Patronunuzun Tipi Hangisi

Konusu 'İş ve Kariyer' forumundadır ve mavrulam tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : mavrulam
 1. mavrulam

  mavrulam Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  6.769
  Beğenildi:
  801
  Ödül Puanları:
  153
  Minimalist

  Minimalist yere sağlam basan iş bitirici tiptir. Onun için en önemli soru: Şimdi bununla ne elde ettim? Teoriler veya gelecek için planlar hiç ona göre değil. Hızlı karar verir ve uygulamaya geçer. Gerçekler dışında hiçbir şey ilgisini çekmez. Takım çalışması ve birlikte çalıştığı takımın ruh hali onun için önem taşır. Bundan dolayı çoğu zaman iletişime açıklar. Onunla anlaşmak için lafı uzatmadan hemen konuya girin. Lafı uzatmak onu sinirlendirir. Örneklerle konuyu açıklayın. Teorilerle zaman harcamayın. Takım arkadaşlarının da fikrinizi onayladığını belirtin. Uzun süreli projeleri üstlenmekle onun gözüne girebilirsiniz.

  Kariyer uzman

  Kariyer uzmanı gerçek bir beyin gücüdür. Kararlarını daima üzerinde ayrıntılı çalıştıktan sonra verir. Tam bir strateji adamıdır. Detaylarla hiç uğraşmaz. İşine çok odaklandığından insani ilişkilerde pek başarılı değildir. Duygusal patlamalar onu fazlasıyla yorar. Kariyer uzmanları için sihirli kelime ‘mantık'tır. Eğer önerileriniz mantıklı ise ve sorularını cevaplandırabilecek kadar ilgili konu hakkında kafa yorduysanız onu hemen ikna edebilirsiniz. Rutin işleri ve detayları onun yerine hallederseniz sizden iyisi olmaz.

  Bürokrat

  Bürokrat yöneticiler detaylara aşıktırlar. Ne kadar bilgi edinebilirse kendini o kadar rahat hisseder. Dikkat: Bazen kendini detayların içinde kaybedip konudan uzaklaşır. Kesin kural ve kanunlar onun için çok önemlidir. Çok titiz çalıştığı halde insani ilişkilerde başarılı sayılmaz. Bu tür bir yöneticiyi en ince ayrıntısı bile düşünülüp hazırlanmış projelerle ikna etmek mümkün. Önemli olan onun detay açlığını doyurabilmek. Bir projenin nasıl realize edilebileceğini anlatın. Gerçekliğe dayanmayan olasılık onu çileden çıkarır. Yine de yenilikçi fikirleri ona azar azar açarak onu ikna edebilirsiniz.

  Arkadaş


  Arkadaş tipi yönetici[​IMG] kendini yöneticiden ziyade çalışanlarının arkadaşı olarak görür. Duygusal bir insandır ve tüm kalbiyle kendini işine verir. Böylece takımının (ailesinin) da ruh halini çoğu zaman olumlu olarak etkiler. Birlikte çalıştığı insanların sorunları bazen onu ilgisini işten daha fazla çeker. Değişik fikirlere daima açıktır. Bu fikirlerin çoğu zaman sadece küçük bir kısmı hayata geçse bile. İşlerini genelde organize etmez ve yaratıcılıktan hoşlanır. Bu tip yöneticiyi detaylarla oyalamayın. Onun arkadaşça tutumunu olumlu yönde değerlendirip onayladığınız fikirlerin temel noktalarını ona gösterin. Sizi engellemediğini göreceksiniz. Ayrıca onu övmeyi ihmal etmeyin. Arkadaş tipi yönetici kendi gösterdiği tutumun karşılığını bekler. Onun davranışlarını dostça karşılayıp işindeki engelleri ortadan kaldırarak kalbini kazanabilirsiniz.
   
 2. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : mavrulam
 3. Nadas

  Nadas Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.933
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  ah ahhh
  nerde arkadaş tipi yönetici
  bulan varsa haber versin
  hiç maaş istemicem-tatlicadiarzu-
   
 4. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : mavrulam
 5. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Kendi işimin patronuyum ve yanımda çalışanlarıma hep bu amacı güdenlerdim:
  Arkadaş

  Arkadaş tipi yönetici kendini yöneticiden ziyade çalışanlarının arkadaşı olarak görür. Duygusal bir insandır ve tüm kalbiyle kendini işine verir. Böylece takımının (ailesinin) da ruh halini çoğu zaman olumlu olarak etkiler. Birlikte çalıştığı insanların sorunları bazen onu ilgisini işten daha fazla çeker. Değişik fikirlere daima açıktır. Bu fikirlerin çoğu zaman sadece küçük bir kısmı hayata geçse bile. İşlerini genelde organize etmez ve yaratıcılıktan hoşlanır. Bu tip yöneticiyi detaylarla oyalamayın. Onun arkadaşça tutumunu olumlu yönde değerlendirip onayladığınız fikirlerin temel noktalarını ona gösterin. Sizi engellemediğini göreceksiniz. Ayrıca onu övmeyi ihmal etmeyin. Arkadaş tipi yönetici kendi gösterdiği tutumun karşılığını bekler. Onun davranışlarını dostça karşılayıp işindeki engelleri ortadan kaldırarak kalbini kazanabilirsiniz.


  Tamam bazen bunu suistimal eden oldu ama eli sopalı bir iş veren olmaktansa çalışanlarımla arkadaş olmayı yeğlerim.