Parfümünüzle Ruh Halinizi Yansıtın

Konusu 'Kadın Parfümleri' forumundadır ve kardelen18 tarafından 29 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  29 Eylül 2007
  Konu Sahibi : kardelen18
 1. kardelen18

  kardelen18 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  7.729
  Beğenildi:
  361
  Ödül Puanları:
  153
  Parfümünüzle Ruh Halinizi Yansıtın

  Güzel bir koku sürünce, kendimizi genel olarak daha etkileyici ve tamamlanmış hissederiz. Bu çok hoş bir duygudur. Seçtiğimiz parfümler kişiliğimizin bir parçası gibidir.

  Kimi zaman ekşi kimi zamanda tatlı kokular süreriz. Bazen çiçeksi, pudramsı, otsu veya baharatlı kokuları tercih ederiz. Kışkırtıcı ya da masum etki bırakacak şekilde kokmak istediğimiz de olur.

  Yani her dönem kendimizi başka bir kokuyla özdeşleştiririz. Kokular hiç kuşkusuz, güçlü bir iletişim sağlarlar. İçimizde kokularla uyanan anılar ve ne zaman, nasıl olmak istediğimizi bilen, bizi yönlendiren, şekillendiren bir koku hafızası vardır. Kokular, alfabesi ve sözcükleri olmayan evrensel bir dil gibidir.

  * Kendiniz için: Kokuların insan üzerindeki etkileri tarihin en eski dönemlerinden beri biliniyor. Farklı kokular tutkuları canlandırır, hayal gücünü etkiler, yaratıcılığı harekete geçirir, coşku ve istekleri uyandırır veya korku, heyecan gibi taşınması zor duyguları yatıştırır.

  Sürdüğümüz kokulara bağlı olarak kendimizi daha huzurlu, daha nostaljik veya daha enerjik hissediyoruz. Kokularla konsantrasyonumuzu güçlendirmemiz de mümkündür. Eğer istersek kokumuzla mesafeli ya da davetkar da olabiliriz.

  İLAÇLARDAN DAHA HIZLI
  * Beynimize giden en kısa yol burnumuzdan geçer: Kokular, son derece etkili uyaranlardır. Burundan alınan, ağızdan içilen ya da enjeksiyonla direk kana karıştırılan ilaçlardan çok daha hızlı etkisini gösterir.

  * Size en uygun esansı nasıl seçersiniz? Eskiden sarışınlar için ferah, yeşil ya da meyveli bir koku, esmerler içinse baharatlı olanlar uygun görülürdü. Günümüzde bu bakış açısı ise oldukça değişti. Ben bugün bundan bir adım daha ileri giderek; "Süreceğiniz parfümü o günkü ruh halinize ve ihtiyacınıza uygun olarak seçin" diyorum. Parfümlerin ana maddeleri aşağı yukarı bellidir. Çeşitli markalar, armuttan Hindistan cevizine, mandalinadan tarçın ve kekiğe kadar tüm bitki, yaprak, ağaç kabukları, meyve ve otlardan yararlanıyorlar. Yani birkaç çeşit parfüm edinirseniz, kendinize gün boyunca etkili olacak bir aroma terapi yapabilirsiniz.

  * Farklı kokularla farklı duygular yaratın

  * Tatlı kokular: Genel olarak çalkantılı duyguları yatıştırırlar. Güven duygusunu yükselterek günün sürprizlerini hoşgörü ile karşılamanızı sağlarlar.

  CANLILIĞI ARTIRIR
  * Çiçek kokuları, gösterişsiz olmalarına rağmen, hafif iç gıdıklayıcı, zarif, tatlı, kadınsı duyguları açığa çıkarırlar. Örneğin; papatya rahatlatıcıdır, gül sevecenliği ve iletişimi destekler, sardunya kokusu ise endişeleri dağıtır. Yasemin ise daha farklıdır. Duyarlığımızı arttırır, derin düşünmemizi ve başkalarıyla sıcak bir iletişim kurmamızı sağlar. Aynı zamanda afrodizyak etkisi vardır. Manolya, size çarpıcı bir izlenim verir. Amber, insanları derinden kavrar. Misk, güçlü kadınları simgeleyen bir kokudur.

  * Lavantanın, erkekler üzerinde cinsel gücü uyaran bir etkisi vardır. Hem de ferahlık ve temizlik duygusunu destekler* Günlük, tütsü olarak kullanılan bir ağaçtır. Üzerimize sinen olumsuz enerjiyi arındırır, zihinsel berraklık ve huzur sağlar.

  * Fesleğen: Konsantrasyon güçlüğü çektiğimiz, alıngan ya da kararsız olduğumuz dönemlerde bizi toparlar.

  * Turunçgiller yani limon, portakal, greyfrut ve mandalina gibi meyvelerin kokuları, moralimizi yükseltir, mutluluk ve canlılığımızı artırır. Kafamız karışıksa da bu kokular ilaç gibi gelir.

  * Çam, ardıç ve sedir ağaçları, yorgun zihinleri güçlendirip canlandırır. Bu kokular kötü düşüncelerin dağılmasına, kendimizi daha cesur ve enerjik hissetmemize yardımcı olur.

  * Sandal ve Patchouli: Uzak Doğu kökenli olan bu kokular, düş gücümüzü, içgüdülerimizi ve cinsel çekimi artırırlar. Aynı zamanda depresif duyguları giderirler.

  Peki siz ne tarz parfümler kullanıyorsunuz?