özel sağlık sigortası ile doğum

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve minnick tarafından 8 Ocak 2010 başlatılmıştır.

8 Ocak 2010
    Konu Sahibi : minnick
  1. minnick

minnick rütbesizim benn... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Kızlar eşimle artık yavaş yavaş bebiş düşünmeye başladık.Ben aslında özel sağlık sigortası yaptırmak istiyorum.Ama bu konuda hiç bir bilgim yok.Neleri kapsıyor neleri kapsamıyor.Ben istiyorum ki muayenemi doğumumu tahlillerimi testlerimi karşılasın.Sizce mantıklı mı sağlık sigortası yaptırıp sonra bebek yapmak ne dersiniz?

2. 8 Ocak 2010
  3. nevetna

nevetna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Benim bildiğim bir bekleme süresi var. Mesela şu anda iş yerimden özel sigortam var, a ile başlıyor, 5 ay dolmadan hamile kalırsan hiç birşey ödemiyorlar. Bazıları da 6 ay süre koyuyormuş. Bence hemen yaptır, çünkü daha beklemen lazım yaptırdıktan sonra.

4. 8 Ocak 2010
  5. minnick

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    o bekleme süresini biliyorum kimi 5 ay kimi 1 sene bekletiyor.5 aylık bir bekleme süresi bana yeter zaten.Çünkü biz yaz sonunda çalışmalara başlamayı düşünüyoruz bilmiyorumkismile Ama işe yarıyor mu sağlık sigortası?Birde sinir etmesinler insanı yok onu karşılamıyor bunu karşılamıyor diye.Ben rahat bir doğum gerçekleştirmek istiyorum.O halde birde onunla uğraşmak istemiyorum.

6. 8 Ocak 2010
  7. nevetna

nevetna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Bunu yaşayanlar yanıtlarsa iyi olur ben de merak ediyorum. Yalnız bir kılçık çıkaracaklarına şüphe yok. Mesela bildiğim kadarıyla Allah korusun prematüre doğsa bebek hiçbir özel sigorta onu karşılamıyor, biliyorum. Şu bebeği 2 ay kuvözde kalan sunucu anlatmıştı.

8. 8 Ocak 2010
  9. mhmt

mhmt batuhanım.... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    gerçektenn çok mantıklııı bence de saglık sigortası benim bildgim herşeyi kapsıyoo zaten sözleşme düzenlerken ona göre düzenlenio bizde eşimle düşünüoduyk bi ara saglık sigortasıı yaptırmayı eşim bayabi araştırmıştı o zman işyarın orda sigortacı var bilgi alısam yazarım canım ...

10. 8 Ocak 2010
  11. ruzgaryagmur

ruzgaryagmur Ne güzel hayat Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    canım benim özel sağlık sigortam var yaptırırken zaten birçok seçenek sunuyorlar sana. eğerki yaptırırsan çok dikkatli incele derim. benim herşeyimi karşılıyor ama fiyatıda ona göre tabiki. tüm testlerimi muayenelerimi doğumumu karşılıyacak. ama kimisi belli bir oranda karşılıyor. yatarak veya ayakta tedavi diye ayrılanlarda var. ben memnunum. ama dediğim gibi dikkatli incelersen daha iyi olur.

12. 8 Ocak 2010
  13. minnick

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Canım hangi sigorta seninki.Fiyatı ne kadar?İstediğim birkaç hastane var oralarda %100 ödeyen bir sigorta ile anlaşmak istiyorum.

14. 8 Ocak 2010
  15. duyguby

duyguby Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86

merhaba arkadaslar,
    benim özel sağlık sigortam var ve 2,5 ay sonrada doğum yapacağım.İsterseniz bahsedeyim size biraz.Öncelikle eğer devlet hastanelerinde ugrasmak istemiyorsanız yada devletle anlaşmalı olan özel hastanelerde doğum yaptığınızda vereceğiniz extra parayı özel sağlık sigortasında kullanmak istiyorsanız en doğru seçim sigorta yaptırmak.

sigorta yaptırdığınızda sadece doğum değil basınıza gelebilecek herturlu hastalığıda sigortadan karsılıyorsunuz.Ama bu tamamen sizin seçtiğiniz poliçeye bağlı.

