Orgazm olamama(anorgazmi)nedenleri ve tedavisi

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve gelmesendeolur tarafından 23 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

?

SİZ ANORGAZMİ YAŞADINIZMI?

 1. HER ZAMAN BU SORUNU YAŞIYORUM

  Oylanma: 315
  49,8%
 2. HİÇ BÖYLE BİR SORUNUM YOK

  Oylanma: 112
  17,7%
 3. ARASIRA BU SORUNU YAŞIYORUM

  Oylanma: 205
  32,4%
  23 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gelmesendeolur
 1. gelmesendeolur

  gelmesendeolur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.191
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  108
  VAJİNİSMUS İLE KARIŞTIRILMASIN ANORGAZMİ FARKLI BİR RAHATSIZLIK !

  Orgazm, ilişkinin doruk noktasına çıktıktan sonra rahmin ve vajinanın ritmik kasılmaları ile kendisini gösteren süreç olarak tanımlanmaktadır.

  Bu dönemde cinsel haz en yoğun ve en keyifli bir şekilde yaşanmaktadır.


  Aslında beynimiz “en büyük ve en önemli cinsel organımız” dır ve bir kadın orgazmı hiç cinsel ilişki yaşamaksızın yalnızca kendi erotik düşünceleri ile veya clitorisini uyararak bile yaşabilir.


  Anorgazmi ise orgazmın olamaması durumudur.  Anorgazmik kişilerde cinsel uyarılma olmasına rağmen “orgazm olamama” sorunu vardır ve bu sorun kadınlarda bir takım içsel sıkıntılara neden olabilir. Kişinin kendisini kötü hissetmesi, kendisine olan güvenin azalması ve depresyon en sık olarak görülen eşlik edici yakınmalardır.

  Orgazm Bozukluklarında Sıklık
  Normal çiftlerdeki cinsel işlev bozukluklarının sıklığına ilişkin bir çalışmada, kadınların %63’ünde orgazma ulaşmada güçlük, %47’sinde gevşeyememe, %35’inde cinselliğe ilgisizlik bildirilmiştir. Kadınlarda cinsel uyarılma zorluğu, seksüel doyumsuzlukla en sıkı ilişkili işlev bozukluğudur.

  Orta sınıf çiftler arasında yapılan bir araştırmada kadınların %40’ında cinsel istek sorunları veya orgazm zorluğu saptanmıştır. Üstelik kadınlar ve erkeklerin %83’ü evliliklerini mutlu veya çok mutlu olarak nitelendirmiş ve çiftlerin çoğunluğu mevcut cinsel tatminsizliklerini evlilikleri hakkında bir yakınma olarak dile getirmemişlerdir.

  Anorgazmi Nedenleri
  Anorgazmide en sık nedenler psikolojik kaygılardır ve bunlar arasında “oto kontrolü kaybetme korkusu” bulunmaktadır. Diğer psikolojik etkenler arasında ise yaşanmış travmalar, problemli bir çocukluk döneminin olması, düzenli ve sağlıklı bir aile yaşantısının olmaması, baskıcı ebeveynler, partner/evlilik ilişkisinin iyi olmaması, ergenliğe geçiş döneminde problemli, travmatik cinsel deneyimlerin yaşanması ve seksüel kimlik çatışmaları sayılabilir.

  Orgazm bozukluklarının %5'den daha azında ise altta yatan organik bir sebep vardır. En sık karşımıza çıkan sebepler; şeker hastalığı (diabet), kronik alkolizm, nörolojik bazı bozukluklar ve bir takım ilaç kullanımlarıdır.

  ORGAZM BOZUKLUKLARINDA SINIFLANDIRMA
  Rasgele (Random) anorgazmi: Dönem dönem orgazmın yaşanamamasıdır.

  Koital anorgazmi : Cinsel birleşme sırasında penis vajina içindeyken orgazm olamamaya rağmen elle klitorisin uyarılarak (masturbasyon yoluyla) orgazma ulaşılması durumudur. Eş anlamlı diğer tabiri ise "Klitoral orgazmi" dir ve yalnızca klitorisin uyarılması ile orgazmın gerçekleşmesidir.

  Erken orgazm: Kadınlarda çok nadir olarak görülür. Bu pek çok kadın için yakınılacak bir durum değildir. Çünkü kadınlar erkeklerden farklı olarak arka arkaya pek çok kez orgazm olabilirler.

  Hiperseksüalite (Satiriazis): Orgazmın gün içinde çok sık olarak yaşanması durumudur. Erkek ve kadınlarda görülebilen bir patolojidir.


  SIK SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI
  Orgazmın işlevi nedir?
  Orgazmın asıl işlevi kadın ve erkeğin bedenlerinin birleşmesi sırasında kurulan bütünlüğün ruhsal anlamda da sağlanmasıdır. Yani hazzı ve zevki doruklarda yaşamaktır.

  Gebelik oluşumu için orgazm olmak şart mıdır?
  Bilimsel olarak gebeliğin oluşumu için orgazm şart olmamakla birlikte son yıllarda yapılan çalışmalarda, cinsel ilişki sırasında erkeğin boşalması ile birlikte vajina içine atılan spermlerin fallop tüplerine ulaşımında, kadının orgazmı sonucunda rahminin kasılması ile spermler üzerine bir “vakum etkisi” oluşmakta ve bu şekilde gebelik olasılığı artmaktadır.

