Paranoid Kişilik Bozukluğu

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Kuzey tarafından 16 Kasım 2008 başlatılmıştır.

16 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Kuzey
  1. Kuzey

Kuzey Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Paranoid Kişilik Bozukluğu

Genel özellikleri: Başlıca özelliği başkalarının davranışlarını kötü niyetli olarak yorumlayıp sürekli bir güvensizlik ve kuşkuculuk gösterme örüntüsüdür. Genel toplumda yaygınlığı %0.5-2.5 arasındadır. Kronik şizofreni akrabalarında daha yaygındır. Strese tepki olarak çok kısa süren psikotik epizodlar yaşayabilirler (saatler süren). Şizofreni veya sanrısal bozukluğun öncesinde görülebilir.

Tanı:

Paranoid kişilik bozukluğu, DSM-IV tanı ölçütleri

A. Aşağıdakilerden en az dördünün olması ile belirli, genç erişkinlik dönemimde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan, başkalarının davranışlarını kötü niyetli olarak yorumlayıp sürekli bir güvensizlik ve kuşkuculuk gösterme.

1. Yeterli bir temele dayanmadan başkalarının kendisini sömürdüğünden, aldattığından veya kendine zarar verdiğinden kuşkulanır.

2. Dostlarının veya iş arkadaşlarının kendine olan bağlılığı veya güvenirliği üzerine yersiz kuşkuları vardır.

3. Söylediklerinin kendisine karşı kötü niyetle kullanılacağından yersiz korkuları olduğundan başkalarına sır vermek istemez.

4. Sıradan sözlerden, olaylardan aşağılandığı veya kendisine gözdağı verildiği şeklinde anlamlar çıkarır.

5. Sürekli kin besler.

6. Karakterine ve itibarına saldırıldığı yargısını taşır ve öfke ve karşı saldırıda bulunur.

7. Haksız yere eşinin sadakatsızlığı ile ilgili kuşkulara kapılır.

B. Şizofreninin, psikotik özellikler gösteren bir duygudurum bozukluğunun veya başka bir psikotik bozukluğun gidişi sırasında ortaya çıkmamaktadır ve genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.

Alintidir...

2. 16 Kasım 2008
  3. CASMXIXN

CASMXIXN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    kişiler üzerinde bu teşhisi koymak tabiki bize düşmez ama çevremde bu nitelikleri tanıyan birkaç kişi var ve netten çok okudum bu konuyla ilgili yazılar güzel bilgiler emeğine sağlık=)

4. 27 Kasım 2008
  5. cedrina

cedrina Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    aynı sorunla geçen sene karşılaştım tedavi gördüm,fakat iyileştiğimi sanarak tedavimi bıraktım.2 aydır aynı sorunla kraşıkarşıya olduğumu düşünüyorum.ama dr a da gitmek istemiyorum.allahım kimselere vermesin gerçekten çok zor.aklıma takılan sorular beni yiyip bitiriyor sanki.

6. 7 Aralık 2008
  7. elifince

elifince Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ya bendede var galiba ne yapılmalı bilmiyorum
    tam eminde değilim aslında

8. 9 Aralık 2008
  9. sinem_06

sinem_06 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    90
    Ödül Puanları:
    108
    Bunun tam anlamıyla aynısını yasıyan bırı var tanıdıgım ıs yerı arkadasım artık arkadasım bıle dıyemıyorum benı de bıtırdı
    ondekı masadakı arkadasın yanına oturuyorum bana tavır yapıyor benım hakkımda ne konustun dıye
    elımı kaldırıyorum nıye elını kaldırdın dıye kuruyor sureklı
    moralım bozuk oluyor kımseyle konusmak ıstemıyorum bırı benım hakkımda bısı mı dedı sana nıye konusmuyorsun dıyor
    mutlu oluyorum benden bısı saklıyorsun bırı var hayatında bana anlatmıyorsun dıyor ve darılıyor
    Artık cıldırma noktasındayım delırecegım belkı de delırdım
    Masa arkadasım dıye sustum ama nereye kadar su an konusmuyoruz degısık davranıslar sergılıyor
    Plıkılınıge muayene olacak tel numarası ıstedıler kayıt ıcın tel numarası vermedı belkı benı ısletırler dıye boyle bı sacmalık olabılır mı
    bıktım

10. 22 Ocak 2009
  11. EU1

EU1 Guest

aman sanırım bende de var ne yapmalıyım
    kızlar yenı keşfettim sürekli hakkımda kötü konuşuluyormuş gb
    geliyr bazen yok cnm onlar neden kto konuşsun falan oluyorum güvenmiyorum kimseye sırrı mı veremiyorum benı kötü görcekler diye gb..................

12. 7 Şubat 2009
  13. bloodrayne__

bloodrayne__ Guest

kızlar benim sorunum daha kötü.ben böyle biri değilim ve olamam,hatta tüm maddelerin tam aksiyim.ama erkek arkadaşım benim abartıp rahat,cesaretli,detaylara takılmayan bir insan olduğumu gördükçe,bana bakış açısı değişti ve sürekli beni eleştirmeye başladı.benim takmamam ve iyi niyetim mi onu bu hale getirdi bilmiyorum ama birilerinin,arkadaşlarımın,işyerimdekilerin,çevremin vs her dediğini her lafını her sorusunu benim üzerimde şekillendimeye başladı..yok bana laf sokulmuş,yok bana asılınmış,yok gizliden terbiyesizlik yapılmaya çalışılmış,daha neler neler bi sürü saçmalık..
    önceden saçmalık olarak görüyordum ama o kadar çok söyledi,o kadar eleştirdi,ve o kadar inatlaştıki,ben de paranoyak gibi oldum..napıcam yaa offff

14. 8 Şubat 2009
  15. gonul1977

gonul1977 Guest

Benim de nişanlım sanırım bu rahatsızlığı taşıyor, en ufak bir tartışma olsa aramızda "başka birisimi var" "bi umudunmu var" vss.. maillerimi okuyor telf larıma bakıyor, filme gitsek orda sen neden ağlıyorsun bişeymi aklına geldi kimi düşündün vss.. off ama sanırım artık pes ettimm..

16. 17 Nisan 2009
  17. Papato

Papato hiyerarşi değil hıyararşi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Ben bu psiokolji forumuna hiç girmesemiydim ne :)) aşağılık kopmleksim mi çıkmadı paranoid bozukluğum mu :))) Ne yapsam acep.

18. 22 Nisan 2009
  19. keryneia

keryneia Hera Üye

Beğenildi:
    4.396
    Ödül Puanları:
    163
    Oyle bi dunyada yasiyoruzki, bence herkes paranoid:lepi:

Kendimizi baska turlude koruyamiyacagimizi dusunuyorum.. bu yuzden bence abartilmadigi surece herkeste kendini koruma mekanizmasi vardir.. ama bu gece uykularina kadar giriyorsa evet bu bayagi rahatsizlik verici bi duruma gelmistir ve bence tedavi gorulmesi gerekir bu noktadan sonra.