1-öncelikle yatarak tedavi mi ve hem yatarak hem ayakta tedavi mi diye soracaklar size.Ayakta tedaviden baslayalım anlatmaya. Bu su demek.Normal muayeneye gittiğinizde bu ayakta tedavidir.Buna acilde dahil(hayati tehlike tasımayan acil durumlar ama).Nezle grip oldunuz,hamilesiniz ve kontrole gittiniz,hastalandınız testleriniz yapılacak vs gibi işlemler ayakta tedavidir.siz poliçenizde ayakta tedavide olsun diye seçmediyseniz,sigorta bunları karsılamaz.Yani ücreti neyse hepsini verirsiniz.yuzdesi falan yoktur.Ama bazı sigortalara hastaneler ayakta tedavi olmasada indirim yaparlar,anlaşmalarına göre.diyelimki muayene ücreti 140tldir.muayene oldunuz,poliçeniz ayakta tedavi kapsamıyor.normalde 140 vermeniz gerekirken,sigortanızın anlaşmasına göre sizden 80-90 alırlar.Bu her sigortada olmadığı için mutlaka anlaşma yapmadan önce sorun!!!!her zaman avantajdır cunki.

2-hem yatarak hemde ayakta tedavi nedir.Gerek hastanede yatış gerektirecek ameliyatlar,kazalar olsun,gerekse gunluk kotroller olsun tum hallerde poliçeye dahil olan hizmetlerdir.bunu seçerseniz normal muayene için gittiğinizde genelde %20sini ödersiniz muayene ücretinin.hani 140tl demiştimya size.poliçenizde ayakta tedavi kapsamı varsa 28 tl öder cıkarsınız.testlerde falanda aynıdır.yatarak ameliyat vs olursanız zaten %100 karsılar.

3-sadece yatarak tedavi anlaşması yaparsanız,hastanede kalmayla,yatmayla sonuçlanan ameliyat,mudahale,doğum.vs yada ,acil bir kazada ölüm tehlikesinde tum masraflarınızı karsılayan plandır.Doğum yapacaklar genelde bunu seçerler cunki hem daha ucuzdur ve doğumda herseyi karsılar,hemde hastalar kontrolleri genelde ssksını kullanıp yaptırıp,sadece doğum kısmı için tercih ederler.Bende bu poliçeyi seçtim.Ama doğumun mutat kotrollerini karsılamadığı için,bana biraz pahalıya patladı diğer testler.cunki ssk gecmeyen bir özel hastanede doktorum.

doğum için plan arıyorsanız sigortacınıza sunları sorun.Bekleme süresi ne kadar.Kimisinin 1 yıl,kimisin 5 ay kimisininde 6 ay olabiliyor.bunu sakın atlamayın.Ayrıca bekleme suresi sigorta tarihine göre değil,son adet tarihi ve bebeğin ultrasondaki yasına bakılarak hesaplanıyor.yanlış hesap yapıp,8 gun yuzunden poliçesini kullanamayan arkadasım olmustu benim.
    2.bir soru bebeğin durumu ne olacak.Bazı sigorta şirketi bebeği doğar doğmaz sigortaladığından doğduğunda çıkacak herturlu hastalığını karsılar.premature de olsa masraflarını karsılar.Bazılarıda doğduktan sonra 15 gun bekler sonra sigortalar.Bu 15 gun içerisinde Allah korusun hasta olursa,gecerli olmaz sigorta.erken doğumda vs masrafını siz üstlenmek zorunda kalırsınız.bunu da sigortacıya sorun mutlaka.
    3-bir önemli meselede anlaşmalı olunan kurumlar.hangi hastanelerde gecerli oldukları,anlaşmasız bir kurumda işlem yapılırsa ne olacağı vb konular.Bunlarada göz atın.
    4-son olarak yaptırdığınız poliçelerde kaza sigortası olur.Bu poliçeye bağlıyken,kaza sonucu vefat ederseniz yada sakat kalırsanız size ödenecek bir tazminat vardır.kiminin 50,000 kiminin 75,000 olur.Asla başımıza gelmez inşallah ,Allah hepimizi korusun ama bence cok önemli bir noktadır bu ayrıntı.

