Patronumsu İnsanlarla (Özellikle Patronunuz Bile Olmayanlarla) Baş Etmek

Konusu 'İş ve Kariyer' forumundadır ve EU1 tarafından 23 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Yazar: Hale Dwoskin

  Yaşamınızda kaçınılmaz olarak karşılaşacağınız “zor” insan tipleri arasında patronumsu insanlar da vardır. Bunlar, sadece kendi istedikleri için, yaşamınızda ne yapmanız gerektiğini, bunu nasıl yapacağınızı ve -herkesin bayıldığı üzere- neleri yapmamış olmanız gerektiğini söyleyen insanlardır.

  Patronumsu insanlarla ilgili en temel sorun, size iyilik ettiklerini düşünmeleridir. Örneğin anneniz, 40’ınıza da gelseniz, ellerinizi yıkamanızı söylemek zorundadır; çünkü, ortalıkta elleriniz mikroplu dolaşmanıza tahammül edemez. Bu arada, eşiniz, size arka bahçede patronluk taslıyordur; çünkü, eşek marulu yerine domatesleri toplayacağınıza emindir. Bu bilgece incilerin ortaya dökülmesi, potansiyel felaketleri de beraberinde getirir.

  Elbette, patronluk taslanan için durum çıldırtıcı olabilir; özellikle kendi işiyle alakadar olması gereken biri patronculuk oynuyorsa. Ne var ki, patronumsu insanların sizi yenmelerine izin vermek zorunda değilsiniz.

  Patronumsu İnsanlarla Başa Çıkmak (Kibar ve Sağlıklı Bir Şekilde)
  Hiç kimse patronluk taslanmasından ya da kontrol edilmekten hoşlanmayacağı için, patronumsu insanlara suçlayıcı bir biçimde karşılık vermek isteyebilirsiniz. Bu tavır, gerginliği tırmandırıp daha fazla sürtüşmeyle sonuçlanmaktan başka işe yaramaz. Bir dahaki sefere patronumsu ve kontrol edici bir insanla karşılaştığınızda, durumu etkili ve güzel bir sözle, mükemmel ve sizin açınızdan olumlu sonuçlanacak şekilde idare etmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

  1. Kişiyi kadirşinas bir tavırla karşılayın. Elbette, patronumsu kişinin kırıcı davranışlarına karşılık vereceksiniz; ama bunu çok kibar bir biçimde yapmalısınız. Onu takdir ettiğinizi söyleyerek işe başlayın, sonra da işi kendi bildiğiniz şekilde yapmaktan keyif aldığınızı belirtin. (Şunu deneyin: “Bulaşıkları daha güzel yıkamama yardım etmeye çalışmanızı takdirle karşılıyorum; ama bulaşık bezi değil, sünger kullanmayı tercih ediyorum.&#8221:KK66:

  2. Düş kırıklıklarınızı dışavurun. Patronluk taslanılması, kızgınlık, düş kırıklığı, endişe ve hatta haysiyet kaybı gibi pek çok olumsuz duyguya neden olabilir. Yapmak isteyeceğiniz en son şey ise bu duyguları içselleştirmek ve yaşamınızda gereksiz bir stres kaynağı yaratmaktır. Sedona Yöntemi, bu olumsuz duygulardan kolay, hızlı ve iyi yönde kurtulmak için kullanabileceğiniz ideal bir araçtır.

  3. Geri adım atmayın. Çoğu patronumsu insanın iyi niyetli olduğunu bilseniz de davranışlarınızı değiştirmek istemediğinizi ona açıkça belirtmelisiniz. Bu kişi, sizi denemeye ve kontrol etmeye devam edebilir; ama aynı şekilde, kararlılığınızı gördükten sonra geri adım atıp sizi kendi halinize de bırakabilir. Yine bu da suçlayıcı değil, kibar bir biçimde yapılmalıdır. (Örneğin, “Anne, evde pek çok işi senin gibi yapıyorum; ama salata yaparken, domatesleri dilimlemek değil, dörde bölmek istiyorum.&#8221:KK66:

  4. Onlara kendi ilaçlarını tattırın. Bazen patronumsu insanlar, sözlerinin ne kadar kırıcı olabileceğini fark edemezler. Ta ki bunu bizzat yaşayıncaya kadar. Bir dahaki sefere biri size patronluk tasladığında, karşılık olarak siz de patronluk taslayın. Bu tavrınız, karşınızdakinin davranışını tamamen değiştirebilir. Örneğin, patronumsu bir arkadaşınız size saçlarınızı nasıl kesmeniz gerektiğini söylerse, siz de ona saçlarını nasıl kestirmesi gerektiği konusundaki düşüncenizi söyleyin
   
 2. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 3. EU1

  EU1 Guest

  Kızlar siz ne yapıosunuz size patronluk taslayanlara
  bana birisi bişey sölerse ya da bişey isterse şu an işim var diemiyorum...
  İşyerimi çok seviyorum hır gür çıkmasın die herşeyi yapıyorum..
  Sizce altan alarak insanlara hadiini ( agır oldu bu ama ) nasıl bildiririm...
   
 4. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 5. EU1

  EU1 Guest

  Arkadaşlar çevrenisde size bu tarz davranan insanlar yok mu yafu ?
   
 6. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 7. seldauxgxur

  seldauxgxur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  126
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Böyle tiplerle başa çıkmak oldukça zordur. Eğer işini iyi yapıyorsan hiç çekinme kimseden korkma tavrını koy yoksa yüz verdikçe astarını isterler buda senin için uzun vadede pek iyi olmaz.
  Allah yardımcımız olsun
   
 8. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 9. EU1

  EU1 Guest

  Aynen öle Selda....
  Allah yardımcımıs oolsun..
   
 10. 24 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 11. ASXIXYXIXM BEN

  ASXIXYXIXM BEN topiğin ilk annesi.01.07. Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  728
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  benim etrafımda da var böyle insalar çok sıkılıyorum .birde ben yay burcu bir insanim en belirgin özelliğim özgürlüğüme düşkün olmam .karşıdaki insan bana patronluk taslayınca kırıcı olmak istiyorum ama böyle bir şey yapmıyorum tabiki.ama enson madde çok etkili olabilir .(ona kendi ilacını tattırmafikri).bunu denicem