Özel hayatım hakkında

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve nanelinargile tarafından 11 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nanelinargile
 1. nanelinargile

  nanelinargile Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  378
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  108
  Söylenecek her şey söylendi, herkese çok teşekkür ederim. Şimdi kapatıyoruz konuyu, çünkü konu amacına ulaştı. Beni uzun bir düşünme, tartma ve karar verme süreci bekliyor. Bu mesajların her biri yardımcı oldu bana, inanın arkadaşımla tartışacağımız, konuşacağımız çok şey var, birlikte bir karar vereceğiz, bu konu benim için olduğu kadar onun için de zor. Sonuca gelince, her ne olursa olsun duyuracağım bu konuda emeği olan herkese. Çok sağolun.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bir haftadır kendimde değilim, içimi dökmem gerekiyor.

  2005 yılında internet aracılığıyla bir Yunan gençle tanıştım, amacımız birbirine yakın olan kültürlerimizi tanıyıp fikir alışverişinde bulunmaktı. Bir yıl içinde birbirimize olan ilgimiz aşka dönüştü. Bir çok defa ıstanbul'da buluştuk. O Türkçe öğrenmeye başladı, ben Yunanca. Evlenmeyi düşünene kadar gayet mutluyduk. O hristiyan ortodoks, ben müslüman bir ailede büyüdüm yetiştim. O dinine çok bağlı. Benim de hristiyan olmamdan çok memnun olacağını ifade etti, ben de ona müslüman olmasının beni çok mutlu edeceğini ifade ettim. 2 yıl boyunca ikimiz de birbirimize dinlerimizi anlatmak için çırpındık, ben hristiyan olmadım, o müslüman olmadı. Peki niye birbirimize dinlerimizi tanıtmaya çalıştık, çünkü sevdiğim, Allah'ın tanımadığı bir şekilde, resmi nikahla evlenmek istemedi. Dini nikahla evlenmek istedi, inançları gereği. Bir müslüman kilisede nasıl evlensin? Onun kendi dininde benim kendi dinimde kalarak evlenmemiz mümkün olmadı sözün özü. "Senin dinin senin bir hristiyanla evlenmeni yasaklıyor, benim dinim de bana bir müslüman kadınla evlenmemi yasaklıyor" dedi. Bunu kutsal kitaplarda okuduğu halde, hiç okumamış gibi resmi bir nikahla evlenip, ikimizin ahiretini ateşe atamazmış, benim bu yüzden cezalandırılmama dayanamazmış, bu konudaki acısını bana bu şekilde ifade etti. Bu dönemde yaşadığım acıyı, zaman zaman isyanımı anlatamam... Beni bu kadar sevebileceğini, aşık olacağını hiç düşünmediği için benimle internette konuşmakta bir sakınca görmemiş, zaman içinde ateş bacayı sardı ikimizde de...

  Baktık ki kavuşamıyoruz, ilişkimizi, irtibatımızı sürdürmemiz bizi dayanılmaz acılara sürüklüyor, ayrılmaya karar verdik. Defalarca ayrılma girişiminde bulunduk, ayrılmayı isteyen hep ben oldum çünkü ruh sağlığımın bozulmaya başladığını hissettim. Kendim istediğim halde aradan 2 ay, 4 ay, 6 ay geçtiğinde onu dayanamayacak kadar özlediğim için yine aradım. En son geçen Eylül'de ayrıldık, bir hafta önce benim ısrarlarımla tekrar konuşmaya başladık..

  Hayatta evlenmek ve çocuk sahibi olmak hiç önceliğim olmadı, onu çok sevdiğim için evlenmek istemiştim. Yine ağlıyorum şu anda, biz evlenemeyeceğiz, bunun mümkünatı yok ama birbirimizi çok seviyoruz. Eğer görüşmeye devam edersek ilişkimiz 6 ayda bir birbirimizi gördüğümüz, internet ve telefonla iletişime dayalı, çoğunlukla onun kendi şehrinde benim kendi şehrimde yaşadığımız bir ilişki olacak. 26 yaşındayım, mantığımın söylediği ayrı, kalbimin söylediği ayrı. Mantığımın söylediğini yaptım, dayanamadım, kalbimin söylediğini yapıyorum yine bir tuhaflık oluyor. Biraz kendimi toparlarsam eklemeler yapabilirim, burda mantığına, kalbine, ifade gücüne çok güvendiğim arkadaşlar var, ben bu işin içinden çıkamadım, özellikle benden büyük arkadaşlar, evli arkadaşlar, yurtdışında bulunmuş, yaşamış arkadaşlar lütfen bana yardım edin. Ben elimden geldiğince dışardan bakmaya çalışıyorum ama kalbimin etkisiyle çok mümkün olmuyor.

