oruç tutmak??

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve sevdicicegim tarafından 18 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    18 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : sevdicicegim
  1. sevdicicegim

sevdicicegim ANNEYİM MUTLUYUM :) Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar merhaba
    ben 20 haftalık hamileyim oruç tutmamda sakınca varmıdır acaba?doktoruma danıştım her doktor gibi tutma diyo günler uzun olduğu için ama benim içim hiç rahat değil tutarsam ne olur bebeğe ne gibi zararlar vermiş olurum??sahurda çok su içip yesem akşamda öle yapsam yada bi gün tutup bigün tutmasam hiç değilse 15 gün tutmuş olsam olmazmı??çok karışık anlatmış olabilirim yardımcı olursanız çok sevincem..a.s.

2. 18 Ağustos 2009
  3. BenPembePeri

BenPembePeri Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bebeğin senin yediklerinle gelişiyor,besleniyor........tam tersini ister miydin?asla

bence önce bebeğini düşünmelisin,ben şahsen kıyamazdın,ama tabiki karar senin istersen tutarsın.......iyi günler

4. 18 Ağustos 2009
  5. Allegra

Allegra Rüya'm gerçek oldu :) Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Bence kesinlikle tutmamalısın. Bebeğin sana bağlı bi yaşam sürüyo şu anda onu aç bırakmaya için el verir mi? Bence tutarsan sevaptan çok günahı olur, doktorlar bas bas bağırıyor hamileler oruç tutmasın diye yapma bunu bebeğine. Bana günde 3 öğün bile yetmiyor, sık sık yemeliyiz, bebişlerimiz tamamen bize bağımlı bi durumda şu an ve gün be gün gelişiyorlar.
    Tabii ki sen bilirsin ama benim fikrim bu şekilde...

6. 18 Ağustos 2009
  7. melisesra

melisesra maşallah benim oğluma Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    196
    ben 5+4 gunlugum tutmıycam oruc 8 saatte bır ılac alıyorum sonucda bebegımın saglıgı daha onemlı

8. 18 Ağustos 2009
  9. TARHAN

TARHAN Kaan Egemen'im hoşgeldi:) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    madem doktorunu dinlemiceksin neden ona soruyosun sen şimdi tut diyecek birilerini arıyosun kendine ama burda sana kimsenin oruç tut bu sıcakta hem kendi hem de bebeğinin sağlığını tehlikeye at demesini bekleme bence..

10. 18 Ağustos 2009
  11. gonulll

gonulll Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4.281
    Ödül Puanları:
    163
    15 saate yakın bır zamanda bebegını aç susuz bır sekılde bırakmaya gonlun razı ıse tut canım.ben kesınlıkle tutmayacagım.hamılelıgın basında olursun 1-2 aylık gıbı o zaman tutardın.cunku bebegın senden beslenmıyor o donem.suan bebegın senden beslenıyor onu ac susuz bırakmaya hakkın yok.yada soyle dusun suan bebegın dogmus ve kucagında onu 15 saat emzırmıyorsun ac bırakıyorsun gonlun buna razı gelırmıydı bı dusun derım....
    bu benım dusuncem..karar senın!

12. 18 Ağustos 2009
  13. leylek82

leylek82 çok zor bazen.... Pro Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    148
    canım dinimiz sana bi kolaylık sağlamış sonuçta.neden hem kendini hem bebeğini zorluyosunki.kolay olan dinimizi zorlaştırmaya ne gerek varki.günler kısalınca kazasını yaparsın.ben ilk 15 gün tutmuştum ama benim oğlum 7 yaşında tabi günler çok kısaydı.fakat o ara aşermem çoğalınca bebeğim de az gelişince gerisini tutmadım.için rahat etsin canım .zaten hastayken sağlığın el vermediği durumlarda zorla oruç tutmak kendine zarar vereceği için o da caiz değil.

14. 18 Ağustos 2009
  15. ezgim29

ezgim29 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Canım doktorun tutma demiş.Demek ki bir zararı var ki tutma demiş biz sana tut birşey olmaz dersek doktorunun dediğini hiçe sayıp tutacakmısın? Ama sen yine de ısrarla tutmak istiyorsan yapacak birşey yok.

16. 18 Ağustos 2009
  17. ay_she

ay_she Herşey değişti...Herşey.. Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    198

Diğer konuya yazdığım cevabı yapıştırayım yerimseniben

Oruç ergenlik çağına gelmiş sağlıklı her insana farzdır.Ramazan süresinde tutamayacak
    rahatsızlığı bulunanlar ilaç alanlar hamile olanlar vs bunlar sağlıklarına kavuştukları
    zaman tutmak şartıyla 30 gün ramazan orucunu kaza ederler ve hastalık hali hamilelik hali
    geçtikten sonra tutabilirler günahı yoktur.Zira Allah ın emaneti o
    sabii yi aç bırakmamamız gerekir.riske atmamamız gerekir.

Son olarak şunu söyleyim biz şu anda bütün sabrımızla ve şefkatimizle Allah ın
    halifem dir dediği insanın yavrusunu taşıyoruz karnımızda Allah 99 isminden biri olan
    Rahim ismini verdiği rahmimizde taşıyoruz.Çektiğimiz her sancıda günahlarımız
    dökülürken ve Doğum yaparken ölen kadın şehit sayılırken hamileliği doğumu nasıl küçük görebilirz.
    Onlar bize Önce Allah ın sonra eşlerimizin emaneti en güzel şekilde korumalı büyütmeli
    Hamilelik hali geçtikten sonrada orucumuzu tutmalıyız.ıçiniz ferah olsun sağlığımıza
    kavuştuktan sonra tutmak şartıyla ramazan orucunu kazaya bırakmak günah değildir.
    Rahat olan tutabilir isterse ama o bebeği riske atmamız caiz değildir.

Biz bunları öğrendik yıllarca ilahiyat fakültesinde içiniz rahat olsun.

18. 18 Ağustos 2009
  19. sevdicicegim

sevdicicegim ANNEYİM MUTLUYUM :) Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar öncelikle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruma.s.
    doktorumu dinlememek değil tabiki doktoruma güveniyorum ama artık çevremdeki herkes diyebilirim 'tut bişey olmaz benimde yaza uzun güne gelmişti bişey olmaz sonra çok zorlanırsın ALLAH onun gücünü sana verecek'diyolar yoksa ben bu bebeğe bişey olursa çok üzülürüm ALLAHIN emaneti herşeyden önce RABBİM bize böle bi müsadede verdiğini biliyorum ama çevremdekiler okadar çok konuşuyolarki kafam karışıyo dedim belki benim durumumu yaşayan vardır die size danışmak istedim...'sonradan çok zor olur çocukla, hiç bişey olmaz korkma,bende yada filancada tuttu hiçbişey olmadı'v.s. bunlar gibi laflar okadar çok duyuyorumki diyorum doktorum ne derse o diyorum doktor tutma dedi diyorum diyolar 'doktora göre ne varki tabi tutma dicek' diyolar 'sanki sonradan o tutcak' gibi şeyler ama haklısınız tutmama lazım tamda gelişme çağında sağolun arkadaşlarr çok bunalmıştım sormak istedim aydınlattınız benii:1hug::1hug:

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.