özellikle Süt Içmeyen Hamileler Için Altin öneri !!!!

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve gelincikler tarafından 1 Mart 2008 başlatılmıştır.

1 Mart 2008
    Konu Sahibi : gelincikler
  1. gelincikler

gelincikler Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    İnek sütünde 117 miligram kalsiyum bulunurken, dereotunda bu oranın 208 olması,
    dereotunun sütün alternatifi olarak görülmesine neden oluyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Bölümü Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün alternatifinin dereotu olduğunu söyledi.

Adana Otizm Derneği’nin düzenlediği 'Otizm Hastalığı’nın Tedavisi ve Beslenme’ konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün kalsiyum bakımından en zengin besin olmadığını belirterek, “Dereotu sütten daha fazla kalsiyum içeriyor. İnek sütünde 117 miligram kalsiyum bulunurken, dereotunda bu oran 208’dir.

Ayrıca dereotu magnezyum ve potasyum bakımından zengin olması bakımından da kemik sağlığına daha faydalıdır” dedi. Prof. Dr. Aydın, dünyada en çok süt tüketen ülke olan ABD’de, yine dünyada en çok osteoporoz rahatsızlığının olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Aydın, çocukların ve anne- babaların kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketilmesini önerdi.

İsveç’te yapılan bir çalışmada 50- 85 yaşlarındaki menopoz sonrası kadınlarda süt tüketimi fazlalığının kırıkları azaltmadığının saptandığını kaydeden Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:

“Benzer şekilde ABD’de hemşireler üzerinde yapılan araştırmada gerek süt, gerekse süt dışı kalsiyum tüketimi fazlalığının kalça kırıklarını azaltmadığı tespit edilmiştir.

Çocuklarınızın ve kendinizin kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketin. Dereotundaki magnezyum ve kalsiyum kemik gelişimi için oldukça önemli bir mineraldir. Her memelinin sütü kendi yavrusunadır. 5- 6 milyon yıllık insanlık tarihinin sadece son 10 bin yılında insanlar başka memelilerin sütünü içmişlerdir.

Kendi annelerinin sütünü ise sadece hayatlarının ilk 2 yılında emerler, daha sonraları hiç süt tüketmezlerdi. Fosil incelemeleri, taş devri insanlarının kalın ve kırığa dirençli sağlam kemiklerinin olduğunu göstermektedir. Bu devre ait kemik örneklerinde osteoporoz yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni de o devirde insanların sütten ziyade, daha çok yeşil sebze, ot türü yiyecekler tüketmesindendir.”

Son düzenleme: 1 Mart 2008
  2. 3 Mart 2008
  3. zeyned

zeyned Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Bunu öğrendiğim çok iyi oldu ya,verdiğin bilgiler için teşekkürler..Süt içemeyen biri olarak üzülürdüm,ama dereotuna asla yok demem:)

4. 3 Mart 2008
  5. ZuZuu

ZuZuu kelebeğimm koynumda Üye

Beğenildi:
    79
    Ödül Puanları:
    153
    ay yaşasın sewindirik oldumm.. :dance:şimdiden tasası sarmıştı hamiş oluncak napıcam ben diye..yıllardır hiiiç içmemde malessef sütttt..mersi arkadaşımmm...a.s.

6. 3 Mart 2008
  7. gsy

gsy Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Ya ben de zorla süt içmeye alışmıştım 2 haftadır. Ama bence yine de ihtiyatlı olmak lazım. Basında hergün yeni bi balon çıkıyor. Belki süt üreticilerini sabote etmek için maksatlı yapılmış bir araştrırma ve tespit olabilir.

Bir de dereotunu günde kaç demet yiyeceğiz ki ihtiyacı karşılasın. 2 katı olması çok bir şey değil. Ben şimdi günde 2 büyük su bardağı süt içiyorum. 500 gram falan oluyor. Bu durumda 250 gram dereotumu yemek gerekli? Bence yine de doktorunuzu dinleyin.

Süt asla içemeyen ben bile alıştım mecbur kalınca. Bir de yarım yağlı sütleri içmeyi deneyin derim. İçimi daha kolay, aıza yapışmıyor. Yada içine biraz damla sakızı yada vanilya atın derim.

Ayrıca sütten başka kalsiyum kaynakları da var. Mesela çökelekte, kaşar peynirinde daha fazla kalsiyum var .Ya da dondurma, sütlü tatlılar vs. Dondurma deyince canım da çekti ama...

8. 3 Mart 2008
  9. kalachakra

kalachakra BERENİN ANNESİ HAVVA :)) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkürler verdiğin bilgiler için gelincikler... ama ben dereotuda yiyemiyorum :/

10. 27 Eylül 2009
  11. LazSu

LazSu olRizeliSevGüzeli:) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    dikkat dere otu hamileler yemeli mi???

Hamile Kadınlar Yememelidir:
    Dereotu çocuk düşürücü olarak ün yapmıştır. Eskiden, çocuk düşürmek için kullanılan kocakarı ilaçlarının çoğu dereotuyla hazırlanırdı. Günümüz çağdaş tıbca da bu özelliği doğrulanıyor.

Süt Yapar:
    Çocuk düşüren dereotu, öte yandan emzikli anneye de çok yararlıdır. Süt

mutlusey bunu beğendi.
  12. 27 Eylül 2009
  13. esin21

esin21 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    ben mecbur süte devam yapcam...dereotunu almanyada nerde bulim ben ya...hic görmedim marketlerde..

14. 27 Eylül 2009
  15. zeynepb

zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    146
    sutu cok seven bırı olarak sıze tavsıyem gunluk sut ıcın kızlar... bazı paket sutlerın kokusu cok sevmeme ragmen benı bıle rahatsız edıyor. bı kac markanın paket sutlerını ıcebılıyorum sadece. ama bazı bakkallarda gunluk sutler oluyor en kokusuz ve rahatsız etmeyenı o hihoyyyt

16. 29 Eylül 2009
  17. gnlcan

gnlcan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar bir tavsiyede benden KEÇıBONUZU tek bir keçiboynuzunda 3bardak süte eşdeğer kalsiyum var üstelik şişkinlik yapmıyor ve en önemlisi barsakları müthiş çalıştırıyor arkadaşlar bir de hamilelikte HURMA yı araştırın müthiş faydalarını kendiniz okuyun inanamıyacaksınız

18. 26 Temmuz 2010
  19. aysezeynep

aysezeynep Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    31
    Arkadaşım sana katılıyorum. Keçiboynuzu tozunu bir bardak süte karıştırıp içiyorum Hem sütün tadını güzelleştiriyor hem de keçiboynuzundan faydalanmış oluyorsun. Bu arada keçiboynuzu tozunu kakako kullandığın hemen her yerde kakao yerine kullanabilirsin daha sağlıklı:)

nisancan bunu beğendi.