Paget hastal- aman dikkat

Konusu 'Genel Göğüs Sağlığı ve Bakımı hk.' forumundadır ve acemiperi tarafından 22 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  22 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 1. acemiperi

  acemiperi Şükür Rabbime Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  8.651
  Beğenildi:
  520
  Ödül Puanları:
  153
  Bir kadının göğsünde bir isilik gelişti. Doktoru mamagrofisi temiz olduğu için antibiyotikle enfeksiyonu tedavi etti.

  İki kontrolden sonra isilik kötüye gitmeye başladı. Doktoru bir mamografi daha istedi. Bu sefer bir kitle görünüyordu. Biyopside hızlı büyüyen habis ur bulundu.Büyümesini geri çekmek amacıyla kemoterapi başladı, sonra mastectomy yapıldı, kemoterapi tamamlandı ve radyasyon tedavisi yapıldı.

  Şiddetli tedavinin yaklaşık dokuz ayından sonra tahliller temiz çıktı. Yaşamının bir yılının her günü onunla doldu . Sonra kanser karaciğer bölgesinde geri döndü .

  Dört kemoterapi daha aldı ve kaliteli bir hayat istediğine karar verdi, kemoterapinin daha sonradan ortaya çıkan etkisini yaşamak istemiyordu. Beş büyük ayı vardı ve son gününü en ince ayrıntısına kadar planladı. Morfine ihtiyaç duyduğu birkaç günden sonra öldü. Ve kadınlara dağıtılsın diye bu mesaji bıraktı :

  Paget Hastalığı : Bu nadir tipte bir meme kanseri ve memenin dış çeperinde, meme ucunda ve haresinde isilik gibi görünüyor, daha sonra dış kenarı kabuklu bir yara haline geliyor

  Meme kanserinden hiç şüphe duymadım ama kanserdi. Meme ucum bana hic değişik gelmiyordu fakat isilik beni rahatsiz etti, bu nedenle doktora gittim. Ara sıra kaşındı ve ağrıdı fakat bunların dışında beni rahatsiz etmedi.
  Sadece çirkin ve sıkıntı vericiydi, doktorum ve dermatolog tarafindan daha önce deri yangısı için verilen bütün kremlerle temizlenemedi . Biraz endişeli görünüyorlardı fakat kanser olabileceği konusunda beni uyarmadılar.& nbsp;
  Şimdilik, dışarıdaki pek çok kadının meme ucundaki yada çevresindeki bir isiliğin yada yaranın kanser olabileceğini bildiğini sanmıyorum. Benimki meme haresinde tek bir kırmızı sivilce olarak başladı.


  Meme ucunun Paget hastalığında problemin en büyüğü semptomların zararsız görünmesi. Çoğunlukla deri iltihabı veya enfeksiyonu olduğunu düşündürüyor, en önemli talihsizlik ortaya çıkartma ve bakımında gecikme.

  SEMPTOMLAR NELER ?
  Meme ucunda kaşıntıya ve yanmaya neden olan sürekli kırmızılık, akıntı ve kabuk bağlaması. (Benim durumumda, ben fark edene kadar çok fazla kaşıntı ve akıntı yoktu, fakat bir tarafta dış kenarda kabuk vardi.) Meme ucunda iyileşmeyen bir yara. ( Benimki meme haresi uzerinde idi. Genellikle sadece bir meme ucu etkileniyor.

  Nasıl teşhis edilir?
  Doktorunuz fiziksel olarak muayene etmeli ve iki memenin de mamografisini acil olarak çektirmenizi istemeli. Kırmızılık, akıntı ve kabuk deri iltihaplanmasına çok benziyorsa bile, eğer yara tek memenizde ise doktorunuz kanserden şüphelenmeli. Neler olduğundan emin olmak icin doktorunuz yaradan biyopsi almalı.
   
 2. 13 Aralık 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 3. Pesimist5

  Pesimist5 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  64
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bilgi için teşekkürler.. benimde sol göğsümün ucuna yapışık koyu kahverengi bi kabuk var bazen kavlıyor kendiliğinden ama sonra tekrar oluşuyor,doktora hiç gitmedim çünkü herhangi bir rahatsızlık vermedi, ama çok kötü gözüküyor, huylandım şimdi