  "Kadının boşalması" diye bir şey var mıdır?
  Orgazm sırasında vajina, rahim ve makad kısmında ritmik kasılmalar ile birlikte kadının idrar yaptığı delik (üretra) açılabilir.

  Üretranın açılması ve bu ritmik kasılmalar sonucunda dışarıya idrar çıkışı olabilir. Bu durum bazı yazarlar tarafından “kadının boşalması veya kadının gelmesi” olarak tabir edilmektedir.

  Vajinismus hastaları uyarılarak orgazm olabilirler mi?
  Evet. Vajinismusta cinsel penetrasyon (birleşme) olmasa da cinsel partner veya kişinin kendisi tarafından elle klitorisinin uyarılması yollarıyla (masturbasyon) orgazm gerçekleşebilir.

  Çok çok nadiren bir kadında vajinismus ile birlikte cinsel isteksizlik de görülebilmektedir. Genel olarak vajinismusta cinsel isteksizlik bulunmamaktadır, ancak zaman içinde ilişki deneme sıklığının azalması ile vajinada ıslanma azlığı (kuruluk) ve isteksizlik gelişebilir.

  Orgazm olmak bir kadına öğretilebilir mi?
  Evet. Uygulanan cinsel terapilerle bir kadına cinsel ilişkiden daha fazla zevk alma, cinsel tatmini arttırma ve orgazm olma öğretilebilmektedir.

  Bir kişiye orgazm olmayı öğretmek örneğin idrar gelince kaçırmamayı öğretmek gibidir, bu da belirli alışkanlıkların geliştirilmesi ile mümkündür. şutarafagitti
   
 2. 24 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gelmesendeolur
 3. gelmesendeolur

  gelmesendeolur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.191
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  108
  arkadaşlar bu konuda belki anlatım yada yorum yapamıyorsanız en azından ankete katılırsak sorunun genelde ne kadar insanı ilgilendirdiği hakkında fikir sahibi oluruz...
   
 4. 24 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gelmesendeolur
 5. inanna13

  inanna13 nil'im.. Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.319
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  valla ne anlatmak gerekli bilemedim??
  ne yazıkki her ilişkide orgazm yaşayan kadınları şanslı olarak görüorum..orgazm olamamak bi zaman soona isteksizliği de getirio..
   
  hafvReca bunu beğendi.
 6. 24 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gelmesendeolur
 7. serenalar

  serenalar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.369
  Beğenildi:
  2.471
  Ödül Puanları:
  163
  bende çok zorlanıyorum oluyorum ama 2ayda 3ayda bır oluyorum hıç olmamaktan ıyımıdır sızce
   
 8. 24 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gelmesendeolur
 9. gulde

  gulde "Baby,Don'tYouBreakMy..." Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2.807
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  kzlar bundan utanmayın
  türkiyedeki çoğu kadın bu problemi çekiyor ancak dr a gidemiyor maalesef
  daha sonra da sırf bu yüzden aile içi huzursuzluklar bile başlıyor..
   
 10. 24 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gelmesendeolur
 11. filizim

  filizim Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.712
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Bu iş tamamen psikolojik bunu sakın unutmayalım.Kendimizi olaya tam anlamıyla verirsek,ne kadar istekli olursak işin sonu bizi o kadar mutlu edecektir.Herşeyi akışına bırakmak lazım..
   
 12. 24 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gelmesendeolur
 13. zevkalade

  zevkalade Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2009
  Mesajlar:
  177
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ben hemen hemen her ilişkimde oluyorum. tabii çok sık beraber olunca olamıyorum ama genelde özlediğimi hissedip kendim istediğimde oluyor.
   
 14. 24 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gelmesendeolur
 15. gelmesendeolur

  gelmesendeolur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.191
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  108
  aynen söylediklerinize katılıyorum bu durum bazen strese ve aile içinde huzursuzluğa yol açabiliyor.önemli olan karşı tarafın anlayışı ve yaklaşım tarzı diye düşünüyorum..
   
 16. 24 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gelmesendeolur
 17. EliFatihEFU

  EliFatihEFU Rabbim herkese nasip et ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.389
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  73
  bende orgazm olamama sorununu hamiel kaldigimdan beri yasiyorum
  önceden cok renkli ve zevkli bir cinsel yasantimiz varken simdi bebege birsey olucak korkusuyla zevk alamiyorum..tamamen psikolojik bir durum yani dogumdan sonra eski haline dönecegine eminim...
   
  bebem-1221 bunu beğendi.
 18. 25 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gelmesendeolur
 19. gelmesendeolur

  gelmesendeolur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.191
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  108
  inşallah bu durum geçicidir canım.bende hamileyken hep korkardım ve aynı durumu yaşamıştım.fakat doktorum, son ana kadar cinsel yaşamla ilgili hiç bir yasaklama getirmemişti, gerçekten çok şaşırtıcı ama bebek herhangi bir şekilde zarar görmez demişti