onlarda anne değilmi?

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve askvesen tarafından 18 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    18 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : askvesen
  1. askvesen

askvesen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    hanımlar yazdıklarımdan sonra belki aranızda bana kızacaklar olacaktır ama yinede fikrimi paylaşmak istiyorum sizinle.uzun zamandır burayı takip ediyorum büyük çoğunluğu eşinin ailesinden şikayetçi.tamam aralarında gerçekten haksızlığa uğramış mağdur olmuş arkadaşlarımızda var ama bunların dışında ortada pek geçerli sebep olmaksızın eşinin ailesinden nefret edende var.mesela eşinin ailesi evin anahtarını yedek istedi diyen ,sürekli misafirliğe geliyo diyen,eşim ailesine çok düşkün diyen ve bunun gibi birkaçı.şimdi elimizi vicdanımıza koyup düşündüğümüzde sizce bizlerdede hata olamazmı.onlar ne kadar kötü olursa olsunlar canımız gibi sevdiğimiz eşlerimizin annesi babası değillermi .bazen bende bu hatalara düşmüyor değilim.düşünün bir çocuk hiçkolay yetişmiyor.burada çoğunluğumuz anneyiz.ben kendi adıma 6 yaşında bir çocuk annesi olarak evladımı daha bu yaşına getirene kadar ne sıkıntılı günler yaşadım.hepimiz öyle değilmiyiz hastalanıyorlar sabaha kadar başlarını bekliyoruz canları yanıyor bizim içimiz parçalanıyor,onlar gülünce dünyamız aydınlanıyo.her sıkıntılarına dertlerine göğüs gererek büyütüyoruz onları.peki eşlerimizin aileside böyle büyütmedimi oğullarını bunları nasıl yok sayarız.cennet anaların ayakları altında demiş peygamber efendimiz.hele bazı arkadaşlarımız varki ömür boyu konuşmam onlarla deyip kestirip atabiliyor.bu herşeyden önce eşimize zulüm değilmidir.eşimizi ne kadar seviyorsak ailesinede o kadar saygılı olmalıyız tamam sevmeyebiliriz ama saygıda kusur etmemeliyiz.unutmayalımki bugünün gelinleri olan bizler yarının kayınvalideleriyiz.inşallah rabbim bizleride evlatlarımızıda iyi insanlarla karşılaştırsın.

2. 18 Ağustos 2010
  3. askvesen

askvesen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar lütfen yazdıklarımı yanlış anlamayın ben burda kimseyi eleştirmek yada yargılamak niyetinde değilim sadeca bazen bir gelin olarak benim bile yaptığım ama sonra düşününce aslında birazda suçun kendimde olduğuna karar verdiğim için yazdım belkide bir özeleştiride diyebiliriz.

4. 18 Ağustos 2010
  5. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    Bende anlamadım anlamayacağım..
    Ben taşıcam 9 ay karnımda büyüteceğim dişimi tırnağıma takacağım..Sonra elin kızı gelip bana laf sokacak bilmem ne yapacak..Yırtarım adamı yırtarsengözlerimebaksanab
    İnsanların ya sorunları yok,ya hayatlarında gayeleri yok yada çok mutsuzlar sarmaya yer arıyorlar diye düşünüyorum ben.
    Oğlum olursa ki Allahım inş nasip eder:Saruboceq: Allahım kapıma getirtmesin öyle bencil insanları..
    Benimde kayınvalideme kırıldığım noktalar oluyor insan kardeşiyle bile sorun yaşarken 7 kat el herhalde anlaşmazlıklar olacak..Ama önemli olan iyi niyet..
    Ben kayınvalideyle sorun yaşayan insanlarada hata buluyorum sadece kayınvalideler sorunlu değil.Bazı Gelinlerde de edepsizlik oluyor.benneyaptımki
    Zamanında kabul ettikleri şartlar yani aynı evde oturma,altlı üstlü oturma,ortak iş vs..evlendikten sonra sorun oluyor..Ne yani köprüyü geçene kadar mı diyesim geliyor??
    Birde kayınvalide görümce kötülenmez mi kocalara..İyice delleniyorum..Sen kimsin yahu kimsiiin?:mymeka:
    Bana eşim babamı kardeşimi kötülese burnundan getirirm hayatının hatasını yapmış olur.O zaman?Bizimde böyle bi hakkımız yok değil mi?:umursamaz:
    Valla bilemiyorum huzur ve mutluluk için car car konuşmak yerine alttan alıp kadınlığını bilmen gerek(aksi durumları kastetmiyorum-dayak-aldatma-kayınvalideden hakaretler vs. bunlar uç şeyler)
    Yemiyosa kardeşim gözün sürekli şikayet etmek yerine alacan eline dilekceni gidecen boşanıcan hayatını düzenini kurucan..Adamda senin kocan diye ağaç kovuğundan çıkmadı herhalde...gamyoncuiremsu

6. 18 Ağustos 2010
  7. askvesen

askvesen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108

evet benimde demek istediğim bunlardı.yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.hiç kimse hele bir anne çok sınırları zorlayacak hayatı çekilmez hale getirecek şeyler yapmadığı sürece böyle saygısızca tavırları haketmiyor.ayrıca bir evlat anne babasının hayır duasını almadıkça ne bu dünyada nede öbür dünyada huzuru mutluluğu bulamaz.eşler kendi kişisel egoları, kaprisleri yüzünden böyle bir vebali kocalarına yüklememeliler.

