Oylar Cepten Kullanılabilecek(bunun bizim ülkemizde faaliyete geçtigini düşünsenize)

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve daylight tarafından 12 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  12 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Estonya Parlamentosu, 2011'den itibaren seçmenlerin oylarını cep telefonlarından kullanmalarına olanak sağlayan yasayı onayladı.

  Cep telefonundan oy kullanılması projesinin sorumlularından Liia Hanni, yaptığı açıklamada, ''Seçmenlerin cep telefonlarından oy kullanacağı sistemin tam olarak güvenli olduğunu'' söyledi.

  ''Ancak bu, oy kullanmak için herhangi bir cep telefonuna sahip olmanızın yeterli olacağı veya kısa mesaj göndererek oy kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor'' diye konuşan Hanni, yalnızca onaylanmış SIM kartına sahip olanların bu olanaktan yararlanabileceğini kaydetti. Hanni, bu SIM kartların sahiplerinin kimlik doğrulamasının yapılacağını bildirdi.

  Estonya, 2005'teki yerel seçimlerde internet üzerinden oy kullanılan ilk ülke olmuş ve bu seçimlerde, seçmenlerin yüzde 2 kadarı internetten oy kullanmıştı.

  Ülkede geçen yılki genel seçimlerde de internetten oy kullanıldı. Estonya seçim yasasına göre seçmenler, ev veya işyerlerindeki bilgisayarlardan oy atabiliyorlar.

  Estonya, AB ülkeleri arasında üst düzey teknolojinin en çok kullanıldığı ülkeler arasında yer alıyor.
  __________________
   
 2. 13 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 3. MyLO

  MyLO Hep Mokoko Hep Mokoko Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.269
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Seçime yandaş lazım diye 6 milyon ölüyü diriltenler böyle bir şey olsa son model bedava cep telefonu dağıtırdı her halde ama korkarım ki o zaman ülkemizde ölü kavramı diye bir şeyde kalmazdı hepsini diriltirdik mazallah.