi şekli bulunamadıkça stres denilip geçiliyor..bu kadar insandan birtek bizmiyiz bu stresten etkilenen işte bunu çözebilsem belki stresim azalacak...öyle bir duruma geldikki artık eşimle birlikte olmayı bile çocuk olması için bir görev haline getiri olmuşken nasıl aklımdan söküp atabileceğim bilmiyorum..