8. 18 Ağustos 2010
  9. 1 anne

1 anne Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    İnsana çok dokunan bir durum aile konusu.Tespitlerinizde haklısınız da fakat bazen öyle durumlar oluyor ki karşı tarafta ''gelinimizde bir anne baba kuzusu,onun aileside bizim evladımıza verdiğimiz emeği vermiş,kendi evladımızdan ayırmayalım,en azından öyle gibi görünelim'diye düşünmüyor.İstisnalar vardır muhakkak ama empatiyse yapmaya çalıştığımız buda tek taraflı olmuyor,Kimseyi korumak yada var olan sorunları körüklemek değil amacım ama eminimki o sorunları yaşayıp burda dile getiren arkadaşlarımızda sizin düşüncelerinize sahip olmuşlardır çoğu zaman.Yapılabilecek ne varsa yapmaya çalışıp çözüme ulaşamayınca burda paylaşıp fikir almak istemişlerdir.Bende size bir tespitimi söyleyim.Bu tip şartlanılmış ilişkilerde ''gelin_kaynana''ilişkisi gibi,hangi taraf sessiz ve mütevazi bir duruş sergiliyorsa inanın o taraf üzülüyor.İstisnalar hariç tabi.Bence bu tip ilişkilerden yara alanlar araya biraz mesafe koymalı görüşmeler ne kadar az olursa inanın saygı ve tutumlarda o kadar ince oluyor.

10. 18 Ağustos 2010
  11. askvesen

askvesen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşım sende yazdıklarında haklısın ben zaten gerçekten ezilen eziyet görenleri bunun dışında tutuyorum.eşinin ailesinden çok çekmiş gelinlerde gördüm.onlarda isyanlarında sonuna kadar haklılar.

12. 18 Ağustos 2010
  13. askvesen

askvesen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    şimdilerde büyüklerimizin sıkça söylediği bir söz var çoğumuz duymuşuzdur.gelinler kaynana oldu kaynanalar gelin benim anlatmak istediğim de bu.yeni nesil yani bizler biraz örflerimizi geleneklerimizi unuttukmu ne eşlerimizin ailelerini kendimize potansiyel düşman ilan edip onları kendimizden en önemlisi oğullarından uzak tutmak için elimizden geleni yapıyoruz sarıboceq arkadaşımızında dediği gibi onlar ağaç kavuğundan çıkmışlar gibi davranıyoruz.

14. 18 Ağustos 2010
  15. yazdan

yazdan zehra'm:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Yazdıklarında haklısın,Kişisine göre...
    Kimi kayınvalideler,görümceler,kaynatalar var,gıpta edilecek arkadaş gibi,güler yüzlü,sakin,hanım,konuşunca ağzında bal akıyor,gelinine kızı gibi davranıyor,ama gelin ve ailesi
    nemrut...!!!

Kimi gelinler var,kocasından tutta,görümcesinin,eltisinin,kaynanasının v.s. dünya kadar lafını işitmiş,kazığını yemiş,kıskançlıklarına tahammül etmiş,halada iyi niyet beslemeye çalışan,onlar için çırpınan...!!!

Gelin_Kaynana_Görümce olayı değil bu,İnsanlık işi,Vicdan İşi...
    Yerine Düşen Gül,Düşmeyen Kül Diyorum Ben...

16. 18 Ağustos 2010
  17. askvesen

askvesen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    en basitinden kendimden örnek veriyim bizde yeni evlendiğimizde eşimin annesiyle sorunlar yaşadık .o benden dört dörtlük hizmet bekledi eski zaman gelinleri gibi gelinlik yapmamı bekledi. bense bunlara hiç tahammül edemeyem bir yapıya sahiptim.belkide daha birbirimize alışamamanında verdiği psikolojiyle ara ara tartışırdık uzun süren küslüğümüz bile olmuştur.eşim ailesine çok aşırı düşkün birisi buna tahammül edemezdim.ama bütün bunları zamanla aşmayı başardım şimdi geriye dönüp baktığımda tüm suçun kayınvalidemde olmadığını benimde en az onun kadar hatalı olduğumu görüyorum.

18. 18 Ağustos 2010
  19. askvesen

askvesen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    yazdan arkadaşım senin söylediklerinde doğru aslında büyük büyüklüğünü,küçükte küçüklüğünü bilse işler bu noktaya gelmeyecek.büyükler hayat tecrübeleriyle gelinlerini idare etmeyi bilseler,gelinlerde onlara saygıda kusur etmese herşey daha bi başka olur. burda öyle konular görüyorum ki şaşarıyorum doğrusu eşimin annesinden nefret ediyorum diyor.sebepse bazen oğluna çok düşkün olması bazen onlara çok sık gelip gitmesi sizce bu haksızlık değilmi bir anne evladını aramayacakta onun evine gitmeyecekte kime gidecek söylermisiniz.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.