Oruç tutarken ağız kokusunu önleyin

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve distancee tarafından 27 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  27 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : distancee
 1. distancee

  distancee Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  352
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Ağız ve diş sağlığı, Ramazan ayında oruçluyken daha fazla önem kazanır. Ramazan'da, dişler fırçalanmadığı zaman sahurdan iftara kadar geçen uzun sürede ağızda kolayca üreme ortamı bulan bakteriler, ağızda kötü kokuya ve diş çürüklerine de neden olabilir.

  Bunun yanı sıra; bazı gıdalar da ağız kokusunu artırmaktadır. Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Dt. Ezel Yıldız Elmas, “Ramazan’da diş sağlığının korunması ve ağız kokusunu önlemenin yolları” hakkında bilgi verdi.

  Kötü ağız kokusu anlamına gelen “halitosis” ağız içi problemler ya da genel sistemik sorunlardan kaynaklanabilir. Toplumda kötü ağız kokusunun kaynağı genelde mide olarak bilinir. Normalde kokuların mideden çıkması mümkün değildir. Ağız kokusu nadir olarak mide bağırsak nedenli olabilir.

  Ağız kokusu % 80-90 oranında diş çürüğü ve bu durumu meydana getiren mikropların sülfür bileşiklerini parçalaması kaynaklıdır. Sağlıklı kişilerde kötü ağız kokusunun sebebi dilin arka damağa bakan yüzeyindeki mikro organizmalardır. Bu koku da genellikle sabah kahvaltısından sonra kaybolur.

  Kaşık Testi İle Ağız Kokusunu Anlayabilirsiniz

  Ağız kokusunun nedenini saptamak için basit yöntemler vardır. Plastik bir kaşık dilin arka yüzeyinden ön yüzeyine doğru sürülerek çekilir. Kaşık koklanır; bu test 2-3 gün süre ile yapılıp karar verilebilir. Kötü koku kaynağını saptanması, buruna yerleştirilen tüpten nefes verilmesi ile de sağlanabilir. Böylece akciğer nefesi tespit edilir.

  Ağız kokusunun teşhis ve tedavisi, ağız dışı veya ağız içi kaynaklı olup olmama durumuna göre yapılır. Ağız içinde kötü kokuya sebep olabilecek patoloji bulunamazsa, dil fırçalanıp ağız dezenfeksiyonu tamamlandıktan sonra muayenede akciğerlerdeki kötü hava saptanırsa, “ağız dışı kaynaklı kötü koku” teşhisi konulur. Bu tip muayene öncesinde kişinin, 3 hafta önceden sarımsak soğan gibi gıdaları tüketimi durdurması, antibiyotik almaması ve 48 saat açlık süresi geçirmesi gerekmektedir.

  Düzenli Diş Kontrolü İle Ağız Kokusunun Önüne Geçin

  Düzenli diş hekimine giden kişilerde ağız içi kaynaklı ağız kokusu görülmez. Diş fırçalama ve diş ipi, iyi ağız bakımının önemli basamaklarıdır. Ancak dilin temizlenmesi ağız kokusu şikayeti olan kişilerde birinci sıradadır.

  Genel olarak dişeti problemleri kırık ve çürük dişler, eski ve kötü yapılmış protezler, tükürük salgısında azalma ağız içi kaynaklı kötü ağız kokusunun sebepleri arasında sayılır. Bu sebeple sabahları nefes hoş kokmayabilir. Gece tükürük salgısı oldukça azdır.

  Ağız Kokusunu Önlemek İçin Mutlaka Dilinizi de Fırçalayın

  Ağız kokusunun en önemli tedavi aşamasını ağız bakımı ve dilin fırçalanması oluşturmaktadır. Klorheksidin adı verilen maddeyi içeren ağız gargaralarının sürekli kullanımı uygun değildir. Bunlar dişte renkleşmelere, dişeti ve damaklarda yanma ve tat hissinin kaybolmasına neden olabilirler. Aynı şekilde hidrojen peroksit içerikli gargaralar, soda veya çinko içerikli gargaralar ile alkol içerikli gargaralar da, ağız içi epitel dokusuna zarar verebilir.

