Oyuncaklar meslek belirliyor

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve seyran tarafından 13 Aralık 2009 başlatılmıştır.

13 Aralık 2009
    Konu Sahibi : seyran
  1. seyran

seyran Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    Çocukluk döneminde edinilen oyuncakların meslek seçiminde ve karakter gelişiminde etkili olduğu söylendi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Güven Lüleci, oyuncakların zihinsel beceri, bedensel gelişim, psikolojik, sosyolojik davranışlar, yaratıcılık ve hayal gücünü etkilediğini belirtti. Prof.Dr. Güven Lüleci, “Her oyuncak çocuğa farklı şeyler kazandırır. Çocuk doğuşundan itibaren oyuncaklarla kendini geliştirir. Bu çıngırakla başlar, farklı oyuncak tiplerine doğru gider. Ama asıl unutulmaması gereken oyuncağın basit bir şey olmadığıdır” dedi.

Oyuncağın gıda ve aile davranışlarından sonra gelişimdeki en önemli faktör olduğunu kaydeden Prof.Dr. Güven Lüleci, “Bizim toplumumuzda bu önem çok fazla bilinmediği için oyuncak çok önemsenmemektedir. Ailelerimiz çocuğunu ilk önce doyurmayı, sonra giydirmeyi düşünür. Oyuncak ise ihtiyaç olarak bile görülmez. Ama yapılan bu yanlış çocuğun geleceği açısından çok önemli eksiklikler yaratabilir” diye konuştu.

Prof. Dr. Lüleci, “Çocukluğundan doyum almamış, fazla oyun oynamamış, daima büyükler arasında yetişmiş insanın yaratıcılık yönünde birtakım eksiklikleri olabilir” dedi.

Oyuncakların yararlı yönleri kadar zararlı yönlerinin de olduğunu kaydeden Prof.Dr. Güven Lüleci, bu nedenle oyuncak seçiminin çok önemli olduğunu, son dönemde iyice yaygınlaşan elektronik oyuncaklara dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

2. 13 Aralık 2009
  3. olgu35

olgu35 ölümden başkası yalan Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    oyuncak seçiminin çocukların ilgi alanlarına göre yapılması çok önemlia.s sadece teknolojik oyuncaklarla değil, geleneksel oyuncaklarla da oynamalılarki yeteneklerini ortaya koyabilsinler.. özellikle beş yaşını dolduran çocuklar da bu konuda çok daha dikkatli olmak gerekiyor çünkü 5 yaş itibariyle yetenekleri ve bunlara uygun meslekler konusunda doğru sinyaller vermeye başlıyor çocuklar..

4. 13 Aralık 2009
  5. kronick

kronick bize her yer TRABZON:) Pro Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    bu teze göre benim oğlan ilerde oto tamircisi falan olacak kısmetsedelikafadulden

6. 13 Aralık 2009
  7. edsa83

edsa83 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bende cocukların oynadıkları oyuncakların kendılerını ıfade ettıklerıne ınanıyorum.Oylekı ıstemedıklerı bıroyuncakla oynamalarını asla saglayamazsınız.Bıze dusen sadece bıraz dıkkatlı olmak,farkettıgımız olumsuzluluga hemen mudahale edıp,guzel yonlerınıde pekıstırmelerıne yardımcı olmak.

8. 13 Aralık 2009
  9. you_know

you_know Ne bu neşe ? Pro Üye

Beğenildi:
    89
    Ödül Puanları:
    203
    kızlar legolarla fln yaptıgı sekillere dikkat edin ben hep küçükken otel fln yaparmısım annem sorarmıs evmi bu kızım diye otel diye kızarmısım hala anlatır ve şimdi turizmle ilgileniorum ünv hazırlanırken bile tutturdum turizm diye şükür kazandım meslegime kavustum

10. 15 Aralık 2009
  11. nefisem

nefisem Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    benim 7 bucuk aylik oglumda,oyuncaklarin uzerindeki kucuk etiketleriyle cok oynuyor,minicik parmaklariyla evirip cevirip sanki uzerindeki yaziyi okumaya calisiyor gibi bi hali oluyor cok komik,ilgisi hep etiketlerinde oluyor

12. 15 Aralık 2009
  13. genciza

genciza annesinin sosisi o :) Üye

Beğenildi:
    36
    Ödül Puanları:
    148
    benim 17 aylık kızımda son bikaç gündür oyuncaklarını bırakıp mutfaktaki tencere tavayla oynamayı tercih ediyor.aşçımı olacak nedir :))

14. 20 Aralık 2009
  15. helos

helos Guest

benim kizimda 20 aylik sadece kitap ve dergi sayfalarini cevirerek oynar icindeki bebek kataloklari falan benim alis veris dergilerini .... icinde kendi oyuncaklarina benzer bisey görünce cok seviniyo
    mesela ördek resmi grnce gidip kendi ördeginide getiriyor sositososito

16. 20 Aralık 2009
  17. balxixm.

balxixm. zaman eskiye dönermi...? Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benim oğlumunda 12 aylık en favori oyuncağı cam sil şişesi ve kola şişesi kaydirigubbakcemile3 eee şimdi benim oğlumun mesleği ne olcak acep akannehir

18. 30 Aralık 2009
  19. WildRosee

WildRosee Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    paylaşım için teşekkürler
    evet oyuncak alırken çok dikkatli davranmalıyız
    farkında olmadan aldığımız oyuncaklarla çocuklarımızı
    biz şekillendiriyoruz.