Parfüm Nasil Kullanilmali ???

Konusu 'Kadın Parfümleri' forumundadır ve Ardayasbu tarafından 29 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  29 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Ardayasbu
 1. Ardayasbu

  Ardayasbu ARDA & ADA ÜZGÜN Pro Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.901
  Beğenildi:
  66
  Ödül Puanları:
  153
  [Parfüm kullanımının ilk şartı, cildin tüm kokulardan arınmış yani temiz olmasıdır. Parfümünüzün daha kalıcı olmasını istiyorsanız duş veya banyo sonrasında sürün: gözeneklerin açık olması cildin kokuyu daha iyi emip tutmasını sağlar. Banyo sırasında parfümünüzün yan ürünlerini kullanmak da kokuyu katlayacaktır.

  Cilt tipi de parfümün kalıcılığıyla yakından ilgilidir. Yağlı ciltlerde parfümler daha kalıcıdır. Bu durumda cildiniz kuruysa daha fazla parfüm sürmeniz gerekir.

  Cildin asit oranı da parfümün kalıcılığını etkiler:
  » Asitli ciltlerde ağaçsı ve baharatlı kokular daha kalıcıdır.
  » Asit oranı az ciltler (hassas ve kuru) ise çiçeksi kokuları daha iyi tutar.
  Sıcak günlerde daha hafif parfümler kullanın. Parfümün kokusu sıcak ve nemde daha kuvvetlenir. O halde, daha baskın ve egzotik olanları sonbahar ve kışın, hafif olanları ise yaz aylarında kullanın.

  Peki, sabah, öğle, akşam aynı şekilde mi parfümlenmek gerekir?
  Kesinlikle hayır. Parfümlendiğiniz anda etrafınızda yaklaşık 3 metre çapında bir koku çemberi oluşturursunuz. Bu nedenle bulunduğunuz ortamlar ve günün bölümlerini göz önüne alarak parfüm konsantrasyonlarıyla ve koku aileleriyle oynamanız gerekir. Nasıl mı? İşte püf noktaları:

  Gündüz:
  Sabahın erken saatinde otobüste, metroda veya iş yerinde insanları rahatsız etmemek gerekir. Metro, otobüs gibi toplu taşım araçlarında, parfüm kokusu, hoş olmayan sonuçlar doğurabilir; örneğin, migreni tahrik edebilir, mide bulantısı, baş dönmesine neden olabilir. Sabah parfüm sürmek konusunda kararsız kalan ama iyi kokmayı da isteyenler için ideal olan, eau de cologne, eau de toilette ya da deodorant, krem gibi bir yan ürünle parfümlenmektir.

  Eğer sabahları parfüm sürmeyince kendini çıplak hisseden gerçek bir parfüm tutkunu iseniz, meyve koku ailesinden bir parfüm tercih edin.

  Öğleden sonra: Öğleden sonra kullanılan parfümler her yere ulaşabilen, hayatın tatlılığını yansıtan parfümler olmalı. Çiçek veya meyve ailesine ait iyi yayılan ama ağır olmayan kokular seçin. İki ayrı parfüm kullanıyorsanız öğleden sonra daha vurgulu olanını tercih edin. Aynı parfümü kullanıyorsanız sabah eau de toilette, öğleden sonra eau de parfum kullanın.

  Gece:
  Parfüm özünün kullanılacağı tek zamandır. Ya şimdi, ya hiçbir zaman! Parfüm özleri saatler boyunca vücutta kalır, adeta ikinci deriniz olur. Koku aileleri içinde gece kullanıma en uygun olanlar, şık kıyafetlerle uyum sağlayan, iştahlı notalar içeren, gizemli, ipekli ve ağır kumaşlarla uyumlu olan şipre ve oryantal koku ailesine ait parfümlerdir.

  [/COLOR][/COLOR]

  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 29 Haziran 2008
 2. 29 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Ardayasbu
 3. Ardayasbu

  Ardayasbu ARDA & ADA ÜZGÜN Pro Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.901
  Beğenildi:
  66
  Ödül Puanları:
  153
  Bir parfümün kokusunu yayma aşamalarına not denir. Parfümler üst not, orta not ve alt not olarak 3 aşamada kokularını yayar.  Üst not: Tepe veya baş notu da denir. Parfümü sıktığınızda aldığınız ilk kokudur. En uçucu esanslardan oluşur. Kokusu 2 ila 15 dakika içinde kaybolur.
  Orta not: Kalp notu da denir. Parfümün "tema"sını belirleyen kısmıdır. Kokunun cilde yerleşmesiyle belirginleşir. Orta notun kalıcılığı genellikle 15-30 dakika kadardır.
  Alt not: Dip not da denir. Parfümün gerçek kişiliğini, kalıcılığını ve başarısını belirleyen kısımdır. Kalıcılığı kullandığınız parfümün konsantrasyonuna göre değişir (yaklaşık 6-8 saat). Parfümü sıktıktan 30 dakika sonra dip notayı duymaya başlarız.