  Kalbim diyor ki hayat kısa, neyin garantisi var hayatta, mutlu olduğun şeyi yap, hayatın pişmanlıkla, onu özleyerek geçmesin. Mantığım diyor ki hayat kısa :a015:, hep Selanik'e gitmek için para biriktirip ailenin razı gelmediği bir şeyi nasıl yapacaksın? Aşk güzel, aşık olmak çok güzel ama bütün bu yıpranmalara nasıl dayanacaksın? Sonunda da birlikte bir hayat kuramayacaz ki..

  Sevgili editör arakadaşlar lütfen konuyu başka bir yere taşımayın, bu benim hayatımın meselesi. Yorum yapacak arkadaşlara da şunu söylemem gerekiyor, bu konu benim hayatta yapacağım en önemli seçimle ilgili, Türk-Yunan çekişmesine, düşmanlığına, dinler tartışmasına açık değilim. Din konusunda benim seçimim belli, onun seçimi belli, ikimiz de "Amann, değiştirmiyorsa dinini hadi bana eyvallah" diyemiyoruz, farklı din seçimleri yüzünden biraraya da gelemiyoruz. 4 yıl içinde verdiğim kararlar beni mutlu etmedi, ne yardan geçebildim ne serden. Lütfen konunun özünü kaçırmadan, yapılan yorumlara yorum yapmadan yazabilecekseniz buyrun, başımın üstünde yeriniz var. a.s.
   
  Son düzenleme: 12 Nisan 2009
 2. 11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nanelinargile
 3. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  Kalbim diyor ki hayat kısa, neyin garantisi var hayatta, mutlu olduğun şeyi yap, hayatın pişmanlıkla, onu özleyerek geçmesin. Mantığım diyor ki hayat kısa :a015:, hep Selanik'e gitmek için para biriktirip ailenin razı gelmediği bir şeyi nasıl yapacaksın? Aşk güzel, aşık olmak çok güzel ama bütün bu yıpranmalara nasıl dayanacaksın? Sonunda da birlikte bir hayat kuramayacaz ki..


  bizlerden ne istediğini yeni anladım...bunun üzerine yorumumu değiştiriyorum...

  sonu olmayan bir ilişkiye devam etmek ya da başlamak seni tahmin edeceğinden hayli fazla yıpratacaktır.

  hakkında hayırlısını diliyorum.
   
  Son düzenleme: 11 Nisan 2009
 4. 11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nanelinargile
 5. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Ağlama karanfil
  Beni de ağlatma, sil gözyaşlarını...
  Yeşerecek sevdan kutlu tohumlarla
  Körpe dudaklarda..
  Senin güzel kalbin titredikçe şaha kalkıyor duygularım,şefkatim.Aşk öyle bir kudret ve teslimiyet ki,hakikati öyle derin ki,tutuldun mu bırakmıyor,asıldıkça asılıyor yüreğine..Rabbimiz cc bile EL ELE tutuşmuş ,eşleri görünce merhameti coşarmış,sevenlerin parmakları arasından kayıp gidermiş günahları..
  Ama şu var ki Aşk ve Evlilik mefhumları kişinin dünya ve ahiret hayatını şekillendirir,herkesin dini kendine göre son derece kutsal,bazı şeylerde feragat etmenin hükmü yadsınmayacak kadar ağır,karşımda SEN varsın,seven,özleyen,hasret çeken sen..Kayıtsız kalmam mümkün değil,hele ki sevgi söz konusu oldu mu dayanamıyorum,çünkü SAMıMı olduğuna o kadar inanıyorum ki..Sözlerin harflerin buram buram aşk kokuyor..
  Şimdi sana yapma eetme unutursun elbet,Yaradanın müsade etmediği bir aşkı yaşama,elbet O senin hakkında en hayırlısını bilendir,bu zahmet merhamete ve rahmete dönüşecek desem,incitirim diye ürküyorum be dostum..
  Evlen,kapat gözlerini,duymasın kulaklrın,aidiyete ses ver desem,bu kez de Mevlanın rızasını almamaktan korkarım..
  Sabretmeye tahammulumuz yok çoğumuzun,üzülüyoruz,sıkılıyoruz,isyana kayıyor belki mazallah diller,ama bilsek El hayru fi ma vaka...Yani olan herşeyde hayır vardır,senin o arkadaşla tanışmanda da şuan bizlere danışmanda da,geçmişte de gelecekte de HAYIR var..Bu sana belki yaşamı öğretecek,ayaklarını daha sağlam basacaksın,BÜYÜYECEKSıN..

