Organ bağışı

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve KARARSIZ tarafından 13 Mart 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    13 Mart 2009
    Konu Sahibi : KARARSIZ
  1. KARARSIZ

KARARSIZ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba arkadaşlar ben sizlere organ bağışı konusunu hatırlatmak için bu konuyu açtım okuyunca kulağa çok korkunç gelebilir çünkü şu anda yaşıyoruz ve sağlıklıyız bize ait olanı neden vermeyi düşünelim değil mi?
    Bu konu ile ilgili sizlere bir adres vermiyeceğim çünkü nerdeyse bütün devlet hastahanelerinde organ bağış bürosu bulunmakta organ bağışının dinimizcede caiz olduğu üzerine birçok yazı var internetten ulaşabilirsiniz
    sizlerde organlarınızı toprak altına gömmek yerine bir can kurtarmak istemez misiniz?
    *birçok hasta bir makinaya bağlı olarak yaşıyor
    *bir çok insan yaşarken kalan günlerini sayıyor
    *bir çok küçük beden acı çekiyor
    *bir gün bizim yada bir yakınımızın bir diyaliz makinesine bağlı bir şekilde yaşadığını hiç düşündünüz mü?
    *
    *
    aklınızda bulunsun
    organlarınızı bağışladıktan sonra isterseniz vazgeçebilirsiniz sizden bir yakınınız isteniyor ve( allah gecinden versin ) eğer size birşey olursa organlarınızın alınması için o kişinin onayı gerekiyor.ne dersiniz arkadaşlar

2. 13 Mart 2009
  3. Elis

Elis Guest

bende organlarimi bagisladim ,alsinlar ise yarar ne varsa,toprak altinda curuyecegine,ama ben aileme soyledim ,yakinlarima soyledim yani resmilestirmedim cunku bazi kotu niyetli kisiler bu bagisi kendi cikarlarinca kullanabiliyo,bence en guvenlisi bu,,,,bak sizede soylemis oldum,ben olursem ise yarar neyim varsa alsinlar,,,,,,,,

4. 14 Mart 2009
  5. whisper34

whisper34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    aynen öyle toprakda çürüyecek bir bedenin kimseye faydası olmaz ben öldükten sonra ister kadavra olıyım eğitime gitsin ister bağışlasınlar canlara yarasın farkeden bişey olmaz bari işe yarar...bi türlü de vakit bulup bağış yapamadım o da ayrı bi konu ama yapmak istediğim bişey olduğunu herkes biliyor herhalde erken gidersem vasiyet diye yaparlar kaydirigubbakcemile3

bigün bişey için bi hastane de görüşmüştüm konuyla ilgili olarak herhangi bir baskı yok kendi isteğinizle bağışçı oluyorsunuz ve yine kendi isteğinizle vazgeçebiliyorsunuz ve bunun içinde bişey gerekmiyor sadece size verilen kartı kırıp atmanız yeterli. ayrıca ne olursa olsun siz bağışçı da olsanız o son anda yinede aileden onay alınmadıkça maalesef bağışınız gerçekleşmiyor.bağış içinde sadece kan vermeniz yeterli hepsi bu.ben o gün uygun değildim duruma bi daha da yolum düşmedi...
    (bi ara gidip şu kartı alsam fena olmaz)

6. 14 Mart 2009
  7. calikusumuz

calikusumuz Aklım egede kaldı...... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Bende organlarımı geçen yıl bağışladım. Organ bağış kartımı da yanımdan hiç ayırmam.
    Eşim ilk başta çok sıcak bakmadı ama sonuçta bu herkesin kendi vereceği bir karar.
    Lütfen bu konuda çok duyarlı olalım. Bağış yapmak için çok fazla vakit ayırmak da
    gerekmiyor, organ bağış birimi bulunan bir hastanede, kimliğinizle başvurup bir form
    dolduruyorsunuz o kadar. O bağışa birgün bizim de ihtiyacımız olabilir.......

8. 14 Mart 2009
  9. DagCicegi

DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    Canım,teşekkürler bana hatırlattığın için
    Bunu hep yapmak isterim,bir türlü fırsat olmadı
    Unutuldu ya da ihmale geldi,annem bile bağışladı yıllar önce
    En kısa zamanda yapacağım inşallah. a.s.

10. 14 Mart 2009
  11. KARARSIZ

KARARSIZ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    selam :lepi: arkadaşlar etrafımızdaki insanlarada anlatmak bizlerin görevi inanın bana bağışladıktan sonra size o belgeyi verdiklerinde müthiş bir huzur hissedeceksiniz bende öyle oldu nerdeyse 4 sene önce bağışladım organlarımı bu konuyu burda açma sebebimde bizler hep başımıza gelince yada biri bizden yardım isteyince farkediyoruz bazı kötü olayları hadi kızlar araştırın içinize iyice sindirin ve toprağa gömmeyin kendinizia.s.:nazar:

12. 14 Mart 2009
  13. KARARSIZ

KARARSIZ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar organlarımı bağışlarsam kötü niyetli insanlar var tacirler var diye de düşünmeyin konunun başında yazmıştım yine tekrarlayayım aileniz vazgeçebilir yada siz sonradan vazgeçebilirsiniz

14. 15 Mart 2009
  15. DagCicegi

DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    ORGAN BAĞIŞI NEDıR ?
    Ölümünüzden sonra organlarınızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermenizdir. Görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlar.

HANGı ORGANLAR BAĞIŞLANABıLıR ?
    Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde: kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası , kas ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebilmektedirler. Bir kişi organlarını bağışlayarak bir çok insana yaşama şansı verebilir.

ORGAN BAĞIŞI NASIL NEREYE YAPILIR ?

* Sağlık Müdürlüklerinde,
    * Hastanelerde,
    * Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet Alımı Sırasında),
    * Organ Nakli Yapan Merkezlerde,
    * Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek vs. kuruluşlarda

organ bağışı işlemi yapılabilir.

Organ bağışında bulunabilmek için; organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir.

Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır.

Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır.

Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmeli ve bu kararını ailesine bildirmelidir.

ORGAN BAĞIŞINI KıMLER YAPABıLıR ?
    1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu dileğinizi iki tanık huzurunda sözlü olarak yapmanız, ayrıca bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterli olacaktır. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak "Doku ve Organ Bağış Belge"nizi alabilirsiniz.

16. 15 Mart 2009
  17. organlarımı bağışlamak istediğim ailem ve sevdiklerim tarafından biliniyor ama henüz eyleme dökmedim. en kısa zamanda gerekli yerlere başvuracağım. toprakta çürüyeceğine bir insana can versin. umut olsun . bundan güzel birşey var mı?

18. 15 Mart 2009
  19. HanimKelesimiGetir

HanimKelesimiGetir TEK DİL TEK VATAN Pro Üye

Beğenildi:
    34.081
    Ödül Puanları:
    563
    Bende bağışladım organlarımı o kadar rahatladım ki bağış yapınca.
    Toprak altında kalacağına çürüyeceğine bir kaç tane hayat kurtarmak ne kadar güzel olur.
    Çiceğim sende bir an önce bağışla derim.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.