Oturma Ve Yemek Odası

Konusu 'Ev Tekstili ve Mefruşat' forumundadır ve NILBERA tarafından 24 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  24 Şubat 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
  Sahiplerinin kişiliğinin bir eve yansımasında ilk göze çarpan alan evin salon kısmıdır.
  Her ne kadar günümüzde "salon" anlayışı yerini daha kullanışlı, daha sıcak ve sade alanlara bıraksa bile, yine de bazı evlerde büyük salonlara rastlamak mümkün.

  Öncelikle; 2000'li yıllarda salonlarda rastlanan belli başlı çizgi ve anlayışa değinmek istiyorum. Hedef; özlenen doğa ve doğa renklerini yansıtmak. Bu doğaya ve eskiye duyulan özlem, kendini öncelikle mobilyalarda belli ediyor. Eskitilmiş mobilyalar, döşemelikte doğa renkleri, duvarlarda ise bol ve uyumlu resimler, çerçeveler.

  Kanapelerin üzerinde ise büyük, kenarı püsküllü yastıklar. Ahşap, demir, antika, yeni ve ayrı esprilerdeki eşyalar eğer bilinçli ve uyumlu biraz da cesaretle yapılırsa bir bütünlük ve güzellik ortaya çıkacaktır. "Zıtların Birliği" diye de tanımlamak mümkün.

  Yerlerde duvardan duvara halı artık yerini parkelere bıraktı. Ahşap rabıta zemin sıkça kullanılıyor. Üzerlerine ise el dokuma halılar. Duvarlarda ise dekoratif sıvalar, saten boyalar. Boya, duvarları ve tavanları güzelleştirir hatta uygunsuz inşa edilmiş duvarları bile değiştirebilir; koyu, sıcak bir duvar boyası büyük bir odayı rahat ve sıcak bir alan olarak gösterir.

  2000 yılına girerken döşemelik kumaşlarda düz ve natürel görünümlü, minimalist dokular daha sıkça kullanılmış, şönil ve kadifelere de rastlanıyor, çizgili ve ekose döşemelikler ise her zaman olduğu gibi yine revaçta.

  Perdeliklerde ise çarpıcı renklerde desensiz kumaşlar öneriliyor. Dekorasyonda biraz cesur olunmalı demiştik; işte bu yıl, simli ve doreli kumaşlara bile rastlamak mümkün

  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
 2. 1 Kasım 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 3. gules84

  gules84 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  307
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  iyikide bu yıllardayız :) Minimalist tarz dekorasyonda çok hoşuma gidiyor çünkü.
   
 4. 9 Kasım 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 5. umram

  umram doğmak ölmekle başlar Üye

  Katılım:
  16 Ocak 2009
  Mesajlar:
  402
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  iyi fikirler sunmuşsunuz tarihi şöyle bir gözden geçirdim vay be 2000ler bile hayal oldu parkede haklısınız dekarasyonlar da kimi zıtların şöleni derken kimi klasik kimi spor kimi saratda hissedercesine ştafatlı oluyor herkese her keseye göre zamanımızda var güzel fikir teşekkür