  Şirler pençe-i kahrıMdan olurken lerzan,
  Bir gözleri ahuya zebun etti felek
  ...
  Der Şair..ımkansız aşklar kalbe nakış nakış dokunuyor...
  ıki cihanda da mutlu olmanı temenni ediyorum

   
  Son düzenleme: 11 Nisan 2009
 6. 11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nanelinargile
 7. Womanizer

  Womanizer Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.739
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  sizin birleşememenizin sizce en büyük nedeni olan dinlerin farklılığından bağımsız yorum yapmak durumunda kaldığım başka bir ayrıntı var.

  anlattığınız kadarıyla mesafeden ötürü yanyana pek fazla paylaşımınız olamadığı nadir görüştüğünüz bir sevdiğiniz var.

  farzedelim ki o da müslüman ya da siz hristiyansınız nihayetinde imkansızlıktan ötürü çok da paylaşım yapamadığınız ama aşık olduğunuz sevdiğiniz için başka bir ülkeye taşınmak evlilik olsa dahi sonrasında çıkabilecek olası sorunlarla başedebilecek misiniz?

  (eğer yanlış anladığım noktalar varsa şimdiden özür dilerim)

  dinlerin ayrılığı çok hassas bir konu gerçekten
   
 8. 11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nanelinargile
 9. nanelinargile

  nanelinargile Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  378
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  108

  Bunu ben de zamanında çok düşündüm ve cevabım evet, aynı dinden olsaydık biz kesinlikle evlenirdik ve ben onun olduğu her yerde olmaya, o benim için her şeyi yapmaya hazırdı. Arkadaşımın mesleği psikolog, ben evliliğin ilk yıllarında ailemden ayrı olmayayım diye İstanbul'da çalışmak istedi, çalışma imkanlarını araştırıyorduk, aynı şekilde benim Türk bir İngilizce Öğretmeni olarak orada neler yapabileceğime bakıyorduk. Din ayrılığı, Allah korkusu bizim engelimiz oldu. İnsan, aşkla da imtihan edilirmiş meğer ama bizim için çok ağır bir imtihan bu... Allah'tan korkuyoruz ama ayrı da kalamıyoruz ki.. Bu durum insanda tuhaf sorgulamalara yol açıyor, dinleri, din felsefesini sorgulamaya başlıyorsunuz.

  Çok teşekkür ederim cevabınız için.
   
 10. 11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nanelinargile
 11. adiyef

  adiyef Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2008
  Mesajlar:
  549
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Bana onun sevgisi seninki kadar güçlü değilmiş gibi geldi.Onunla evlenemiyeceğni biliyorsun.Düşünsene hayatın boyunca hiç mi evlenmiyceksin hiç mi çocuğun olmayacak.Anlıyorum sevdiğin için kendini görüşmekten alıkoyamıyorsun ama lütfen sonunu düşün.ış işten geçtiğinde çok pişman olursun.
   
 12. 11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nanelinargile
 13. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  sen yıllarca gidip geleceksin ve bir gün sana ben evleniyorum diyecek...

  o zaman bunu kaldırabilecekmisin?

  evlenmeyeceğine söz veriyorsa ve sözünü tutacağına inanıyorsan ve tutacak olsa bile yuva kurmak evinin kadını ve anne olmak hayallerine veda edebilecekmisin?
   
 14. 11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nanelinargile
 15. okypete

  okypete Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  86.970
  Beğenildi:
  41.398
  Ödül Puanları:
  563
  nanelinargile,aşk öyle kolay kolay bulunan bir şey değil. buluncada kolay bırakılan...
  ama din olayı araya girmiş. işte her ikinizde din konusunda oldukça katısınız .dini nikah diye,diretiyorsunuz.
  yapacağın şey,onu resmi nikah için ikna etmek. kilise nikahı senin hristiyan olmanı gerektirir.bu da olmayacağına göre,sizler resmi nikahla evlenmelisiniz.
  benim annem babamın dini nikahı yoktu. resmi nikahları vardı. şimdi onlar evli sayılmıyorlarmı. bu durumda ben ne oluyorum. :nazar:
  o yüzden bu sevgiyi kaybetmemek için,onu ikna etmeye çalış.
  bana sorarsan ,benim için din,ırk ayrımı hiç olmadı. evlenirdim...
   
 16. 11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nanelinargile
 17. ben sadece çok üzüldüm. din sosyal hayatı düzenlenyen kurallar zinciridir. allah acımasız ya da adaletsiz midir? asla !
  bize dayatılan din adı altındaki gelenekler yani aslında atalar dini..
  dünyadaki en büyük en güzel şey en güçlü şey sevgi. sevginiz benlik egolarınızın önüne geçebilmeliydi bence.ne sevgiliniz din değiştirmeli ne de siz..
  durumunuza gerçekten çok üzüldüm. keşke hayatın bu gibi gereksiz engellerine takılmasaydı aşkınız..umarım herşey gönlünüzce olur..
   
 18. 11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nanelinargile
 19. nanelinargile

  nanelinargile Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  378
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  108
  Şu anda hiç soğukkanlı değilim, aklım başında değil. Yazdıklarınızı okuyorum ama hemen cevap veremeyebilirim. Çok teşekkür ederim her bir yorum için.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.