özel çaylar ve besinler sütünüzü artırmaz

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve DreamLover tarafından 15 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  15 Nisan 2008
  Konu Sahibi : DreamLover
 1. DreamLover

  DreamLover Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.751
  Beğenildi:
  107
  Ödül Puanları:
  113
  Anne sütünüzün yapımı, bebeğinizi doğru teknik ve sıklıkla emzirmeniz sonucu artar. Vücudunuz normal şartlarda iki bebeği emzirebilecek kadar süt üretebilir. Anne sütünüz kesilse bile, tekrar gelebilir. Şunu bilmelisiniz ki, menopozdaki bir kadın bile uygun teknikle bebeğini emzirirse sütü gelecektir.

  Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sanem Pişkin: “Sütünüzün yeniden gelmesi ya da süt yapımınızın artması için bebeğinizi günde en az 10 kere ve doğru teknikle emzirmeniz gerekir. Doğru teknikte bebeğin yüzü ve gövdesi anne memesine bakar şekilde tutulur, bebek kol ya da bir yastığın üzerine bütün vücudu desteklenecek şekilde yatırılır, meme ucu bebeğin ağız kenarına değdirilir ve bebek ağzını kocaman açtığında meme ağzına sunulur. Bebek emme sırasında tüm meme başını (sadece meme ucunu değil meme ucu ve alabildiği kadar memenin kahverengi kısmını) ağzına almalı ve memeye adeta yapışmalıdır. Her emzirdiğinizde, bebeğinizin göğsünüzde geçirdiği süre uzatılmalıdır. Bebeğinizi yanınızda tutarak ve gece de emzirmelisiniz. Emzirmediğiniz zamanlarda da bebeğinizi göğüs kafesinizin üstünde yatırmanız önerilmektedir. Bebeğinize destek besin veriyorsanız, biberon kullanmamalısınız. Onun yerine kaptan ya da kaşıkla beslenmesini sağlamalısınız. Yalancı meme vermekten de kaçınmalısınız. Biberon ve yalancı meme kullanımı, bebeğinizin memenizi tutmasında zorlanmasına neden olabilir” diyor.

  Anne sütünün kesilme nedenleri
  • Az dinlenip, kendinizi yorgun hissetmeniz.
  • Kendinizi stres altında hissedip, sütünüzün bebeğinize yetmeyeceğini düşünmeniz.
  • Çevrenizden emzirme konusunda destek görmemeniz.
  • Bebeğinizi daha önce yapay besinlerle beslemeniz.
  • Emzirme tekniğinizde ve süresinde problemler yaşıyorsanız.
  • Bebeğiniz hasta olup, uzun süre sütünüzü emememişse.
  • Bazı hastalıklarınız yüzünden emzirmenize ara vermişseniz.

  EmzirmeBebeğiniz süt gelmeyen memenizi emmeyi reddediyorsa, memenizi emerken damlalık ya da flasterle tutturulan bir tüp vasıtasıyla, bebeğinizin ağzına besin gelmesini sağlayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz emmeye devam ederek, meme ucunuzu uyarmaya devam edecektir. Meme ucunuzun uyarılması, süt üretiminizin başlaması için ana koşuldur.

  BeslenmenizVücudunuzdaki süt yapımının, sizin beslenmenizle bir alakası yoktur. Bu yüzden ağır malnütrisyonunuz (beslenme bozukluğu) olsa bile, bebeğiniz bundan etkilenmez. Emzirdiğiniz dönemde, daha sık susadığınızı fark edebilirsiniz. Susuzluğunuzu bastırmak için istediğiniz kadar su içmelisiniz, fakat bilmelisiniz ki, istek duyduğunuz miktardan fazla sıvı almanız, anne sütünüzü arttırmaz.

  Sütü artırma
  Pek çok toplumda, anne sütünü arttırdığına inanılan özel besinler, içecekler ya da bitkilerden yararlanılır. Bu bitkiler ilaç etkisi göstermezler, ancak rahatlamanızı sağlayarak sütünüzün artmasına neden olabilirler.

  Klorpromazin, metoklopropamid gibi ilaçlar, anne sütünü arttırmak için doktor kontrolü altında kullanılabilir ama sizin için esas kritik nokta, bebeğinizi sık emzirmenizdir. Bunu sağlayamıyorsanız alacağınız ilaçlar da fayda sağlamayacaktır.

  Bebeğin doyurulması
  Sütünüzün artması için gereken süre, kişiden kişiye göre değişir. Eğer bebeğiniz ara sıra emmeyi sürdürüyorsa, anne sütünüz birkaç günde artar, ancak hiç emmiyorsa yeniden bol süt gelmesi için, haftalar gerekebilir. Bu süreçte, bebeğinize kilosu ve ayına uygun miktarlarda, formül süt (hazır mama) verebilirsiniz. Örneğin; 1–2 haftalık bebeğiniz günde 7–8 kere 50–70 ml, 2–6 haftalık bebeğiniz günde 7–8 kere 75–110 ml, 2 aylık bebeğiniz günde 5–6 kere 110–180 ml formül süt ile beslenebilir. Memelerinizden süt geldikçe, mamanın günlük miktarı her gün ya da gün aşısı 50’şer ml azaltılmalıdır, ancak önemli olan bebeğinizin aldığı kilo ve onu izleyen doktorunuzun önerileridir. Bebeğiniz 4. ayını doldurmuşsa, doktorunuzun tavsiyesiyle meyva püresi, yoğurt, sebze püresi gibi besinlerle besleyebilirsiniz. Bu durumda anne sütünüzün öğün sayısı azalacağından, öğün aralarında yeni süt yapımınız için gerekli süre de geçirilebilecektir. Altıncı aydan önce bebeğinize vereceğiniz ek besinlerin az posa bırakan, glutensiz ve püre kıvamında olması öneriyoruz. Buğday, yulaf, arpa ve çavdar gluten içen besinlerdir. Bu tahıllardan üretilen unlar, 6 aydan önce bebek beslenmesinde kullanılmamalıdır. Ekbesinlere geçiş zamanı ve verilecek besinler çocuk doktoru tarafından belirlenmelidir.

