Oyuncak Alirken Nelere Dikkat Etmeli

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve xsxeker pembe tarafından 1 Mart 2008 başlatılmıştır.

  1 Mart 2008
  Konu Sahibi : xsxeker pembe
 1. xsxeker pembe

  xsxeker pembe kzımı sen koru rabbim... Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.611
  Beğenildi:
  31
  Ödül Puanları:
  108
  oyuncak alırken


  Çocukların gelişimi için son derece önemli olan oyuncaklar, dikkat edilmezse çeşitli şekillerde kazalara neden olabilir. Bunlar bazen oyuncaktan düşme başlarına oyuncak atılması veya oyuncağına takılıp düşmesi şeklinde olurken bazen de oyuncağın kendisinden kaynaklanan kazalar olabilir.

  Doğan Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Şenli, özellikle boğulmalara dikkat çekerek: "Yönetmeliklere göre küçük parçalardan oluşan oyuncakların üzerine 'üç yaşın altına uygun değildir' uyarısı bulunmalıdır. Bunlara çıkabilir küçük gözü ve burnu olan oyuncaklar da dahildir.

  Çocukların özellikle oral dönemde ellerine geçirdikleri tüm nesneleri ağızlarına götürme alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalı. Unutmamak gerekir ki oyuncakların neden olduğu en ciddi kazalar küçük çocukların ağızlarına oyuncağını sokmak suretiyle yaşanan kazalardır. Ayrıca çocuklar oyuncaklarıyla gözlerine ve kulaklarına da zarar verebilirler. Boğulmaya neden olabilecek oyuncaklar arasında; Legolar, piller, plastik torbalar, ipler vb. sayılabilir" diyor.

  Bunlara dikkat!

  • Bütün oyuncakları periyodik olarak kırık olup olmadığı ve potansiyel zarar durumları kontrol edilmelidir. Tahrip olmuş veya tehlikeli oyuncaklar derhal uzaklaştırılmalı veya onarılmalıdır.

  • Tahta oyuncaklar keskinleşebilir veya düzeylerinde kıymıklar oluşabileceğinden bu oyuncakların yüzeyleri zımparalanarak düzeltilmelidir.

  • Oyuncaklar kırıldığında kazalara sebep olabilecek sivri uçlar ve sivri noktalar ortaya çıkabilir bunun için hasara uğramış oyuncaklar kullanılmamalı.

  • Dışarıda kullanılan oyuncakların oyun sonrası saklanırken yağmurdan veya nemden paslanıp çeşitli şekillerde zarar vermemesi için uygun korunması gerekir. Bu oyuncakların paslanmış olup olmadığı, dışarıda kullanılan şişirilmiş oyuncakların da patlamış olup olmadığının sıkça kontrol edilmesi gerekir.
  ALINTIDIR ŞEKER PEMBE
   
 2. 1 Mart 2008
  Konu Sahibi : xsxeker pembe
 3. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  ayyy oyuncak almak zaten başlı başına bi dert... emeğine sağlık şekerim...........