Otizimli Çocuğu Olan Anneler

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve snmglr tarafından 15 Ekim 2009 başlatılmıştır.

15 Ekim 2009
    Konu Sahibi : snmglr
  1. snmglr

snmglr Anne Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Otizm ile ilgili çok az konu başlıklarının olduğunun farkına vardım az önce.Otizm çok zor farkedilen bir rahatsızlık.Benim oğlum 2,5 yaşında ve oğlumda başkalarının fark ettiği ve bizim ailece kabullenemediğimiz bu durum için bugün doktora gittik,testler yapılacak ve ona göre özel bir eğitime tabi tutulucaksa bir eğitim görecek.Otizmin belirtileri çok açık bir şekilde oğlumda görülüyor.Bu durumda olan çocuklarımızın aileleri ile bu başlık altında toplanıp,görüş bildirelim istiyorum.İyi günler.

2. 16 Ekim 2009
  3. snmglr

snmglr Anne Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    konuşamama
    müziğe karşı aşırı tutku ve beğendiği bir müziği saatlerce dinleyebiliyo
    Kokuya karşı duyarlı,özellikle yiyecekleri kokluyo ama bu özellik babasında da mevcut.
    seslenildiğinde bazen dönüp bakıyo
    Bizim söylediklerimizi işitmiyormuş izlenimi veriyor
    ılişki kurmuyor,istenileni yapmıyor bazen.
    Gereksiz yere sinirlenebiliyor,neşelenbiliyor.
    Tehlikelere karşı duyarsız.
    Topa wuramıyor.
    Anlamsız sözleri üst üste tekrarlıyor.
    ısteklerini bizim ellerimizi kullanarak belirtiyor.

Son düzenleme: 18 Ekim 2009
  4. 16 Ekim 2009
  5. mondi

mondi Guest

merhabalar,ben yeni üye oldum mesaj yazmistim sanirim cikmadi sayfada neyse...
    benim kizimda 3,5 yasinda erken cocukluk otizmi teshisi aldi.ama doktorumuz dercesinin hafif oldugunu 6 yas civarinda normal cocuklar gibi olabilecegini söyledi.
    yazdigin belirtiler bizdede var.müzige asiri ilgisi var sarki sözlerini ezberleyip onlari tekrarliyor,insanlari tanimada sorunumuz yok herkesi taniyabiliyor,oynadigi oyunlar hep ayni,suyla oynamayi cok seviyor,asiri hareketli yemek yerken bile hareket halinde,sorulara cevap veremiyor,kendisine ismiyle hitap ediyor ben kelimesini henüz hic kullanamadi,ismini söyledigimizde elinde ilgilendigi biseyler yoksa bakiyor,bir de herseyi agzina alma huyu var oyuncaklar filan hep agzinda,yemegi yemeden önce dilini uzatip dilinin ucuyla tadina bakiyormus gibi yapiyor,parmak ucunda yürüyor bazen.

6. 18 Ekim 2009
  7. snmglr

snmglr Anne Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86

Bakın benim oğlumla ilgili özellikleri düzenledim daa ayrıntılı yazmaya çalıştım,bunlarıdan bir kaçı sizin çocuğunuda da warmı acaba.Birde sizinki boyama yada karalama gibi oyunlar oynarmı?
    Bir de diğer çocuklarla bir araya geldiğinde diğerlerinden farklı yada tuhaf dawranışlar gösteriyormu,bu diğer insanlar tarafından farkediyormu?
    Benim oğlumda suyla oynamayı çok sewiyor.Çok hareketli.Fakat otizmin en belirgin belirtisi göz teması kuramaması.Benim oğlumda bu sorun yok şükür.Doktor bizim için yalancı otistik olabilir dedi we test werdi,tarihini bekliyorus.

Son düzenleme: 18 Ekim 2009
  8. 18 Ekim 2009
  9. mondi

mondi Guest

cümleleri anlamli düzgün cümle kurabiliyor ama yerinde kullanmiyor,soru sordugumuzda cevap alamiyoruz,cogu zaman soruyu tekrar ediyor.müzige cok ilgili ismini sordugumuzda cogu zaman tepki vermiyor ama sevdigi müzik calinca uykuda bile olsa hemen uyanip dinliyor,sonrada sarkilari tekrar ediyor.önceleri tehlikeye duyarsiz diye düsünmüstük ama birkac kez kucagima alip balkona pencereye cikardim ciglik atiyor,kendini iceri dogru cekiyor.düstügü zaman önceden hicbisey olmamis gibi kalkip yoluna devam ederdi bacagindaki morluktan bilirim caninin yandigini.simdi biryeri aciyinca anne öp diye bana aciyan yerini öptürüyor.ama yazdiklarinizin cogu dönem dönem bizdede oluyor.bazen kayboluyor normal oldugunu hissediyorum ama niye böyle oluyor henüz cözemedik üniversite hastanesi erken cocukluk otizmi teshisi koydu.özel hastanede muayene ettirdik.bashekimi prof.dr .bize %100 garanti verebilecegini cocugun otistik olmadigini söyledi.ama inkar edemem otistik özellikleri cok var.sebep olarak erken dogumun etkisi olabilecegini söylüyorlar.sizde mi erken dogum yapmistiniz?

