ÖSYM'nin hatasız yılı yok!

Konusu 'YGS (Yüksek öğretime geçiş sınavı) / LYS' forumundadır ve Dishe tarafından 18 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  18 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Dishe
 1. Dishe

  Dishe ✿❤aŞk-ı KıYaMet❤✿ Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.003
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  ÖSS'de her yıl yaşanan hatalı soru skandalları adayları da çileden çıkardı. ÖSYM'nin hata yapmadığı yıl yok gibi!
  ÖSS'de yanlış soru iddialarına coğrafyadan da 2 soru eklendi. Böylece yanlış soru sayısı 5’e çıktı. Bir yıl boyunca hazırlanan ÖSYM, her yıl bu felaket senaryosunu öğrencilere yaşatıp depresyona sokuyor.

  Geçtiğimiz Pazar günü yapılan ve 1,5 milyon öğrencinin geleceğini ilgilendiren ÖSS'yle ilgili tartışmalar bitmiyor. ÖSYM hem yanlış soru skandallarıyla hem de öğrencileri depresyona sokmakla suçlanıyor. Türkçe, sosyal ve fendeki üç hatalı sorunun ardından Sosyal Bilgiler-1 ve 2 testlerindeki iki soru daha hatalı çıktı.

  Celal Aydın Dershaneleri Coğrafya Bölüm Başkanı Mehmet Baran Aydın Sosyal Bilgiler 1 testinin 16'ncı sorusunda ekvatoral bölgede görülen ve birbirini doğuran olaylar için verilen seçeneklerde yanlış ifadeler bulunduğunu açıkladı. Doğru yanıt olarak verilen "Çizgisel hız kutuplara göre fazladır" ifadesi fizik dersinin konusu kapsamında yer alıyor. Konuyla ilgili sorunun iptali isteniyor.

  ADAYLAR ETKiLENiYOR
  Danışman Psikolojik Hizmetler Merkezi'nden Uzman Çocuk Psikoloğu Alanur Özalp, duygusal, çabuk etkilenen ve hassas yapıdaki çocukların hatalı sorularla karşılaşınca olumsuz etkilenebileceklerini söyledi. Özalp, "Sınava iyi hazırlananlar bundan hiç etkilenmez, diğer soruya geçer. Ama hırslı çocuklar hatalı sorulardan etkilenirler" dedi. Özalp, soruların hatalı olduğunun kesinlik kazanması durumunda bile ÖSS'deki sıralamayı değiştirmediğini de hatırlattı. Özalp, "Ancak sorular iptal edilmez düşüncesiyle korkan çocuklar zora girebilir" diye konuştu.

  HATASIZ YILI YOK GiBi
  ÖSS'de neredeyse hatasız yıl bulunmuyor. 2008’de dört sorunun hatalı olduğu ortaya konulurken, 2006’da matematik testinin 18'nci, kimya bölümünün 15'inci, Türkçe testinin 13'üncü, fizik dalında 12'nci, edebiyat testinde 22'nci, coğrafya dalındaki 19'uncu soruların yanlış olduğu ÖSYM'ye bildirilmişti. 2005'te, 2 sayısal ve 1 sözel sorunun yanlış olduğu iddia edilmişti. 2003'te de, coğrafya ve biyoloji bölümlerinden birer sorunun hatalı olduğu anlaşıldı. 2000’de ise matematik ve fizik sorularından ikisinin yanlış olduğu tespit edilmişti.
   
 2. 22 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Dishe
 3. ruya35

  ruya35 ...I wİsH I kNeW... Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  146
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  güya bu soruları profesörler hazırlıyor...o hatalı olduğu iddia edilen sorularda o kadar çok düşündüm ki..benim giden zamanıma nolcak ösym yi ve ünal yarımağan efendiyi kınıyoruuuumKötü Kazen