Parmak kadnlar..Siz hangisisiniz?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Libyana tarafından 16 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 1. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Parmak kadınlar yazar Elif Şafak’ın her bir karakter açılımının karikatürize edilmiş, ete kemiğe bürünmüş halleri. Hepsi birden Benistan’da oturuyorlar, hepsinin kendine ait bölgeleri, bakış açıları, düşünceleri var. Hepsi aynı anda konuşmaya kalktı mı “içimden sesler korosu” oluşuyor Şafak’ın deyimiyle.

  Benistan’da en başta federal devlet sistemi var, dört eyalete ayrılmış, Elif Şafak da merkeze oturmuş, ülkeyi nasıl yöneteceğini bilmediği için kimi zaman birine, kimi zaman ötekine ayrıcalık tanıyor. Bab-ı Garp’ta Pratik Akıl Hanım oturuyor, her şeyi en kısa yoldan halletmek onun en sevdiği şey. Bab-ı Şark’ta kitabın kuşuksuz en önemli karakterlerinden Can Derviş Hanım oturuyor. Can Derviş Hanım’ı sık sık yazara “oluruna bırak her şeyi, senden büyük bir alem var her şey oluruna varır o alemde, didinmeyi bırak” derken duyuyoruz. Yazarsa huzur alıyor belliki Can Derviş Hanım’ın varlığından ancak söylemlerine baş eğmemesini, yine kendi sorgulamalarına devam etmesini biliyor. Yeri gelmişken söylemek lazım, Can Derviş Hanım’ın kafasına güzelce oturmuş bir de türbanı var. Ancak türbanın patlamaya hazır siyasal/ideolojik/dini bir bombanın adı haline geldiği bugünlerde özellikle nötr bakmak lazım Can Derviş Hanım’a, kimmiş, ne diyor onu anlamak lazım. Öyle bakılınca anlaşılıyor ki bu karakter herhangi bir “simge” değil, kimi insanların hayatının merkezine koymayı tercih etmediği bir ilahi düzenin varlığını simgeliyor. Kimilerinin de hayatının merkezine koymayı tercih ettiği. Kitapta Can Derviş Hanım sadece kozmik bir dünyanın varlığına olan inancı kanıtlıyor, zaten onun dışında diğer parmak kadınlardan ne bir adım önde ne bir adım geride.
  Bab-ı Cenap’ta karşımıza modern dünyanın süper dişisi Hırs Nefs Hanım çıkıyor. Belki de yazarın sahip olduğu başarıyı Hırs Nefs Hanım’a borçlu olduğunu düşünmeden edemiyoruz bu parmak kadını tanıdıkça. Yalnız yazarın içine girdiği beyin/beden ikilemini de en çok besleyen karakterlerden biri olduğu belli. Hırs Nefs Hanım Şafak’a kitap boyu tutturmuş “beyin de beyin” diyor. Bab-ı Şimal’de kitabın diğer çok önemli, belki de en önemli karakteri yaşıyor: Sinik Entel Hanım. Sinik Entel Hanım bohem tarzda yaşamı seçmiş, sürekli okuyor, bilmediği, üzerinde saatlerce tartışamayacağı konu yok. Çaktırmadan ben de çok seviyorum bu karakteri, ne de olsa içimde suyu bitmek bilmeyen bir ırmak, tüm kavgası bilmek ve üretmek olan bütün insanlara karşı sonsuz bir saygı ve aşk besliyor.
  Kitapta daha sonra ortaya çıkan iki parmak kadın daha var: Saten Şehvet Hanım ve Anaç Sütlaç Hanım. Anaç Sütlaç Hanım’la, yazar Amerika uçağındayken tanışıyoruz. Elif Şafak en başta pek seviyor bu karakteri ama daha sonra Boston’da Hırs Nefs Hanım ve Sinik Entel Hanım zoruyla beyin ağacının önünde ettiği beyin yemini yüzünden uzun süre uzak kalıyor ondan. Yalnız yazar hamile kalınca özlediğimiz kadar bıkıyoruz da Anaç Sütlaç Hanımdan çünkü kendine monarşi ilan edip faşist yaklaşımlarda bulunuyor diğer parmak kadınlara karşı bu hamilelik döneminde.
  Saten Şahvet Hanım’sa Elif Şafak’ın görmeye hiç mi hiç alışkın olmadığımız bir yüzü. Kadınsı, baştan çıkartıcı. Seksi. Bu karakterle tanışmamız için tabii, Elif Şafak’ın önce şu anki eşi Eyüb Can’la tanışması gerekiyor..''

  Hepimizin içinde bu parmak kadınlardan var öyle değil mi? Sizin en çok söz hakkı tanıdığınız parmak kadınınız hangisi?:eek:klava:tatlicadiarzusenağlama:smiley-cool:a.s.:icecream::kahve:Kötü KazenŞeniz ?
   
