Parmak çıtlatmak

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve melankoli tarafından 2 Ocak 2009 başlatılmıştır.

2 Ocak 2009
    Konu Sahibi : melankoli
  1. melankoli

melankoli Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bu konu açıldımı bilmiyorum aradım ama bulamadım

Bazı insanlar her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız. En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir.
    Bu tip eklem yerlerinde, meselâ, parmaklarınızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı vardır. Bu sıvının içinde erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur.

Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. içindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya baslar. iste kulağımıza gelenler bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genlesir ve eklem yerinin hareket kabiliyetini arttırır. şüphesiz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sinirlidir.
    Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgeninide çekmiş olsanız, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 arttırır. Ayni parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır. Tüm bu açıklamalar, deneylerle ispatlanmasına rağmen, yine de bu kadar küçük gazin, bu kadar büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hâlâ anlaşılmış değildir. Bu sorunun tatmin edici bir cevabi da henüz yoktur.

Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor.ikinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor.

Parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı midir?

Sürekli olarak bunu yapanlarda ve bunu alışkanlık haline getirenlerde, eklemler etrafındaki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısı ile elin kavrama gücü azalmaktadır

ALINTIDIR

2. 2 Ocak 2009
  3. Daxgx Çiçexgxim

Daxgx Çiçexgxim hayat gezince güzel:: Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    Paylaşımın için teşekkür ederim.benim oğlumda sürekli parmaklarını çıtlatır vaz geçiremiyoruz.eminim bu yazıyı okuyunca vaz geçecektir..

4. 2 Ocak 2009
  5. tatlicadiarzu

tatlicadiarzu O Bir Dadas Pro Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    ara ara bende yapiyodum bidaha yapmicam söz:1shok:

6. 2 Ocak 2009
  7. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    ben de bırakmak istesem de bırakamıyorum malesef.azaltıyorum sadece.
    parmaklarımda şekil bozukluğu oldu.ve de parmaklarım soğuğa karşı aşırı hassaslaştı.soğuk suyla bulaşık yıkasam ağrıdan duramıyorum.çok sızlıyor.
    hiç kimseye tavsiye etmem.mümkünse alışmayın.

8. 2 Ocak 2009
  9. m3rc3m

m3rc3m {E3} Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    arada bir tıklatıyorum ama tıklatmıycam artık. çok zararlıymış :1shok:

10. 2 Ocak 2009
  11. Zeynocan

Zeynocan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    110
    Ödül Puanları:
    113
    kışın daha çok çıtlatası geliyor insanın. yanılmıyorsam. ben yazın pek aramıyorum ama soğuk günlerde dayanamıyorum :KK43: