Papağanlar nasıl konuşur

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mart 2009 başlatılmıştır.

  1 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.653
  Beğenildi:
  5.191
  Ödül Puanları:
  438
  Papağanlar nasıl konuşuyor? Papağanların konuşabildiğini sanırız birçoğumuz biliyorsunuz. İnsan sesini taklit edebilme yetisi nedeniyle papağan sevilen bir ev hayvanı. Peki ama papağanlar nasıl konuşuyor?

  Biz insanlar solunum organımızı* gırtlak ve ses tellerimizi* ağzımızı ve dilimizi kullanıyoruz konuşurken. Papağanlarda ses telleri bulunmaz* bunun yerine sesleri özel bir organla yani östaki borusuyla çıkarırlar. Kuşlarda östaki borusu soluk borusu ve bronşlardan oluşan alt gırtlak biçimindedir ve rezonans gövdesi görevini görür.

  Bronşlardan gelen hava soluk borusu üzerinden gırtlağa geliyor. Bu şekilde rezonans gövdesinin ince diyaframı titreşerek sesleri üretir. Bu mekanizma insandaki ses tellerine benzer. Fakat kuşun konuşmasında dilin de önemli bir rolü var. Kuşlar dillerinin pozisyonunu bir milimetreden bile daha az değiştirerek farklı sesler çıkartabiliyorlar.

  Bizden farklı

  Bu şekilde ortaya çıkan varyasyonlar bizim dilimizdeki A ve O kadar farklıdır. Doğada yaşayan papağanlar* hatta kargalar bile hemcinslerinin seslerini taklit ederler. Doğuştan varolan bu yetenek kuşlar arasındaki bağları güçlendirmekte. Fakat bu yetenek sayesinde istedikleri sesleri taklit edebildikleri için insan dili gibi yabancı sesleri de öğrenebiliyorlar. İnsan dilinin taklidi* kuş ve sahibini yakınlaştırmakta. En iyi konuşabilen gri papağan dışında* Ara* Kakadu ve muhabbet kuşu da gayet iyi konuşabiliyor.

  Papağanlar ve muhabbet kuşları özellikle de tek başlarına yetiştirildiklerinde konuşmayı neredeyse kendi kendilerine öğrenebilirler. Fakat uzmanlar evlerinde kuş besleyenlerin* öncelikle konuşmaya önem vermelerini doğru bulmuyorlar. Çünkü papağan ve muhabbet kuşları için yalnız kalmak pek iyi gelmiyor. Kaldı ki çift yetiştirilen kuşlar da pekala konuşmayı öğrenebiliyorlar.

  Mesela çabanızı tek bir kuşa yönlendirerek konuşmayı öğretebilirsiniz. Kuşa baskı uygulamaktansa ona konuşmayı oynayarak öğretmek hem daha eğlenceli hem de daha etkili bir yöntemdir.

  Kuşa konuşma öğretilen mekanın sessiz olması gerekiyor ve öğretilmek istenilen kelimeler yavaş yavaş ve anlaşılır bir şekilde tekrarlanmalı. Tabii birkaç sözcük öğrenen kuşlar daha sonra kısa cümleleri de ezberleyebilirler. Sürekli müzik dinleyen kuşlar elbette ki melodileri de taklit ediyorlar.
   
 2. 13 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. zemus

  zemus şöfeer Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.938
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  birde her papağan konuşmuyo veya sınırlı onun cinsini iyi bilmek ve ona göre almak lazım..
   
 4. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. cosmogirl

  cosmogirl Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2008
  Mesajlar:
  168
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  gri renkli kirmizi kuyruklu olanlar cok cabuk konusuyor
  özellikle kirmizi kyruklu olan papaganlar hemen konusuyor,
  tabi sürekli ilgilenmen lazim, cünki papaganlar ayni cocuk gibidir