  Son düzenleme: 16 Haziran 2008
 2. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 3. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  senağlama Çok zor bir soru sordum galiba :sm_confused:

  Yok mu bayanlar hiç fikri olan? :kahve:

  K-Ü-S-T-Ü-M:dilcikar::dilcikar::dilcikar::dilcikar::eek:klava:
   
 4. 17 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 5. zeytingxoxzlxux

  zeytingxoxzlxux Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Mart 2008
  Mesajlar:
  5.104
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Ben bu kitabı okuduğumda demiştim ki aaa aynı benim gibi ,sonra biraz gözlem yaptım aslında her kadının içinde var bu parmak kadınlar . Ama ben kendime döndüğüm zaman hiç birnin ön planda olduğunu hissetmiyorum sanki eşit haklar vermişim :)) Yanlız bende en az bulunan HIRS NEFS HANIM :))
   
 6. 17 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 7. prometheus

  prometheus Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.228
  Beğenildi:
  77
  Ödül Puanları:
  108
  Bu kitabi bir süre önce okumuş ve çok beğenmiştim,sen de çok güzel bir konu açmışsın arkadaşım çok teşekkürler..
  Ben bu bu parmak kadınlardan en çok Pratik Akıl Hanım'a benziyorum..Bütün işleri yapılacak en kısa yollardan halletmeyi severim ve hallederim de..Ve belki hayatın belli dönemlerinde ve hatta çoğunlukla Can Derviş Hanım' a benziyorum..
   
 8. 17 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 9. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  :dance::dance::teytey:sırnaşık şey:teselli::hooray:
  Arkadaşlar çok teşekkür ederim...EEee konuyu beğenen çok da yorum yapan yok:enbuyukkk: Çok düşündürücü bir soru çünkü..İnsanın kendini şöyle bir gözden geçirmesi ve tanımlaması gerekiyor...Sonra hakkaten diyorsun,bu parmak kadınlardan çoğu bende de var...Mesela gün geliyor sıkıştığın kaptan dışarı çıkmaya çalışıyorsun,yepyeni bir can byüyor içinde bebeğin oluyor bakmışsn ki Anaç Sütlaç hanım teşrif etmişler...Hayatta belli yerlere gelebilmek,başarııyı yakalayabilmek vs için zekanı kullanman gerekiyor hooopppp Buyursunlar Pratik akıl hanım...Zaman zaman derinlerde yüzüyor,kendiini,insanları doğayı tanıyor ve tanıdıkça hayran oluyorsun bu düzen ve yaradılışa o zaman da Can Derviş Hanım su yüzüne çıkıyor...Kadınlığını hissettiğinde,dişilik mefhumunun süsüne ve albenisene kapıldığında Saten Şehvet hanıma dönüyor kalbin..Bu ve bunun gibi çoklarca parmak kadın var içimizde...İnsan yapıca her açıdan zengin,sosyal bir varlık...Allah'ın en büyük tecellisi..Varlıkların en akıllısı ve mükemmeli..Bunun farkında olmalı değerini bilmeliyiz diye düşünüyorum..En önemlisi de KENDİMİZİ TANIMALIYIZ...Hadi bayanlar.Şimdi buyrun? :kahve:

  :nazar:
   
  Son düzenleme: 17 Haziran 2008
 10. 27 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 11. akpak

  akpak maşallah kızıma Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.929
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  106
  siyah sütteki karakterler mi bunlar?
  kitabı aldım okuyacağım inşallah sırasını bekliyor.
  geçen kitabı karıştırırken görmüştüm bu karakterleri.
  yoksa parmak kadınlar diye bir kitabı mı var elifin?
   
 12. 27 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 13. nina

  nina Guest

  kitabı okumadan anlamam mükün değil açıkçası ben anlayamadım kaydirigubbakcemile
   
 14. 27 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 15. Lyre

  Lyre TuğçEgehan Pro Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  9.041
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  valla okudum sıktı bu kitap beni ama okudum bitti bende bu kadınların karması olan parmak kadın var o da bir tane yetioo :)))
   
 16. 27 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 17. Bxoxgxuxrtlennn

  Bxoxgxuxrtlennn En güzel hediyem... Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  413
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  hirs nefs hanimim ben sanirim
   
 18. 27 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 19. yasamak.icin.dogmak

  yasamak.icin.dogmak Bir Tutkudur Şebnem Ferah Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  150
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Ben Sinik Entel Hanım'ım : )
  ben de okudum bu kitabı. Okuduğum ilk Elif Şafak kitabıydı ve yazara hayranlık uyandı böylece. Kitap çok da güzeldi bence.