Paradokslar

Konusu 'Zeka Olimpiyatları' forumundadır ve realist tarafından 15 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    15 Temmuz 2007
    Konu Sahibi : realist
  1. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148

Euplides (Kum Yığını) Paradoksu:

Euplides, hiçbir zaman bir "kum yığını" oluşturulamayacağını iddia etmiştir. Çünkü bir kum tanesi, "yığın" değildir. Yanına bir tane daha koyarsak yine yığın oluşmaz. "Kum yığını" olmayan bir şeyin yanına (veya üzerine) kum tanesi koymakla yığın elde edemeyeceğimize göre Hiçbir zaman "kum yığını" oluşturamayız.

Daha açık bir deyişle: Kabul edelim ki birer birer kum tanelerini biraraya getirelim. Hangi merhaleden sonra kumlar "yığın" oluşturur? Diyelim ki ´bir milyon´ adet kum tanesi, bir yığın oluştursun. Dokuzyüz doksandokuzbin dokuzyüz doksandokuzu "kum yığını" kabul edilmeyecek mi? Edersek "1" eksiği de yığın olmaz mı? Yani hangi aşama bizim için "yığın" anlamına gelir?

Kahvedeki süt mü yoksa sütteki kahve mi daha fazladır?

Zor Hesap Paradoksu:

İki çocuk ayrı ayrı kalem satmaktadırlar. Her ikisinin de 30´ar tane kalemi vardır. Biri, 3 kalemi 10 TL´ye; diğeri de 2 kalemi 10 TL´ye vermektedir. İlki 30 kalemden 100 TL, diğeri de 150 TL kazanır. ( Toplam 250 TL.) Ertesi gün yine 30´ar kalemle evlerinden çıkarlar. Yolda karşılaştıklarında biri diğerine der ki:

-"Gel seninle ortak olalım. 60 (30+30) kalemin 5 (2+3) tanesini 20 (10+10)TL´ye satalım. Kazandığımız parayı da paylaşırız. Basit bir hesapla 60 kalemden 240 TL kazanırlar. Yani:

5 Kalem...............20 TL ise

60 Kalem..............x TL´dir. Buradan;

x=(60.20)/5= 240 TL

Çocuklar, ayrı ayrı satış yaptıklarında toplam 250 TL kazanıyorlardı. Beraber sattıklarında neden 10 TL zarar ettiler?

2. 16 Temmuz 2007
  3. EU1

EU1 Guest

paradoks çözümü olmayan değil canım. kendi içinde çelişkili gibi görünen fakat aslında mantıklı bir açıklaması olan demek. ya da bize öyle öğretildi. iki gündür bağırıyorum bu soru eksik diye ama zahmet edipde araştırmadın. yeni üye olduğum için mi acaba bilmiyorum. neyse bu sinirim sadece bu soruyu sorana kimse üzerine alınmasın. ahanda sorunun doğrusunu yazıyorum. lütfen bilmediğiniz şeyleri yayınlamayın. bunu da hayatta aramaya kalkmazdım ama mecbur kaldım.

Bir fincan sütümüz ve bir fincan da kahvemiz var. Bir kaşık sütten alıyoruz ve kahve fincanına döküyoruz. İyice karıştırıp oradan da bir kaşık alıyoruz ve süte döküyoruz. Şimdi sorumuz geliyor:
    Kahvedeki süt mü yoksa sütteki kahve mi daha fazladır?

bunu da çok aradım. tamamen kopyala yapıştır

Euplides, hiçbir zaman bir "kum yığını" oluşturulamayacağını iddia etmiştir. Çünkü bir kum tanesi, "yığın" değildir. Yanına bir tane daha koyarsak yine yığın oluşmaz. "Kum yığını" olmayan bir şeyin yanına (veya üzerine) kum tanesi koymakla yığın elde edemeyeceğimize göre Hiçbir zaman "kum yığını" oluşturamayız.
    Daha açık bir deyişle: Kabul edelim ki birer birer kum tanelerini biraraya getirelim. Hangi merhaleden sonra kumlar "yığın" oluşturur? Diyelim ki 'bir milyon' adet kum tanesi, bir yığın oluştursun. Dokuzyüz doksandokuzbin dokuzyüz doksandokuzu "kum yığını" kabul edilmeyecek mi? Edersek "1" eksiği de yığın olmaz mı? Yani hangi aşama bizim için "yığın" anlamına gelir?

-1=1 ¿?

4. 17 Temmuz 2007
  5. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    paradoks çözümü olmayan değil canım. kendi içinde çelişkili gibi görünen fakat aslında mantıklı bir açıklaması olan demek. ya da bize öyle öğretildi. iki gündür bağırıyorum bu soru eksik diye ama zahmet edipde araştırmadın. yeni üye olduğum için mi acaba bilmiyorum. neyse bu sinirim sadece bu soruyu sorana kimse üzerine alınmasın. ahanda sorunun doğrusunu yazıyorum. lütfen bilmediğiniz şeyleri yayınlamayın. bunu da hayatta aramaya kalkmazdım ama mecbur kaldım.