  Anne sütünün faydalarıÇeşitli çalışmalarda 6 aydan önce ek besine başlanan bebeklerde ishal, zatürree sıklığı ve buna bağlı hastaneye yatırma oranları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ülkemizde yapılan bir araştırmada da, 4 aydan önce ek besinlere başlanan bebeklerde orta kulak iltihabı ve diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında anlamlı derecede artış saptanmıştır. Ayrıca bebeklikte anne sütü ile beslenen 5–6 yaş grubu çocuklarda, şişmanlık oranı düşük, 8–18 yaşlarında IQ düzeyleri %11–30 oranında daha yüksek bulunmuştur.

  ÖnerilerÜlkemizde annelerin emzirme isteği, Avrupalı annelere göre daha yüksek olmasına rağmen, 6 aylık bebeklerde sadece anne sütü ile beslenme oranı %5 tir. Anneler sıklıkla sütlerinin azaldığı ve bebeğe yetmediği düşüncesiyle erkenden ek besinlere başlar. Çevre baskısı ve sağlık personelinin önerileri de bu duruma katkıda bulunur. Oysa bir kadın menopozda bile olsa, vücudu süt üretebilir. Emziren kadının kendisine ve yakınlarına bu bilginin verilmesi özellikle gereklidir. Sadece emziren kişinin değil, yakınlarının da süt yapımının sürekliliği konusunda pozitif düşünceler içinde olması, emzireni desteklemesi sütünün gelmesinde önemli bir etkendir. Azalmış olan anne sütünüzü arttırmak ya da emzirmenizi yeniden başlatmak için, çok iyi motive olmalısınız ve desteklenmelisiniz.
   
 2. 15 Nisan 2008
  Konu Sahibi : DreamLover
 3. Mev*Can

  Mev*Can Yeni Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  7.380
  Beğenildi:
  72
  Ödül Puanları:
  0
  canım teşekkür ederim verdiğin bilgiler için..geçen aynısını doktorumda dedi..düzenli emzirme,annenin emzirmek istemesini ve düzgün bi psikoloji ve tabii bol bol su...gerçektende doğru çoğu zaman öğlen 4 e kadar bi şey yemiyorum ve buna rağmen deli gibi sütüm oluyor..
   
 4. 15 Nisan 2008
  Konu Sahibi : DreamLover
 5. joen

  joen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  79
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Cnm verdiğin bilgiler için çok tşk ederim.
   
 6. 16 Nisan 2008
  Konu Sahibi : DreamLover
 7. Prm.Oznur

  Prm.Oznur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2008
  Mesajlar:
  763
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  EMEGİN İÇİN TEŞEKKÜRLER YALNIZ BENİM SÜTÜM MAŞALLAH ÇOOOOK FAZLA GELİYOR:nazar: 12 GÜNLÜK BEBEGİM HATTA EMERKEN FAZLA GELDİĞİ İÇİN TIKANIYOR HEP YANLARDAN AKITIYORBAZEN AÇIKTUTUYORUM MEMEYİ VE AKMASINI SAĞLIYORUM. ÇÜNKÜ DOLUNCA BUSEFER AGRI YAPIYOR. ARTIRMAK İÇİNDE ÖYLE ÖZEL BİŞEYDE YİYİP İÇMİYORUM NORMAL BESLENMEME DEVAM EDİYORUM.:teytey::nazar:
   
 8. 16 Nisan 2008
  Konu Sahibi : DreamLover
 9. DeSu

  DeSu Hayatımın baharı Sude'm Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  71
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba.ben çalışıyorum.kızım 7 aylık oldu.6 ay sadece anne sütü verdim ek gıdaya geçiş döneminde başladım işe.sabah çıkarken emziriyorum,bir de 16:00 gibi evde oluyorum.gittiğim zamanda emziriyorum gece boyunca ve hatta yanıma alıyorum saba kadar istediği zaman emiyor.yalnız sütümde belirgin bir azalma var.ne yapmalıyım.teşekkürler.
   
 10. 16 Nisan 2008
  Konu Sahibi : DreamLover
 11. DreamLover

  DreamLover Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.751
  Beğenildi:
  107
  Ödül Puanları:
  113
  cnm benim kızımda 7 aylık oldu, ama gece sabaha kadar emiyo desem abartmamış olurum herhalde
  sen çalıştığın için işyerinde sütünü sağma imkanın varsa sağmalısın ki, sütün gitmesin, biliyosun ki süt emdikçe gelir, bebeğin uzun süre emmeyince sütün geri gider
  cnm artık ek besinlere geçtik ya bu dönemde normaldir sütünün azalması