Otitis externa dış kulak yolu enfeksiyonları

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 24 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  24 Şubat 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 1. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  DIS KULAK ILTIHABI (EXTERNAL OTIT)
  (Bu Ay 42 Defa Okundu)
  Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıca bir enfeksiyon da bulunabilir. Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir. Egzamayı kaşırken cilt çatlar ve kulak kanalını bakteri ve mantar istila eder. Kirli suda yüzmek bu hastalığı kapmanın yollarından biridir. Kulak salgısı kanaldan temizlenmeye kalkışıldığında, cilt tahriş olur, kaşınır veya yırtılır. Bu da o kişinin en gözde “aletiyle” (toka vs.) kulağını daha fazla karıştırmasına sebep olur. Bir risk daha da vardır. 0 da kulak zarını delme olasılığıdır. Saç spreyleri ve saç boyaları da kulak kanalını tahriş edebilir. Dış otit yüzücü kulağı bazen mantardan kaynaklanır. Aspergillus niger en sık görülen mantardır. Belirtileri, urukkulosisle aynıdır. furunkulosis tekrar tekrar çıbanlar çıkması halidir ve kulak kanalındaki bir tüy kesesinin mikrop kapmasıyla başlar. Bu rahatsızlık sık sık tekrar eder Dış otit (yüzücü kulağı) genç yetişkinlerde görülür.
  Belirtileri
  - Dış kulak kanalının kaşınması
  - Kulak ağrısı
  - Kulakta sarı veya yeşil sarı kötü kokulu cerahat oluşması
  - Başın hareketiyle kulakta ağrı duyulması
  - Duyma kaybı.
  Teşhis
  Eğer kulağınızda kaşınma,kulağınızın içinde pullanma ya da kulak kanalınızda ağrı varsa, bunlar dış kulak yolu iltihabının göstergesi olabilir. Çoğu kez kulaktan dışarı doğru sarımsı ya da sarımsı yeşil bir akıntı olur ve bazen bu akıntıdan sonra ağrı hafifler. Eğer iltihap ya da dokudaki şişme kulak kanalını tıkarsa duyma-da bir azalma olabilir.
  Doktorlar otoskop denen bir aletle kulak kanalına bakarak dış kulak yolu iltihabı tanısını koyarlar. Eğer iltihap varsa örnek alınarak laboratuvara gönderilebilir.
  Çoğu dış kulak yolu enfeksiyonu rahatsızlık duygusu yaratsa da, uygun tedavi edildiklerinde genellikle tehlikeli değildirler. Bu enfeksiyon,özellikle şeker hastalarında tedavi edilmezse çevre kemiklere ve kıkırdaklara yayılarak hasar verebilir.
  Tedavi
  Eğer yüzücü kulağı rahatsızlığınız olduğundan şüphelenirseniz, doktora gitmeden önce sancıyı geçirecek bazı şeyler yapabilirsiniz. Kulağınızın üzerine ılık (sıcak değil) bir ufak yastık koymak faydalı olur. Aspirin veya başka bir ağrı kesici de sancıyı azaltır.
  Teşhisten sonra doktorunuzun kulak kanalını bir emme aletiyle veya pamuklu çubukla temizlemesi beklenir. Bu tahrişin ve sancının geçmesini sağlayabilir. Doktor daha sonra çeşitli tedavi metodlarından birini önerebilir. Ekseriyetle kortikosteroidli (kaşıntıyı durdurmak ve iltihabı azaltmak için) bir kulak damlası ve bir antibiyotik (enfeksiyon kontrol etmek için) verilir. Bazen ağızdan alınan haplar da kullanılabilir. Şiddetli ağrı olduğundan ağrı kesici tavsiye edilir. İyileşme sırasında kulağa su kaçmamasına dikkat edilmelidir.
  3 veya 4 gün sonra eğer gözle görülür bir iyileşme olmazsa, doktorunuz ağızdan alınmak üzere antibiyotik verebilir. Enfeksiyona neden olan organizma laboratuvar testleriyle belirlenmişse, özellikle onu etkileyecek antibiyotik seçilir. Dış kulak iltihabı (yüzücü kulağı) mantardan kaynaklanıyorsa sülfanilamid tozu serpilerek urunkolisisden kaynaklanıyorsa, ağızdan alınan veya kulak damlası şeklinde verilen antibiyotikle tedavi edilir. Özellikle neden mantar olduğunda bu durum birçok defa tekrar edebilir.
  Önlenmesi
  Dış otit ekseriyetle önlenebilir. Pis suda yüzmeyin. Banyodan ve yüzmeden sonra kulaklarınızı kurutun. Kulak kanalının rutubetli olması enfeksiyon kapmasını kolaylaştırır. Saçınızı boyarken veya saç spreyi kullanırken kulak deliklerinizi kuzu yününden ufak toplarla kulağınızı kapayın. Bunlar suyu geçirmez.
   
 2. 21 Temmuz 2012
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 3. illaki

  illaki Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2011
  Mesajlar:
  564
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  61
  şu an dış kulak iltihabı geçiriyorum. İnsanın kafasını duvarlara vuracak derecede bir ağrısı var. Kulağının olduğu tüm baş ve boyun bölgesi hatta omuz bile ağrıyor. Çenemi açamıyorum 3 gündür çorba içiyorum. Bugün çok şükür biraz azaldı ağrım ve şişliklerim. İnşallah iyileşmeye başlamışımdır.
   
 4. 21 Ekim 2016
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 5. coraline

  coraline Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2010
  Mesajlar:
  11
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  78
  Benim 2 buçuk yaşında bi kziim var ve 2 aydır dış kulak enfeksiyonu geciriyo.kulagi tikanicak derecede kremsi bi akıntıyla kapanıyor.2 dir temizletiyoruz.antibiyotikli damlalar kullanıyoruz.yeterli gelmediği için 1 haftadir oksijenli kulakta kopuren bi karışım kullanmaya başladık.gordugum kadarıyla birikinti hala var.ne yapmamiz gerektiği hakkında bi fikriniz varmı.