Dikkat et canım,çözümü olmayan demiyorum.Cevabı olmayan diyorum.AYRICA SİNİRLENMENE DE GEREK YOK.BİZ BURADA GÜZEL ANLARI PAYLAŞMAK İÇİN VARIZ.EĞER BİR HATAMIZ VARSA DA SEVE SEVE KABUL EDERİZ.VE O HATAYI TAMİR EDERİZ. K.K'DE O KADAR ÇOK SAYFA VAR Kİ İNSAN HER ZAMAN AYNI YERE BAKINCA DİĞERLERİNİ KAÇIRIYOR.BAKMAMIŞ OLABİLİRİM.SEN DÜZELTMİŞSİN İŞTE.SAĞOL.AMA BENİM BAKTIĞIM SİTEDE SORU BÖYLE İDİ.LÜTFEN BİRAZ ANLAYIŞLI OLALIM.

Nedir Şu Paradokslar

Binlerce yıllık geçmişi olan paradokslar, insanların kafasını devamlı meşgul etmiştir. Aslında doğru gibi görülen bir önerme veya fikir, tamamen yanlış olarak çıkar karşımıza. Tam tersi de mümkündür; yıllarca yanlış zannettiğimiz olayların, fikirlerin, hesaplamaların, doğru olduğunu görmek, bizi şaşkınlığa ve hayrete düşürür. Paradoksların, yapılmış birkaç tanımını aktaralım:

'Çok mantıksız görünen, aslında çok mantıklı bir değiş'

'İki doğrunun veya yanlışın çelişkisi'

'Soyut muhakemenin sona erdiği tezat'

'Kağıt-kalem veya mantık ilüzyonu' (Galiba en güzel tanım bu!)

Paradokslar ilginçtir, eğlencelidir, öğreticidir, şaşırtıcıdır, zihni açar...
    Tarihte bilinen ilk paradoks örneklerini Epimenides vermiştir. Giritli olan Epimenides:

-'Bütün giritliler yalancıdır!' diyerek bizi çelişkiye götürür. Şöyle ki :

Eğer gerçekten giritliler yalancı ise kendisi de giritli olduğuna göre o da yalancıdır. Yani söyledikleri yalandır(mesela yukarıdaki cümlesi). Bu cümle yalan olduğuna göre doğrusu şu olmalı:

-'Bütün giritliler doğrucudur, doğru söyler.'

6. 18 Temmuz 2007
  7. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Sağol canım ama ben hiç sudoku ile uğraşmadım.Zevkli mi değil mi inan ki bilmiyorum.Zannediyorum ki bayağı zaman gerekiyor.Ayrıca yanlış anlaqmış olmamdan dolayı da özür diliyorum.Mutlu günler.

Cevabını biliyorum desem yalan.Yok mu başka farklı cevap?

3 tanesini 10ytl ye satan kişi normalde tanesini 3,33ytl den satıyor 2 tanesini 10ytl ye satan kişi tanesini 5ytl den satıyor 1 1 olarak ortalama hesap yaparsak 1(5) 1(3,33)=8,33 yapar 8,33/2=4,16 tanesi 4,16ytl ye geliyor bunlar braber satış yaptıklarında 10(2*5) 10(3,33*3)=20/5=4 tanesi 4ytl gelmektedir yani bir taneden 4,16-4,00=0,16ytl zarar etmektedirler bunu toplam zarar olarak hesaplarsak 60*0,16=9,99996 yani beraber sattıkları kalemlerden tpolam 10ytl zarar etmişlerdir sanırım açıklaması bu

Sanıyorum en doğru cevap bu.Kilitleyebilirsin Oooo!...

8. 13 Ağustos 2007
  9. yessillim

yessillim Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    108
    Aşağıdaki küçük küp büyük küpün içindemi dışındamı ?

