Parmak Çıtlatmanın Zararları

Konusu 'Ortopedi' forumundadır ve EU3 tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  29 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EU3
 1. EU3

  EU3 Guest

  Kimi insanlar, her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buralardan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar durumlarından memnun görünürler. En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde örneğin, parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü ve bu kapsülün içinde de, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının içinde erimiş durumda oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur. Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte duyduğumuz bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar sonucunda gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerlerinin hareket yeteneğini artırır. Kuşkusuz ki bu eklem yerlerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır.

  Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekmiş olsanız, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15- 20 artırır. Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsanız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır. Tüm bu açıklamalar, deneylerde kanıtlanmasına karşın, yine de bu kadar küçük gazın, bu denli büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hâlâ bilinememektedir.
  Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığına çıktığı sanılıyor.


  Peki, parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuza zararlı mı?

  Bunu alışkanlık biçimine getirenlerde, eklemler çevresindeki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısıyla elin kavrama gücü azalmaktadır.
   
 2. 29 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EU3
 3. gonulll

  gonulll Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.468
  Beğenildi:
  4.277
  Ödül Puanları:
  163
  cok tesekkurler bılgı ıcın...
  bende bılıyorum butun bunları ama kotu alıskanlıktan vazgecemıyorum bır kac gun cıtlatmıyorum fakat yıne dayanamayıp devam edıyorum cıtlatmaya.....
   
 4. 1 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 5. fikirdelisi

  fikirdelisi Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.436
  Beğenildi:
  374
  Ödül Puanları:
  153
  el ayak parmaklarim, belim, boynum, bileklerim, omuzlarim yani citlatmadigim yer yok benneyaptımki
   
 6. 1 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 7. combine

  combine Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.173
  Beğenildi:
  272
  Ödül Puanları:
  153
  Çok doğru bilgiler teşekkür ederiz.Bende parmakllarımı çıtlatan biri olarak bundan 3 yıl önce büyük ağrı ve kavrama yeteneğinin zayıflaması sonucu romatizma oldum diye düşünürken doktor parmalarınızı çıtlatıyormusunuz diye sorunca ne kadar yanlış bir davranış olduğunu anlamıştım aman dikkat arkadaşlar....
   
 8. 1 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 9. melenela

  melenela Leylek Yola Çıktı:) Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.437
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  bende el parmaklarımı çıtlatırım ama bundan sonra daha dikkatli olucam
  değerli bilgi paylaşımın için sağol canımopuyorumnanaktan