10. 18 Ekim 2009
  11. mondi

mondi Guest

boyama yapmayi cok sever ama genelde karalama seklinde.diger cocuklarla biraraya geldiginde pek ilgilenmez onlarla etrafta gezinir oyuncaklari agzina alir,oyun kurmaz yani.suyla oynamamasi icin pek cok tedbir aldik banyo haricinde izin vermiyorum suyla oynamasina.aslinda insanlar tarafindan farkedilebilir ama herkes yaramazlik yaptigini düsünüyorlar. kimseye söylemedik henüz.

12. 18 Ekim 2009
  13. snmglr

snmglr Anne Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Hyr,ben erken doğum yapmadım,doğumumla hamileliğimle ilgili hiç bir sorun yaşamadım.Ama bence de sizin çocuğunuz otizm değil,çünkü düzgün cümle kurabiliyor diyosunuz,karalama yapıyor diyosunuz.

14. 18 Ekim 2009
  15. mondi

mondi Guest

otizmle ilgili sitelerde bütün otistik belirtilerin birarada görülmeyecegi yaziyor.zaten bizim doktorumuzda öyle söyledi otizm bir spektrumdur en hafifiten en agira dogru gider.hayat boyunca otistik oldugunu kendisi dahi bilmeyen insanlardan,otizmden dolayi fiziksel ihtiyaclarini kendisi karsilayamayanlara kadar cok dercesi vardir dedi.ama bize hafif otistik oldugunu 6 yasina kadar iyi bir özel egitimle normal seviyeye gelebilecegini söyledi.birkac haftadir özel egitim aliyor.

16. 18 Ekim 2009
  17. nergiz tunalxix

nergiz tunalxix Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba
    ben otizm konusunu hiç düşünememiştim.taki dün çok yakından 2 saat otizm teşhisi konan 2,5 yaşında olan bir erkek çocuğu görene kadar.
    oğlumda bazı geriliklerin olduğunu farkediyordum bazen. fakat her çocuğun gelişimi ayrı olabilir diye hiç üzerinde durmamıştım.

oğlum 1 hafta sonra 19 aylık olacak bugün araştırma yaptım bazı belirtiler var gibi geldi bana
    henüz hiçbir kelime söylemiyor
    devamlı hareket halinde
    bazı nesnelere takıntısı var kalem
    kaşık gibi saatlerce elinde gezdirebiliyor
    tekrar tekrar hiç durdan anlamadan onun için tehlikeli olan şeyleri yapmaya çalışıyor. seslenince dönüp bakıyor genelde fakat birşeye konsantre olmuş ise çığlıkda atsam bakmıyor
    oyuncakları ile oynamıyor hiçbirini eline bile almıyor abuk sabuk şeylerle oynayıp duruyor. bul-tak yada küplerle oynatmaya çalıştığımda yapamayınca hemen sinirlenip fırlatıyor ve tekrar denemiyor kalkıp gidiyor.
    parka gidince kumlara takılıp kalıyor başka birşeye ilgi göstermiyor
    bazen büyük çocuklarla kaydıra tırmanmayada çalışıyor tırmanıyorda
    fakat güzel yaptığı şeylerde var al bunu babana götür diyorum götürüyor
    mesela fırçan nerede diyorum gidip arıyor
    kendi dilinde bıdır bıdır birşeyler anlatıyor
    mutfağa gidelim sana su vereyim diyorum susamışsa benden önce gidiyor
    ben balkondayken babası otoparktan anneye bak diyor başını kaldırıp bana bakıyor gülüyor
    cee oyununu ve kovalambaç oynamayı çok seviyor

sizlerin bu konuda tecrübelerinize göre oğlum otistik belirtiler gösteriyor mu?
    nöroloğa göstermelimiyim sizce?

18. 18 Ekim 2009
  19. mondi

mondi Guest

benim kizim 10 aylikti henüz ben bu tuhaf durumu farkettigimde,ismini söyledigimde duymuyormus gibi davraniyordu.önce isitme testi yapildi.normal cikti.1 yas kontrollerinde doktorumuza söyledim.ismine tepki vermedigini ve doktorun bize otistik bozukluk oldugunu söylediginde kizim tam 3 yasindaydi.
    otizm sizin söylediklerinizden cok farkli,mesela cocuk gözlerinizin icine bakamiyor,baksa bile pek bi anlam ifade etmiyor bakislari,hep ayni isi yapmak hep ayni oyunu oynamak istiyor,benim kizim asla güle güle yapmaz,genelde sol elini kullanir,parmaginizla birseyi tarif ettiginizde asla parmaginiza bakip o seyi bulmaya calismaz.etrafa anlamsizca bakinir.ayakkabi,sapka,kasik,yastik gibi nesnelere cok bagli hep yaninda gezdirmek ister.ismini sordugunuzda yada yasini sordugunuzda cevap veremez.
    bence cok erken sizin su anda öyle bisey düsünmeniz icin ,cünkü genetik olarak yada uyaranin az olmasi sebebiyle gec konusma durumu olabiliyor,bazen cocuklarda hiperaktiflik olabiliyor. biz psikologa götürmüstük. yaklasik 6 ayda bir psikolojik gelisim icin kontrollere gidiyoruz.sizinde imkaniniz varsa bi görüsün psikologla.cünkü o kadar zorki insanin cocugum otistik mi degilmi diye bir ikilemde kalmasi.kafaniz rahat olur.

sltnslm bunu beğendi.