  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 29 Haziran 2008
 4. 29 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Ardayasbu
 5. Ardayasbu

  Ardayasbu ARDA & ADA ÜZGÜN Pro Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.901
  Beğenildi:
  66
  Ödül Puanları:
  153
  Parfümler alkolün saflığına, öz yağların yoğunluklarına ve karışımlarını oluşturan notaların dağılımlarına göre konsantrasyon türlerine ayrılır. Konsantrasyonlar parfümün yayılımını, etkisini ve kalıcılığını belirleyen unsurlardır.

  En fazla kullanılan 3 konsantrasyon, "Parfum", "Eau de Parfum" ve "Eau de Toilette"tir. Bunların yanı sıra, "Eau Fraîche", "Eau de Cologne" ve yan ürünler olarak adlandırılan deodorant, sabun, vücut kremi, vücut pudrası, duş jeli serileri tamamlayan diğer konsantrasyonlardır.


  Parfüm (öz) Parfümün özünü oluşturur. Parfüm yaratıcısının üzerinde çalıştığı kokunun kaynağıdır. Konsantrasyonlar arasında kokusu en kalıcı olandır. Rötuşsuz (yenilemeden) 4 ila 6 saat arasında kalıcıdır. Dikkat! Parfüm özleri oldukça yağlıdır; giysilerinizde leke bırakabilir.
  Konsantrasyon dağılımı
  Öz yağlar: %15 ila %30
  Alkol saflık oranı: %96
  Notaların dağılımları: %20 üst nota, %30 orta nota, %50 alt nota


  Eau de parfum
  Parfüm özüne çok yakındır. Parfüme oranla daha az kalıcıdır.

  Konsantrasyon dağılımı
  Öz yağlar: %10 ila %20
  Alkol saflık oranı: %90
  Notaların dağılımları: %40 üst nota, %30 orta nota, %30 alt nota
  Eau de toilette:En hafif koku türüdür; fazla kalıcı değildir. Öz yağlar ile alkol saflığı açısından en düşük konsantrasyona sahiptir.

  Konsantrasyon dağılımı
  Öz yağlar: %4 ila %15
  Alkol saflık oranı: %80
  Notaların dağılımları: %50 üst nota, %30 orta nota, %20 alt nota  Bir seride bulunan parfum, Eau de parfum ve Eau de toilette aynı kompozisyona sahip olmayabilir. Parfüm yaratıcısı konsantrasyonlara hafiflik kazandırabilmek için, "parfum" içinde bulunan çok etkili bir notayı "eau de toilette"te kullanmayabilir.

  Parfümlerin yan ürünleri ile parfümlenmek de mümkündür​


  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 29 Haziran 2008
 6. 29 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Ardayasbu
 7. Ardayasbu

  Ardayasbu ARDA & ADA ÜZGÜN Pro Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.901
  Beğenildi:
  66
  Ödül Puanları:
  153
  Aynı anda en fazla 3 koku deneyin. Daha fazla denerseniz burnunuz farkı algılama kapasitesini kaybedecektir. Yanılıp sonradan beğenmeyeceğiniz bir kokuyu satın alabilirsiniz.

  Parfüm hakkında şişeden koklayarak karar vermeyin. Parfümün kokusu vücut kimyanızla temas edince ortaya çıkar. Bileğinizin içine küçük bir miktar sürün ve bir süre bekledikten sonra koklayın.

  Parfüm satın almadan önce kokunun oturması için en az 10 dakika bekleyin. Bu sürede alkol buharlaşacak, parfümün vücudunuzun kimyasıyla uyumu tamamlanacak ve gerçek kokusu ve etkisi ortaya çıkacaktır.

  Başkasında beğendiğiniz bir parfümü vücudunuzda denemeden alma yanılgısına düşmeyin. Her insanın ten kimyası farklıdır.

  Koku duyunuz günün ilerleyen saatlerinde keskinleşir. Parfüm almak için akşamüstlerini tercih edin.  Seçim yaparken kendi vücut kokunuzu tamamlayan kokuları tercih edin.

  Yıl boyu tek kokuya bağımlı kalmayın: ısı farkları kokuların yoğunluğunu etkileyebilir.  alıntı
   
  Son düzenleme: 29 Haziran 2008
 8. 29 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Ardayasbu
 9. Ardayasbu

  Ardayasbu ARDA & ADA ÜZGÜN Pro Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.901
  Beğenildi:
  66
  Ödül Puanları:
  153
  Eğer her gün aynı parfümü kullanıyorsanız,
  onu saklamak pek de zor değil. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, kullandıktan sonra ağzını sıkıca kapamanız ve herhangi bir sıcak kaynağının yanına koymamanız.


  » Bir kaç parfümü birden kullanıyorsanız,
  küçük şişeleri tercih edin. Parfümünüzü kuru ve temiz havalı bir yerde muhafaza edin. Sıcak ve güneş parfümün bozulmasına neden olur.


  Spreyli ambalajlar parfümü daha iyi korur.
  Spreysiz şişeler kullanım sırasında havayla temas eder,
  bu da parfümün bozulmasını hızlandırır.


  ALINTIDIR.