son sözüm sigortacınıza doğum için özellikle yaptırdığınızı söylerseniz,onlar zaten tecrubeli olduğundan,hangi masrafları karsılayan seçenekleri olduğunuda size söyleyecektir.

haa bu arada sigorta yaptırmadan önce bir hastalığınız olduğunu söylerseniz,çoğunda bu hastalıkla ilgili hastaneye giderseniz poliçeniz masrafı karsılamaz.örneğin bende baş ağrısı çok olurdu.Ama hiç teşhis koymadılar migren vs die.Sonra bi ara cok siddetli başağrıları yaşayınca hastaneye gittim.doktor bana neyin var dedi.Bende basım 2-3 senedir genelde ağrıyor ama son 3 aydır çok şiddetli ağrılar cekiyorum dedim.mr cektiler.iş ödemeye gelince surppriiiizzz,sigorta karsılamadı.neymiş ben 2-3 senedir ara sıra cektiğim başağrılarını yazmamışım poliçe satın alırken.Halbuki böyle bir soru yoktuki.
    bilinen hastalıklarımı sormuslardı.Hiç basınız ağrırmı die sormadılar.:)))
    zaten en iyisi muayeneye gittiğinde ilk defa olmus gibi yazdırmak muayene kağıdına.:))

neyse cok uzun oldu,anlamadığınız bişey olursa sorun canlarım...

16. 8 Ocak 2010
  17. minnick

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    duyguby canım çok aydınlattın beni sağolasın.
    Ben bankalara ve bu sigortacılara pek güvenemiyorum.Çünkü o sözleşmeleri öyle hazırlıyorlar ki bir yerden ucu hep sana dokunuyor sositososito
    Ben hem ayakta hemde yatarak tedavi içersin istiyorum.
    1-Mesela 5 ay bekleme süresi olan bir sigorta ile anlaştım 4 ay dolmuşken hamile kaldım.Sadece bir ayını mı ödemiyor sigorta yoksa bebekle ilgili hiç mi ödeme yapmıyor?
    2-Sigortamı yaptırdıktan 3 ay sonra bebek çalışmalarına başlamadan önce muayene olmak istiyorum mesela testler falan yapılıyor bağışıklıkla ilgili bunları ödüyormu?
    3-Diyelim bekleme süresini doldurduk baktık bir süre çocuk olmadı.Bununla ilgili yapılan testlerin ödemelerini de kapsıyor mu?
    4-Son olarak; bekleme süresini doldurdum hamile kaldım 6-7 aylık hamileyken poliçemi yenilemem lazım doğumu karşılaması için.Ozaman benim önüme yüklü bir poliçe çıkarmazlar değil mi?Hani yaptırmaya elim mahkum ya...o açıdan

18. 8 Ocak 2010
  19. nevetna

nevetna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Süper sorular cevaplarını merakla bekliyorum. 1. soruyu biliyorum sanırım. 5 ay bekleme süresi varken 4. ayda hamile kalırsan sigorta bebekle ilgili hiçbir şeyi ödemiyor 9 ay boyunca.

2. sorudaki muayene kısmı sanırım doktorunla alakalı. Doktorun muayene kağıdına geçerli bir neden yazarsa yani bir şikayetin var da testler onun için yapılıyor sanırım ödenir.

3. sanırım fertilite ile ilgili testleri de belli bir limite kadar karşılarlar.

4. bunu hiiiç bilemiyorum ve çok öenmli aslında.