Örgüde kol kesimi nasıl yapılır

Konusu 'Soru ve İstekleriniz' forumundadır ve AnnemBirMelek tarafından 3 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Konu Takipcileri:
Bu konu 1 kullanıcı tarafından takip ediliyor.
    3 Kasım 2008
    Konu Sahibi : AnnemBirMelek
  1. AnnemBirMelek

AnnemBirMelek Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar hırka veya bolero yada kazalarda kol kesimi oluyor ya. ben anlayamıyorum nette de bulmadım açıklamalı bana yardım eder mısınız.3-2-1 ve 2-2-1 diyorlar nasıl oluyo arkadaşlar örgüye yenı başlayanlardanım şimdiden teşekkürler

2. 3 Kasım 2008
  3. EU3

EU3 Guest

Selam canım biliyorum ama anlatabilicekmiyim yazıya dökerek bakalım :)mesela Kazağa başladınn ve istenilen etek ucu uzunluğunu ayarladıktan sonra.Yanii koltukaltı hizasının kol kesimi yapılacagı yeri (3-2-1 den örnek veriyorum ) ilk 3 ilmeğini kesiyorsun(bu sağ koltuk oyuntusu olmuş olucak) sonra düz sıra karsıya gecıyorsun.Ve arka sıraya gecerken bu sefer yıne ılk 3 ilmeği kesiyorsun (buda sol koltuk oyuntusu yeri olucak )sonra sıranı tekrar karsıya gecıyorsunn.Bu seferde 2 ilmek kesiyorsunn karısya düz sıra geçip.Arka sırada yıne 2 kesıyorsunn.Yanıı burda anlatılmak istenen İlk sırada 3 ilmek... ikinci sırada 2 ilmek..... 3. sırada 1 ilmek kesip kol oyuntusu yapılmıs oluyorrr.

4. 3 Kasım 2008
  5. AnnemBirMelek

AnnemBirMelek Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sağol anlattığın için pekı mesela 3-2-1 de ilk 3 ilmeği birden alıyorsun değil mi.o sırayı tamamlayıp mı yenı sırada yenıden 3 ilmek kesiyorsun.yoksa o üç ilmek kestiğin sıranın sonunda da mı 3 ilmek kesiyorsun.ayy gülüyosunuzdur ama:sm_confused:napayım anlamaya çalışıyorum.sağol canım arkadaşım yenıden.öptümm

6. 3 Kasım 2008
  7. EU3

EU3 Guest

Canım 3 ilmeği tek tek kesiyorsunn 3 ni aynı andabirden değil yani :)1. ilmeği kes sonra2.ilmeği.. sonrada 3.ilmeği bu şekildee
    Canım 3 ilmeği kestin yaa bu sağ kol oyuntusu olmuş oluyorr.Sonra sıranı karşıya geçiyorsun.Bu seferde sol kol oyuntusunu kesmemız gerekıyor yaa hani.Sol koluda kesmemiz için düzden değilde örgünin arka tarafında yanı ters örgü ördüğümüz sırada kesiceksin 3 ilmeğide aynı sekılde :)

8. 22 Ocak 2009
  9. 7beyaz

7beyaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    dün hırkamı diktim ve hemen yenisine başladım fakat bende anlayamadım bu 3+2+1 işini. nasıl 3 ünü tek tek kesiyoruz. yani örmeye devam etmeden önce ; 3 taneyi tek tek, 2 taneyi tek tek, 1 taneyi tek tek mi kesip karşıya örmeye devam ediyoruz. yoksa önce 3 ü kesip öbür taraftanda 3 ü kesip sonra 2,1 mi yapıcaz yoksa önce tek seferde mi 3,2,1 kesip örmeye devam edicez. böyle kesince denk düşüyomuş kolu bende öyle duydum.sevgiler...

10. 22 Ocak 2009
  11. 7beyaz

7beyaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi ben örgünün arka tarafını yapıyorum . ama aklım ermedi bir türlü. 3+2+1 kesim arkada nasıl olur. hadi ön tarafta yaparım ama bu gidiş dönüşlerde 2 tarafı nasıl dengelicez bunu anlayamadım yok mu yardım edebilecek bana?

şu şekilde mi ;

*------------*
    ** --------------**
    ***--------------------***​

12. 22 Ocak 2009
  13. EU3

EU3 Guest

~~~~~~~~~~~~sonra arka sıraya geçtikten sonra kesmeden karsıya kadar örülüp geçilir.
    1_____________1sonra Yine ön sıramızda sağ ve sol taraftan 1 ilmek kesilir
    ~~~~~~~~~~~~sonra arka sıraya geçtikten sonra kesmeden karşıya kadar örülüp geçilir...
    2____________2sonra Yine ön sıramızda sağ ve sol taraftan her iki tarfatandan 2 ilmek kesilir yani (önce1 kes ,sonra 1 kes)
    sonra arka sıraya geçtikten sonra kesmeden karsıya kadar örülüp geçilir.~~~~~~~~~~

3____________3 Örgünün ön sırasında sağ ve sol taraftan her iki taraftanda 3 ilmek kesilirr(yani 1 kes,1 kes,1 kes)...

14. 22 Ocak 2009
  15. 7beyaz

7beyaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim anlattığın için umarım olur. az anladım gibi, kola 5-6 sıram kaldı. çok güzel bir yelek resmini koymak isterim ama siteden resim kopyalanmıyor. çok spor ve şık bir yelek. inş. yaparım ya çok beğendim çünkü. tekrar sağol...

16. 23 Ocak 2009
  17. 7beyaz

7beyaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ....................................................

Son düzenleme: 25 Ocak 2009
  18. 23 Ocak 2009
  19. EU3

EU3 Guest

Canım anlattığım kol kesimi bu örnek için geçerlii değill.Bu koldaa kesme yerine arttırma gibi geldi bana.Çünkü bedenden koltuk altı hizasına geldik ve bu kol katlanıp dikilmiş bir modell.Bu katlama yerini yapabilmen içinnn....Koltuk altına gelince şimdi kaç ilmek olur bilmiyorum ama arttırma olucak 3 +2 gibi artırlıp yukarı omuza kadar düz çıkılmış ..Sonra zaten kendi üzerinde kol katlamasını iğneleyerek dikiceksin:utangac::asigim: