Orhan Pamuk - Kar

Konusu 'e-Kitap Roman, Öykü ve Anı' forumundadır ve Kuzey tarafından 22 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  22 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Kuzey
 1. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Kar


  [​IMG]


  On iki yıldır Almanya'da sürgün olan şair Ka Türkiye'ye dönüşünden dört gün sonra, bir röportaj için Kars şehrinde bulur kendini. Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkan dükkan bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. Kars'ta ağzına kadar işsizlerle dolu çayhaneler, dışarıdan gelmiş ve kardan mahsur kalmış gezgin bir tiyatro kumpanyası, intihar eden ve türban direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasal gruplar, dedikodular, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ile kızları İpek ve Kadife ve Ka için bir aşk ve mutluluk vaadi vardır.


  Orhan Pamuk yeni romanında karla kaplı bir taşra kentinde, Türkiye'nin küçük bir modelini kuruyor. Romanın ilk baskısı 100 bin adet yapıldı. 428 sayfalık roman, kardan yolları kapanmış Kars'ta siyasi İslamı hedef alan yerel bir darbeyi anlatıyor. Orhan Pamuk, yazımını 33 ayda bitirdiği bu romanı, uzunca bir süredir tasarladığını söylüyor.
  "Bir kasabada, Türkiye'nin küçük bir modelini yaratmak; Türkiye'nin tarihinde olan şeyleri bir tiyatro havasıyla yeniden canlandırmak, biraz Çehov'un yaptığı taşra hüzünlerine girmek istiyor ve bunun için uygun bir şehir arıyordum..."
  Kars'a defalarca gidip gelen, bu küçük Anadolu kentinde gördüklerini duyduklarını kaydeden Orhan Pamuk'un romanındaki önemli bir karakter de 'kar'. Orhan Pamuk'a göre 'kar' romanın ana kraliçesi: "Kar, kitabı çepeçevre kuşatan, kahramanları birbirine bağlayan, onları aynı dünya içerisinde tutan, kitabın şiirselliğini sağladığı gibi kahramanın yazdığı şiir kitabını besleyen de o, yani kitabın ana kraliçesi kar."
  Türkiye'nin son 10 yılki gündemine damgasını vuran, 11 Eylül'ün ardından dünyanın da ilgi odağı olan siyasal İslam, bu kitapta Orhan Pamuk'un tartıştığı ana mesele. Pamuk, Radikal Kitap'taki söyleşide siyasal İslam'ın demokrasiyi tehdit ettiğini, ama onun uğruna demokrasinin feda edilmemesi gerektiğini söylüyor. Bunun için de siyasal İslamcıları tanımak gerektiğini, kendisinin de kitabında bunları ele aldığını belirtiyor. İletişim Yayınları'ndan çıkan 'Kar', bir siyasal roman. "Ama" diyor Orhan Pamuk, "50'lerde, 60'larda yazılmış Marksist siyasi romanlardan değil. Bambaşka bir siyasi roman olma iddiası taşıyor. En önemli özelliği de hiçbir biçimde bir görüşün temsilciliğini yapmaması."


  Okumak için tiklayin...
   
 2. 6 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 3. diloxsx89

  diloxsx89 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  lütfen yardımcı olurmusunuz ben kitapları malesef indiremiyorum tıkladıktan sonraki adımları tarif edermisinizzzzzzzzz.........
   
 4. 6 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 5. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
 6. 20 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : Kuzey
 7. ddenz

  ddenz Üye Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  kürk mantolu Madonna harika