Paris Genel Bilgi

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Fransa' forumundadır ve nevbahar tarafından 23 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nevbahar
 1. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış (bilinen) olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir (kent) olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve "Işık Şehir" (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır (bilinmektedir.)

  2004 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.153.600 kişi olduğu INSEE (Institut national de la statistique et des études économiques - Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü) tarafından tahmin edilmektedir. [1] 20. yy.'da şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 2007'da 12,1 milyonluk nüfusa ulaşmıştır. [2]. Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca:« Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ'da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarları"nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yy.'da Attila'yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève'dir.  Paris adını Galya halklarından Parisiilerden almaktadır. "Paris" aslında Romalıların "Lutetia" yerine kullandıkları "Civitas Parisiorum" (Parisiilerin şehri) adının zamanla değişmesi sonucu oluşmuştur. Paris aynı zamanda şehrin etrafındaki yöreye de ("Parisis") verilen isim olmuştur. Cormeilles-en-Parisis ve Fontenay-en-Parisis gibi şehirlerin isimlerinde buna rastlanır.

  Bu adın kaynağı tam olarak bilinememektadir. Paris bölgesinde çokça bulunan taş ocaklarına istinaden Galce "kwar" (taş ocağı) kelimesinden geliyor olabilir. Başka etimolojilerde önerilmiştir. Pierre Hubac ve Cheikh Anta Diop'a göre, Parisiilerin adı Mısır tanrıçası İsis'ten gelmektedir çünkü Paris bölgesinde İsis'e adanmış birçok tapınak ya da Eski Mısır dilinde "per Isis" bulunmaktaydı. Bir efsane de Paris adını dalgalar altında kalıp denize batan efsanevi Ys şehriyle birlikte anar. Maurice Druon "Paris de César à Saint Louis" (Sezar'dan St.Louis'ye kadar Paris) adlı kitabında Paris adının Galce "par" (gemi) sözcüğünden geldiğini iddia eder. Şekli gemiye benzeyen, su üzerine kurulmuş, geçimini suya borçlu olan ve ismini de belki sudan almış olan bir şehir. Bir ada olan Lutèce'in refahı "gemiciler" tarafından sağlanıyordu ve bu gemicilerin sembolü olan gemi de şehir armasını oluşturmuştur.


   
 2. 20 Şubat 2008
  Konu Sahibi : nevbahar
 3. vesperr

  vesperr Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhabalar paris de remergent markasını satan bir yer varmı acaba? yardımcı olursanz sevinirm cilt bakım krem markası bu .
   
 4. 30 Mart 2008
  Konu Sahibi : nevbahar
 5. gulseren4434

  gulseren4434 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.332
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  merhaba arkadaşlar ben ve eşim temelli fransaya gitmek istiyoruz ama nasıl bilmiyoruz birde oradaki şartlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim....
   
 6. 24 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : nevbahar
 7. 1949

  1949 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba. Bende Pariste yaşamayı çok arzu edenlerdenim.Tabi zorluklarını ancak yaşayanlar bilebilir.Ben sadece turistik amaçlı gidebilmiştim.Yinede hep Paris diyorum.Hoşçakalın.
   
 8. 21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : nevbahar
 9. yarali_yurek

  yarali_yurek Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2007
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba eger isiniz gucunuz varsa hic tavsiye etmem ama gezmek icin olabilir cunku heryerin bir zorlugu var :1no2::1no2:
   
 10. 13 Ocak 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 11. esinden

  esinden Guest

  bende tavsiye etmem ekonomik darbogazda degil turkiyede gayet keyfindeyse yeriniz hicccc denemeyin bile.. tatilden tatile ...
   
 12. 1 Aralık 2010
  Konu Sahibi : nevbahar
 13. julyetx

  julyetx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Çok mu pahalı ? :KK5: