Oru Bozmadan ary gidermek mmkn

Konusu 'Algoloji - Ağrıbilim' forumundadır ve daylight tarafından 25 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  25 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Nasıl mı?

  Uzun süre aç ve susuz kalmanın bir süre sonra vücutta bir takım ağrılara yol açabileceğine dikkat çeken uzmanlar, çok şiddetli bir ağrıyla karşılaşılmadığı sürece orucu bozmadan bu ağrıları gidermenin mümkün olduğunu kaydetti.
  Uzun süren açlık sonucu kişide kan basıncı oynamaları, ani kan şekeri düşmesi, gerilime bağlı olarak şiddetli baş ağrısı gelişebileceği, ayrıca migren gibi kronik ağrıları da tetikleyebildiği, kafeinli içeceklere bağımlılığı olan kişilerin de şiddetli baş ağrısı çekebileceği bildirildi. Açlık ve susuzluğun başta mide ve barsak sisteminden kaynaklananlar olmak üzere çok çeşitli ağrılara neden olabildiğini belirten Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, "Vücutta daha önce karşılaşılmamış, akut ağrı denilen, ani başlayan ve vücutta meydana gelen herhangi bir bozukluğun habercisi olan bir ağrı varsa bunun ciddiye alınması gerekir. Daha önce hiç mide ya da karın ağrısı yaşamamış oruçlu kişide çok şiddetli bir karın ağrısının başlaması, buna barsak düzeninde bozukluğun eşlik etmesi ve beraberinde
  kusma gibi belirtilerin ortaya çıktığı durumu örnek olarak verebiliriz" dedi.
  Ayda iki üç migren atağı olan ve koruyucu tedavisi süren migren hastasının ilaç alım saatini iftar sahur saatlerine göre düzenleyebileceğini ifade eden Prof. Dr. Yücel, "Eğer kişinin ağrıları hafif ve orta şiddetteyse kişi nefes ya da gevşeme egzersizleriyle bu ağrıyı geçirebilir. Ama ağrıyı yaşayan kişinin bu egzersizleri nasıl uygulayacağını bilmesi gerekiyor. Ağrı orta şiddetten fazlaysa, bu egzersizlerin faydası olsa bile tam olarak ağrıyı geçiremeyebiliyor" diye konuştu.
  Özellikle gerilim ağrılarında nefes ve gevşeme egzersizlerinin yanı sıra müzik dinleme veya kişiyi rahatlatan herhangi bir uğraşı gibi dikkat dağıtıcı egzersizlerin yararlı olabileceğini anlatan Yücel, şunları kaydetti:
  "Ayrıca loş, sessiz bir ortam ve temiz hava da ağrının azalmasını sağlayabilir. Nefes egzersizleri sırasında vücudun iyi oksijen almasını, dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlamak gerekiyor. Kas gevşetme egzersizleri de ağrılara karşı işe yarayabiliyor. Bu egzersizlerin sessiz, sakin bir ortamda, mümkünse sevilen bir müzik eşliğinde yapılması etkiyi artırıyor. Egzersizler hakkında bir uzmandan eğitim almak önem taşıyor. Baş ağrılarına karşı fazla miktarda kafeinli ürünlerin tüketilmemesi, kronik ağrısı ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde oruç sırasında şiddetli bir ağrı görülüyorsa bu kişinin hemen bir hekime başvurmasını öneriyoruz."
  Prof. Dr. Ayşen Yücel, ofiste çalışanlar için de ağrıyı giderme konusunda şu önerilerde bulundu. "Açık havaya çıkıp yürüyüş yapın ve derin derin nefes alın. Mümkünse kapınızı kapatıp ışığı azaltarak yarım saat kadar uyuyun. Daha önce öğrendiğiniz kas gevşetici egzersizleri ya da nefes egzersizlerini uygulayın."
   
 2. 27 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : daylight
 3. Imsh3kill

  Imsh3kill Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  400
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  108
  teşekkürler:-)
   
 4. 5 Eylül 2009
  Konu Sahibi : daylight
 5. yasemin81

  yasemin81 mert ve ardam canlarım Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2.174
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  oruç tutunca özellıkle iftardan sonra baş ağrısı oluyor her akşam ağrı kesıcı alıyorum yoksa geçmıyor