ÖSS ve SBS için sınav reçetesi

Konusu 'Sınavlar' forumundadır ve kibela24 tarafından 3 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  3 Haziran 2009
  Konu Sahibi : kibela24
 1. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Sınavlara yaklaştığımız şu günlerde ise bazılarınızda ders çalışma isteği pek kalmadı. Sonuçta SBS ve ÖSS için sayılı günlerin kaldığı gerçeği önünüzde duruyor. Yapmanız gerekenlerin reçetesini International Hospital'dan Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt hazırladı. İşte uzman önerileri.

  Kalan Süre İçin Gerçekçi Bir Plan Hazırlayın

  Örneğin elinizdeki tüm kaynakları bitirmek isteyebilirsiniz. Ancak kalan zamanda tüm soruları bitirecek vaktiniz olmayabilir. Zamanınızı eksik olduğunuz konularda sorular çözme yönünde planlayabilirsiniz. Elinizdeki çözmek istediğiniz soruları ve sınava kadar bu soruları hangi günlerde bitireceğinizi belirleyin.

  Okul ve Bölüm Seçiminizi Sınav Sonrasına Erteleyin

  Çünkü, sınav sonrasında karar vermek için yeterince zamanınız olacak.

  Deneme Sınavlarını Kaçırmayın

  Bu sınavlar sadece soru çözmenize değil, sınav ortamına fizyolojik ve psikolojik olarak da hazırlanmanıza yardımcı olur. Çünkü sınav anında uzun süre tuvalete gidemeyecek, aynı sırada oturacak ve yemek yiyemeyeceksiniz.

  Evde Test Çözerken Mutlaka Zaman Tutmaya Özen Gösterin

  Çünkü ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda soruyu çözmenizden ziyade soruyu belirli bir zamanda çözmeniz önem kazanmaktadır. Evde test çözerken süre tutmanız size bu alışkanlığı kazandıracaktır.

  Psikolojik Dayanıklılık Çalışın

  Sınav esnasında öğrenciler pek çok sorunla baş etmek zorunda kalırlar. Bu sorunlarla baş etmek için hazırlıklı olunmalıdır. Örneğin üst üste birkaç soru yapamadığınızda neler hissedersiniz? Neler düşünürsünüz? Bu durum sizi nasıl etkiler ve nasıl baş edersiniz? Bu durumun örneklerini girdiğiniz deneme sınavlarında bulmaya çalışın. Sınavda psikolojik dayanıklılığınızı geliştirmeniz sınav performansınızı çok yakından etkileyecektir.  Deneme sınavlarının sonuçlarını abartmayın  Bu sonuçlar sizin eksik olduğunuz konuları tespit edebilmek için yapılmaktadır. Morali bozmak ve 'bu gidişle bir şey yapamam' demek yerine 'eksik olduğum konuları tespit ediyorum' düşüncesiyle sınav sonuçlarını değerlendirin. Konu eksiklerini belirlediğinizde bunu telafi edecek zamanınızın olduğunu unutmayın. Eksiklerinizi deneme sınavlarında fark etmek sınavda farketmekten daha iyidir

  haber7