Öyküler -Stephen King

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve angelike tarafından 6 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : angelike
 1. angelike

  angelike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Stephen King genellikle romanlarıyla tanınır. Oşsa onun çarpırıcı öyküleri de var. King’in parlak fikirlerini ve ürpertici bir atmosfer kurma maharetini tüm etkileyiciliğiyle sergileyen bu kısa öykülerin birçoğu sinema ve televizyona da uyarlandı.


  Şimdiye kadar “korkunun kralı”nın çıkardığı öykü toplamaları içinden Türkçe basılmış olanlar...  Night Shift
  Hayaletin Garip Huyları


  Stephen King’in ilk kısa öykü toplaması, en iyi bilinen hikâyelerinden bazılarını içeriyor. İlk akla gelenler arasında Children of the Corn / Mısırın Çocukları, The Mangler / Canavar, Trucks / Kamyonlar, Quitters Inc. / Bırakanlar Şirketi var ve bu örneklerin hepsi sinemaya uyarlanmış öyküler… Kitabın orijinal basımında yer alan Battleground adlı öykü, Nightmares and Dreamscapes dizisinin ilk bölümüne kaynak olmuştu.


  Different Seasons
  Kuşku Mevsimi


  Bu kitap Türkiye’de Kuşku Mevsimi adıyla çıktı ama Türkçe versiyon orijinalinin aksine dört değil, üç kısa romandan oluşuyordu. Şu öyküler vardı kitapta:
  Rita Hayworth and the Shawshank Redemption / Rita Hayworth’u Seven Adam (ki sonra Shawshank Redemption adıyla sinemaya uyarlandı).
  Apt Pupil / Yetenekli Öğrenci (aynı adla sinemaya uyarlandı), The Breathing Method / Solunum Metodu.
  Türkçe baskıda eksik olan öykü ise The Body idi (daha sonra Stand by Me adıyla sinemaya uyarlandı). Bu öykü Ceset adıyla başka bir kitapta (ki kitabın adı da Ceset idi), Cinnet adlı öyküyle birlikte basıldı.  Skeleton Crew
  Sis  Türkçe baskıya adını veren The Mist / Sis, 100 sayfadan uzun bir “kısa roman”. Ve yazarın çoğu hayranı tarafından, gelmiş geçmiş en ürpertici King öykülerinden biri olarak görülüyor. Türkçe baskı orijinalindeki bütün hikâyelere yer vermiyor ama Nona, Raft ve Yaşama Hırsı gibi eserlerle yine de dikkat çekici bir toplama bu.


  Four Past Midnight
  Gece Yarısını Dört Geçe + Gece Yarısını İki Geçe  Stephen King’in dört kısa romanından oluşan kitabı Four Past Midnight, Türkçe’de iki kitaba bölünerek basılmıştı: Gece Yarısını Dört Geçe adıyla basılan kitap, The Library Policeman / Kitaplık Polisi ve Sun Dog / Güneş Köpeği öykülerini içeriyordu. Gece Yarısını İki Geçe adıyla basılan kitap ise The Langoliers / Umacılar (aynı adlı bir TV filmi yapıldı) ve Secret Window, Secret Garden / Gizli Pencere, Gizli Bahçe (Secret Window adıyla sinemaya uyarlandı) öykülerinden oluşuyordu.


  Nightmares and Dreamscapes
  Rüyalar ve Karabasanlar  Orijinal basımdaki 20 öykünün tümünü içermeyen Türkçe baskıda, Dolan’s Cadillac / Dolan’ın Cadillac Arabası, Popsy, The Moving Finger / Oynayan Parmak ve Night Flier / Gece Pilotu’nun da (aynı adla sinemaya uyarlandı) aralarında bulunduğu sekiz öykü yer alıyor.


  Everything’s Eventual: 14 Dark Tales
  Karanlık Öyküler  Tıpkı orijinalindeki gibi, kitabın Türkçe baskısı da King’in daha önce basılmamış 14 öyküsünden oluşuyor. Bu öyküler arasında 1408, Autopsy Room Four / Dört Numaralı Otopsi Odası, The Road Virus Heads North / Kuzeye Doğru Giden Yol Virüsü, Everything’s Eventual / Her Şey Olacağına Varır ve Lunch at the Gotham Café / Gotham Cafe’de Öğle Yemeği sayılabilir. Kuzeye Doğru Giden Yol Virüsü, CNBC-e’de gösterilen Nightmares and Dremscapes dizisinin beşinci bölümüne kaynak olmuştu. Dört Numaralı Otopsi Odası ise yedinci bölümüne.