Otururken neden bacak sallamaya ihtiyaç duyarız?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve umudayolculuk01 tarafından 25 Haziran 2009 başlatılmıştır.

25 Haziran 2009
    Konu Sahibi : umudayolculuk01
  1. umudayolculuk01

umudayolculuk01 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bazı kimselerin otururken bacak salladıgını goruruz.neden salladıgını sorsanız bilmez.ben soyleyeyım stres ve heyecandan .. eger kan akısınız yavassa konsantre olmanız gucleşir.bır yerde otururken bir iki dk bacak sallamanız kan dolasımınızı hızlandırıp konsantrasyonunuzu arttıracaktır ..

2. 25 Haziran 2009
  3. Ebrux78

Ebrux78 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende hep bacak bacak üstüne atarak otururum ama sıkıntıdan değil öyle daha rahat etiğim için alışkanlık diyebiliriz...

4. 25 Haziran 2009
  5. esin21

esin21 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    bendede var o ama hep degil bazen oluyo ve ben hic farkinda olmuyorum bilincli degil yani..

6. 26 Haziran 2009
  7. Lyre

Lyre TuğçEgehan Pro Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    bi tedavisi varmı acep bunun CADIARZU

8. 26 Haziran 2009
  9. ddilsah

ddilsah ♥♥♥ VOLİM TE ♥♥&#982 ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    82
    Ödül Puanları:
    78
    valla ben çok sallarım ayağımı bacağımı ... stresten olabilir...tez canlı olmanında etkisi büyük...

10. 26 Haziran 2009
  11. umudayolculuk01

umudayolculuk01 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86

Huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir? Demir eksikliği gibi altta yatan bir neden var ise unu tespit edip tedavi etmek huzursuz bacak sendromunu da tedavi edecektir ancak bu durum çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Bu durumda da tedavi amacıyla yaşam şekli değişikliği önerileri ve ilaçlar ön plana çıkmaktadır. Bazı bulantı ilaçları, depresyon ilaçlarının çoğu ve kalsiyum kanal blokajı yapan ilaçlar (tansiyon ve kalp hastalarında kullanılır) huzursuz bacak sendromunu kötüleştirebilir. Ağrı kesici ilaçlar işe yarayabilir, ılık banyo ve masaj yapmak şikayetleri azaltabilir, bacaklara sıcak veya soğuk (veya her ikisi dönüşümlü) uygulamak bacaklarda rahatsızlık verici hissi azaltabilir. Gevşemek için meditasyon yapmak bazı hastalarda işe yarayabilmektedir. Aşağıda bir tabloda bulacağınız uyku hijyen kurallarına uymak hastaları rahatlatmaktadır.
    Her gün aynı saatte uyanın,
    Gündüz vakti olabildiğince aydınlık ortamlarda bulunun,
    Sabah çalışmaya başlamadan önce biraz yürüyüş yapın (İşe yürüyerek gidebilirsiniz) Günlük yürüyüş süresi ortalama 45 dakikadan kısa olmasın,
    Aldığınız kafeini (Kahve, çay, çikolata) kısıtlayın. Günde 2 fincandan fazla kahve içmeyin. Uykuya dalmakta veya sürdürmekte sorununuz varsa kafeini tamamen hayatınızdan çıkarın,
    Mümkün ise sigarayı azaltın, uyku ile ilgili sorununuz varsa sigarayı tamamen bırakmaya çalışın,
    Alkol alımını kısıtlayın. Uyku ile ilgili sorununuz varsa alkollü içeceklerden tamamen uzaklaşın,
    Uykunuz gelirse gündüz vakti kısa süreli uyuyabilirsiniz ama gece uykusuzluk çekiyorsanız gündüz uyumamalısınız,
    Yatak odanız ısı, ışık ve gürültü açısından sizi rahat ettirecek şartlarda olmalıdır,
    Uykuya uyanmayı arzu ettiğiniz zamandan 9 saat önce başlayın
    Uyumadan 1 saat önce günlük aktiviteyi bitirin, 15 dakika boyunca o gün yaşadığınız sıkıntıları, başarıları ve mutlulukları bir kağıda yazın sonra 45 dakika boyunca gevşemeye çalışın, uyarıcı olmayan şeyler yapın (hafif şeyler okuyun, klasik müzik dinleyin, ılık köpüklü bir banyo yapın, meditasyon yapın, 1 bardak ılık ballı süt için)
    Sonra yatağa girin, gözlerinizi kapatıp uykuya dalmanın keyfini çıkarın
    Eğer yaklaşık 15 dakika süreyle uykuya dalamadıysanız kalkın ve başka bir odaya gidin ve uykunuz gelinceye kadar gevşemeye çalışın, uykunuz gelince tekrar yatağa gidin. Bu durum tekrar edebilir ama mutlaka her gün aynı saatte uyanmaya özen gösterin.

senin için arastırdım canım umarım işine yarar opuyorumnanaktan

12. 26 Haziran 2009
  13. bianco

bianco Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Aslında bu tedirgin bacak sendromu, sendrom haline gelmediği sürece :p yani abartılmadığı sürece çok keyifli, stres atıcı bir davranış halinde olabiliyor. Tecrübe ile sabittir naniknanik

Not: selilüitlerde cabası yerimseniben

14. 1 Temmuz 2009
  15. ds_krtl

ds_krtl Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bende de var huzursuz bacak sendromu :) bazen zevkli oluyor ama uzun yollar çekilmiyor. Kalkıp yürüme isteği duyuyorum sürekli. Bazen yatarken bile uyumama engel oluyor. Bacaklardaki o çekilme hissi çok kötü ya ilk bu şikayetlerim olduğunda çevremdeki kimse derdimi anlayamamıştı :KK70:

16. 1 Temmuz 2009
  17. dejavu_one

dejavu_one ''Allah'' de, gerisini bırak.. Pro Üye

Beğenildi:
    3.935
    Ödül Puanları:
    238
    bende de büyük ihtimale huzursuz bacak sendromu var. Ayaklarım ağrıyor ve huzursuz sürekli oynatmak, hareket ettirmek ve toplamak ihtiyacı hissediyorum. ışyerinde otururken rahat edemiyorum. Nasıl koyacağımı ne şekilde oturacağımı şaşırıyorum. Birkaç aydır var bu bende. Ama nedenini biliyorum sanırım demir eksikliği ve stres. Son zamanlarda iyi beslenmiyorum yemek yeme isteğim yok vitaminle idare ediyorum. Bir de küçüklüğümden beri bacak sallama huyum vardır bacak bacak üstüne atsam ayağımı sallarım farkettiğimde durdururum ama yine başlıyor. Herşey sanırım insan kendine iyi bakmasından geçiyor.

18. 1 Temmuz 2009
  19. Hekime

Hekime UZMAN DOKTOR Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    76
    Deja-vu cum huzursuz bacak sendromu ile bu konuya yazmıs olan hiçbir arkadasın alakası yok.huzursuz baak sendromu teshisi uykuda konur canımcım... bu dedikleriniz enerji fazlalığı ve bunalmadır. rahatlamaya çalışın melissa ve lavanta çayı için .. ama bacak sallamanızı durdurun demem cunku en iyi kilo verdiren şey o :) bacak sallamayı durduranlar hemen kilo alıor :KK70: benden soolemesi