  Tatlandırıcılı Sakız Çiğneyebilirsiniz

  Şekersiz çikletlerin ağız kokusunu hafiflettiği düşünülmektedir. Tatlandırıcılı çikletlerin ise içerdiği ksilitol isimli madde nedeni ile bakteriler üzerine olumsuz etkisi vardır. Bu sebeple ağız kokusu şikayeti olan hastalara önerilir.

  Ağız kokusunun teşhisinde en önemli nokta ağız içi kaynaklı ya da ağız dışı kaynaklı olup olmadığının tespitidir. Ağız dışı kötü ağız kokusu, ciddi enfeksiyöz hastalıkların öncü belirtisi olarak kabul edilir. Ancak unutulmamalıdır ki; ağız kokusu % 80- 90 oranla ağız içi kaynaklıdır.

  Soğan Sarımsak Yerine Hoş Kokulu Yeşilliklerden Tüketin

  Oruç tutmak gün içinde uzun süre açlık gerektirir. Bu durumda tükürük salgısı azalır ve buna bağlı olarak tükürüğün dili temizleyici ve yıkayıcı etkisi de düşer.

  Ramazan’da genel olarak ağız kokusuna sebep olacak sarımsak, soğan içerikli ve ağır baharatlı gıdalardan uzak durmalı; bunların yerine lifli ve su içerikli nane, maydanoz, taze fesleğen gibi yeşillerin tüketimi artırılmalıdır. İftar ve sahur vakitlerinde bol su tüketilmeli, sahur yemeği tamamlandıktan sonra mutlaka dişler ve dil temizlenmeli, mümkünse ağız dezenfektanı ile gargara yapılmalıdır. Bu konuda hassasiyet duyanlar için piyasada alkol içermeyen ağız gargaraları bulunmaktadır.
   
 2. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : distancee
 3. chiggdem

  chiggdem La Colchique Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2008
  Mesajlar:
  32
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Çok güzel bir yazı teşekkürler bence de eğer kişinin bir hastalığı yoksa ve dişlerini düzenli fırçalıyorsa koku diye birşey kalmaz :lepi:
   
 4. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : distancee
 5. cityangel

  cityangel BAL KÜPÜ Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  271
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkürlerrr
   
 6. 1 Eylül 2009
  Konu Sahibi : distancee
 7. oruc

  oruc İzmirli Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  63
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok açıklayıcı bilgiler teşekkürler..
   
 8. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : distancee
 9. ironic

  ironic Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  güzel bilgiler teşekkürler.....
   
 10. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : distancee
 11. EsTaMania

  EsTaMania BüyüLü BaHçeee Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  438
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  her nekadr dişler fırçalansada ramazanda agızlar kokuyor yaa...hiç tahammül edemedigim bişeydir agız kokusu..bırının yuzume doru nefesını wermesınden hoşlanmam..ama gun içerisinde ac kalıyoruz mecburen kokuyor yanı..mumkun oldugunca mesafelikonusmaya calışıyorum insanları rahatsız etmek ıstemem..bılmıyorum kokuyo muama illakı kokarr ya
   
 12. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : distancee
 13. Nelya

  Nelya NiLoVski Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2009
  Mesajlar:
  4.773
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  tesekkurler canim,ama oruc tutan bi kimsenin agzi kokuyor yani,onune gecilmesi mumkun degil bence :KK43:
   
 14. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : distancee
 15. Feyza79

  Feyza79 kar ciceklerim Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.591
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  108
  cok tskler paylasim icin
  birde agiz kokusunu gidermek icin tabletler satiliyor eczanelerde.sogan sarimsak yendiginde de bu tabletten aliyorsun ve agiz kokusu kalmiyorrr.
   
 16. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : distancee
 17. deydey

  deydey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.535
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  bence de bunu engellemek olanaksız.Çünkü genelde olan diş eti rahatsızlıkları ya da mide vs yüzünden meydana gelen bi koku değil tamamen açlıktan oluşan bir koku.Bu da her ne kadar kötü olsa da gayet normal:kedi:
   
 18. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : distancee
 19. iRem_

  iRem_ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  273
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bende orucluyken mesafeli konusuyorum ya nolur nolmaz.
  Ben suyla fırcalıyorum oylesine bide dilimi kasıkla temizliyorum hic yoktan iyidir. Hem daha okullarda acılmadı genelde evdeyim orucluyken :)