10. 11 Ekim 2007
  11. EU1

EU1 Guest

ARKADAŞLAR BU BİR ALINTIDIR BULUN BAKALIM SİYAHMI YOKSA BEYAZMI NOKTALAR VAR..[​IMG]
    Kolay Gelsin..
    KIZLAR BU BİR ALINTIDIR
    SİZCE BU BİR ESKİMO MUDUR
    YOKSA KIZILDERİLİMİDİR..[​IMG]
    Cevap Bulunana Kadar Bekliyecek..
    KIZLAR BUDA ALINTIDIR...
    BU YUKARDAKİ ŞEKİLLER SPİRAL ŞEKİLDEMİDİR YOKSA ÇEMBERMİDİR...[​IMG]
    Cevap Bulununcaya Kadar Verilmeyecek..
    ARKADAŞLAR ALTTAKİ RENKLERİ BANA SÖYLEYEBİLİRMİSNİZ
    ANCAK RENKELRİ DİYORUM YAZILARI OKUMAYIN....[​IMG]
    ARKADAŞLAR SİZCE RESİMDEKİ ÇİZGİLER PARALELMİ YOKSA BÜKÜK BİR ŞEKİLDEMİ...[​IMG]
    ALINTIDIR
    Cevap Bulununcaya Kadar Söylenmeyecek
    ARKADAŞLAR ORTADAKİ SİYAH NOKTAYA BAKIN VE DİKKATLİCE O SİYAH NOKTAYA DOĞRU BAŞINIZI İLERİ GERİ YAPIN BAKIN NE GÖRÜCEKSİNİZ...
    BU BİR ALINTIDIR...
    (C)NİN DOĞRU SU (A) MIDIR YOKSA (B)MİDİR
    ALINTIDIR
    Kolay Gelsinnn
    KIZLAR YUKARDAKİ ASKER NERDE DURUYOR ARKASINDAKİ DUVARDAMI YOKSA ÖNÜNDEKİ DUVARDAMI DİKKATLİ BAKIN [​IMG]
    ALINTIDIR

KIZLAR ALTTAKİ RESİMDE KAÇ TANE SİLİNDİR VAR BULUN BAKALIM....

ALINTIDIR.............

12. 12 Ocak 2008
  13. AttaQue

AttaQue Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Müfettiş paradoxu;

Bir işyerini, önümüzdeki on gün içinde vergi müfettişleri denetlemeye gelecektir. Müfettişler, mantık oyunlarını sevdikleri için işyeri yetkilisine telefon açarlar ve:

-"Hangi gün geleceğimizi, o günün sabahında tahmin edebilirseniz, denetimden kurtulacaksınız" derler.
    Defterleri denetimden geçemeyecek kadar karışık olan işyerinin yetkilisi, biraz düşünür ve müfettişlere:

-"Galiba bu denetimi yapamayacaksınız efendim. Çünkü buraya geleceğiniz günü çok kolay tahmin edebilirim. Şöyleki:
    Denetimi, onunucu ve sonuncu güne bırakmazsınız. Çünkü ben ilk dokuz gün gelmediğiniz takdirde onuncu gün geleceğinizi hemen bilirim. Dokuzuncu gün de gelmezsiniz. Çünkü ilk sekiz gün içinde gelmezseniz, dokuzuncu gün geleceğiniz açıkça belli olur. (Onuncu gün gelmeyeceğinizi az önce ispatlamıştım). Onuncu ve dokuzuncu gün gelemeyeceğinize göre denetimi, sekizinci güne de bırakamazsınız. Çünkü ilk yedi gün içinde gelmediğiniz takdirde sekizinci gün geleceğinizi hemen anlarım...

Yetkili, mantık oyunlarına müfettişlerden daha meraklıymış..

14. 12 Ocak 2008
  15. AttaQue

AttaQue Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Renklerin Karışımı:

Renklerin karışımını iki şekilde gerçekleştirebiliriz.

a) Madde (meselâ boya) olarak,
    b) Işık olarak.

Aşağıdaki ilk şekilde renkler, madde olarak karıştırılmıştır. Kesişimlerinde diğer renkler de
    görülmektedir. Tüm renklerin kesişiminden de "SİYAH" elde edilir.
    İkinci şekilde de ışık olarak karışım yapılmıştır. Burada da tüm renklerin karışımı "BEYAZ"ı verir.
    (Gökkuşağında veya prizmada olduğu gibi)

16. 12 Ocak 2008
  17. AttaQue

AttaQue Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    İkizler:

Fizikte en önemli paradokslardan biride ikizler paradoksudur.

Buna göre ikiz olan kardeşlerden biri ışık hızı ile uzaya fırlatılsa ve 50 sene sonra dünyaya tekrar
    gelse dünyada kalan ikizin yaşı "x+50", uzaydan gelenin yaşı ise "x+50>gelen" olacaktır. Yani biri yaşlı
    biri genç ama bir çok bilim çevresi zamanda böyle bir yolculuğun ışık hızına dahi çıkılsa mümkün
    olmayacağını iddia eder. Çünkü eğer böyle olsa idi ışık sürekli geçmişe yol alır. Evrende sürekli yer
    değiştirmeyen ışık bütün evreni aydınlatırdı.Fakat atmosferimize çarpan mezonların 1sn lık anı, 10
    dk gibi geçirdikleri ispatlanmıştır"

18. 12 Ocak 2008
  19. AttaQue

AttaQue Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Berber Paradoksu:

Klasik paradokslardan biri daha:

Bir berber, bulunduğu köydeki erkeklerden, yalnızca kendi kendini traş edemeyen erkekleri traş ediyor. Berberi kim traş edecek?
    Kendi kendine traş olsa; kendisini traş edebildiği için tanıma ters düşecek. Başkası traş etse; o kişi kendi kendine de traş olabiliyor demektir. (bkz Russel Paradoksu)

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.